W dniach 18-24.05.2009 na terenie Hiszpanii zostanie rozegrany kolejny wyścig zaliczany do klasyfikacji UCI Pro Tour – 89 edycja Volta Ciclista a Catalunya.

catalunya-logo

Wyścig dookoła Katalonii jest wyścigiem wieloetapowym, który od 2005 został włączony do cyklu wyścigów UCI Pro Tour. Pierwszy raz został rozegrany w 1911 roku i po Tour de France, Giro d’Italia  i Wyścigu dookoła Belgii jest najstarszym wyścigiem etapowym. Inna impreza rozgrywana w Hiszpanii -Vuelta a Espana jest rozgrywana od 1935 roku.

Najwięcej zwycięstw na koncie w tej imprezie ma Mariano Cañardo, który w latach 1928-1939 wygrał siedem razy. Trzy zwycięstwa na koncie ma legenda kolarstwa – Miguel Indurain.

Tegoroczne ściganie rozpocznie się 18 maja w Lloret de Mar, krótką czasówką (4 km) po ulicach miasta. Wyścig składa się z siedmiu etapów. Najtrudniejszy z nich to czwarty, kiedy to meta etapu położona będzie na 2030 m n.p.m.

Faworytem pomimo szumu wokół jego osoby może być Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne). O zwycięstwo powalczyć może także Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), Vladimir Efimkin oraz Kim Kirchen (Team Columbia).

W wyścigu wystartuje dwóch Polaków: Marcin Sapa (Lampre N.G.C.) oraz Maciej Bodnar (Liquigas). Liczymy na ich dobry występ.

Lista startowa 89 edycji Volta Ciclista a Catalunya > tutaj

Profile 89 edycji Volta Ciclista a Catalunya:

calatunya-1-etap

calatunya-2-etap

calatunya-3-etap

calatunya-4-etap

calatunya-5-etap

calatunya-6-etap

calatunya-7-etap

Profile: www.voltacatalunya.cat