Wyniki 4 etapu z dnia 11.03.2009 Saint-Étienne, dystans 173,5 km

1. VANDEVELDE Christian 37 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 01′ 31″
2. HIVERT Jonathan 191 SKIL-SHIMANO 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
3. LORENZETTO Mirco 167 LAMPRE – N.G.C 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
4. MOREAU Christophe 151 AGRITUBEL 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
5. VOIGT Jens 88 TEAM SAXO BANK 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
6. MOINARD Amaël 115 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
7. FUGLSANG Jakob 82 TEAM SAXO BANK 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
8. MONFORT Maxime 94 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
9. SCHLECK Frank 81 TEAM SAXO BANK 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
10. GARATE Juan Manuel 22 RABOBANK 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
11. COLOM Antonio 141 TEAM KATUSHA 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
12. CONTADOR Alberto 51 ASTANA 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
13. MILLAR David 31 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
14. LOPEZ GARCIA David 65 CAISSE D’EPARGNE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
15. KREUZIGER Roman 101 LIQUIGAS 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
16. TAARAMAE Reine 118 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
17. NOCENTINI Rinaldo 1 AG2R-LA MONDIALE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
18. VAN DEN BROECK Jurgen 17 SILENCE – LOTTO 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
19. SANCHEZ Samuel 121 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
20. TROFIMOV Yury 137 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
21. KARPETS Vladimir 145 TEAM KATUSHA 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
22. MONCOUTIE David 111 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
23. SPILAK Simon 161 LAMPRE – N.G.C 4h 01′ 53″ + 00′ 22″
24. SEELDRAYERS Kevin 46 QUICK STEP 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
25. BOUET Maxime 152 AGRITUBEL 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
26. HAUSSLER Heinrich 181 CERVELO TEST TEAM 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
27. ROHREGGER Thomas 175 TEAM MILRAM 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
28. POPOVYCH Yaroslav 56 ASTANA 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
29. CHAVANEL Sylvain 41 QUICK STEP 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
30. FLECHA Juan Antonio 21 RABOBANK 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
31. LEQUATRE Geoffroy 157 AGRITUBEL 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
32. DUPONT Hubert 3 AG2R-LA MONDIALE 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
33. LE MEVEL Christophe 76 FRANCAISE DES JEUX 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
34. OROZ Juan José 126 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
35. TANKINK Bram 27 RABOBANK 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
36. FOTHEN Markus 171 TEAM MILRAM 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
37. PERGET Mathieu 67 CAISSE D’EPARGNE 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
38. CASAR Sandy 71 FRANCAISE DES JEUX 4h 02′ 12″ + 00′ 41″
39. DE KORT Koen 192 SKIL-SHIMANO 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
40. KNEES Christian 173 TEAM MILRAM 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
41. LADAGNOUS Matthieu 75 FRANCAISE DES JEUX 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
42. BARREDO Carlos 42 QUICK STEP 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
43. EFIMKIN Vladimir 4 AG2R-LA MONDIALE 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
44. ELTINK Theo 193 SKIL-SHIMANO 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
45. GAVAZZI Francesco 165 LAMPRE – N.G.C 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
46. MORI Manuele 168 LAMPRE – N.G.C 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
47. VERDUGO Gorka 128 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
48. VOECKLER Thomas 131 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
49. HUGUET Yann 155 AGRITUBEL 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
50. BUFFAZ Mickaël 113 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
51. ROULSTON Hayden 188 CERVELO TEST TEAM 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
52. BOTCHAROV Alexandre 142 TEAM KATUSHA 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
53. HUNT Jérémy 186 CERVELO TEST TEAM 4h 02′ 49″ + 01′ 18″
54. BURGHARDT Marcus 91 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
55. KUSCHYNSKI Aleksandr 105 LIQUIGAS 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
56. LEMOINE Cyril 195 SKIL-SHIMANO 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
57. TIMMER Albert 197 SKIL-SHIMANO 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
58. PETROV Evgeni 146 TEAM KATUSHA 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
59. PETERSON Thomas 36 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
60. NUYENS Nick 25 RABOBANK 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
61. ZUBELDIA Haimar 58 ASTANA 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
62. ERVITI Imanol 64 CAISSE D’EPARGNE 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
63. NAVARRO Daniel 53 ASTANA 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
64. JOLY Sébastien 74 FRANCAISE DES JEUX 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
65. WILLEMS Frederik 108 LIQUIGAS 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
66. LLOYD Matthew 15 SILENCE – LOTTO 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
67. HORRACH Joan 144 TEAM KATUSHA 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
68. EVANS Cadel 11 SILENCE – LOTTO 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
69. ISASI Inaki 125 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 03′ 06″ + 01′ 35″
70. FEILLU Romain 154 AGRITUBEL 4h 03′ 37″ + 02′ 06″
71. FISCHER Murilo Antoniobil 103 LIQUIGAS 4h 03′ 40″ + 02′ 09″
72. VANENDERT Jelle 18 SILENCE – LOTTO 4h 03′ 59″ + 02′ 28″
73. SANCHEZ Luis-Leon 68 CAISSE D’EPARGNE 4h 01′ 45″ + 00′ 14″
74. CHEREL Mickael 73 FRANCAISE DES JEUX 4h 04′ 18″ + 02′ 47″
75. PINEAU Jérôme 44 QUICK STEP 4h 04′ 18″ + 02′ 47″
76. REDA Francisco 45 QUICK STEP 4h 04′ 18″ + 02′ 47″
77. HINAULT Sébastien 6 AG2R-LA MONDIALE 4h 04′ 18″ + 02′ 47″
78. SCHÄR Michael 57 ASTANA 4h 04′ 18″ + 02′ 47″
79. ROLLAND Pierre 136 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 05′ 02″ + 03′ 31″
80. TURGOT Sébastien 138 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 05′ 02″ + 03′ 31″
81. AMADOR Andreï 62 CAISSE D’EPARGNE 4h 05′ 02″ + 03′ 31″
82. SANTAROMITA Ivan 106 LIQUIGAS 4h 05′ 39″ + 04′ 08″
83. GILBERT Philippe 14 SILENCE – LOTTO 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
84. DELAGE Mickaël 13 SILENCE – LOTTO 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
85. LAURENT Christophe 156 AGRITUBEL 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
86. GOUBERT Stephane 5 AG2R-LA MONDIALE 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
87. VOGONDY Nicolas 158 AGRITUBEL 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
88. BODNAR Maciej 102 LIQUIGAS 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
89. KOLOBNEV Alexandr 83 TEAM SAXO BANK 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
90. PICHOT Alexandre 135 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
91. MONIER Damien 116 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
92. GAUTIER Cyril 133 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
93. TJALLINGII Maarten 28 RABOBANK 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
94. PAULINHO Sergio 55 ASTANA 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
95. GOESINNEN Floris 194 SKIL-SHIMANO 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
96. KROON Karsten 84 TEAM SAXO BANK 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
97. HAYMAN Mathew 23 RABOBANK 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
98. PAUWELS Serge 187 CERVELO TEST TEAM 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
99. LOOSLI David 166 LAMPRE – N.G.C 4h 06′ 13″ + 04′ 42″
100. PEREIRO SIO Oscar 61 CAISSE D’EPARGNE 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
101. CRETSKENS Wilfried 12 SILENCE – LOTTO 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
102. SIEBERG Marcel 97 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
103. CAUCCHIOLI Pietro 164 LAMPRE – N.G.C 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
104. FLORENCIO Xavier 184 CERVELO TEST TEAM 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
105. SORENSEN Chris 86 TEAM SAXO BANK 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
106. SORENSEN Nicki 87 TEAM SAXO BANK 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
107. NOVAL GONZALEZ Benjamin 54 ASTANA 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
108. VANDBORG Brian 107 LIQUIGAS 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
109. ARRIETA Jose Luis 2 AG2R-LA MONDIALE 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
110. ROCHE Nicolas 8 AG2R-LA MONDIALE 4h 07′ 19″ + 05′ 48″
111. PATE Danny 35 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 08′ 32″ + 07′ 01″
112. RENSHAW Mark 96 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 09′ 14″ + 07′ 43″
113. CHAVANEL Sébastien 72 FRANCAISE DES JEUX 4h 09′ 14″ + 07′ 43″
114. VAN IMPE Kévin 48 QUICK STEP 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
115. DE WEERT Kevin 43 QUICK STEP 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
116. STEEGMANS Gert 147 TEAM KATUSHA 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
117. ROOIJAKKERS Piet 196 SKIL-SHIMANO 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
118. FOTHEN Thomas 172 TEAM MILRAM 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
119. TERPSTRA Niki 177 TEAM MILRAM 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
120. MORENO FERNANDEZ Daniel 66 CAISSE D’EPARGNE 4h 10′ 19″ + 08′ 48″
121. DUMOULIN Samuel 114 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 10′ 38″ + 09′ 07″
122. BANDIERA Marco 162 LAMPRE – N.G.C 4h 11′ 07″ + 09′ 36″
123. ESKOV Nikita 143 TEAM KATUSHA 4h 11′ 14″ + 09′ 43″
124. MARTIN Tony 93 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 11′ 14″ + 09′ 43″
125. VANDENBERGH Styn 148 TEAM KATUSHA 4h 11′ 51″ + 10′ 20″
126. LARSSON Gustav 85 TEAM SAXO BANK 4h 11′ 51″ + 10′ 20″
127. MÜLLER Martin 174 TEAM MILRAM 4h 11′ 51″ + 10′ 20″
128. DYACHENKO Alexandr 52 ASTANA 4h 11′ 51″ + 10′ 20″
129. RUSS Matthias 176 TEAM MILRAM 4h 11′ 51″ + 10′ 20″
130. BARRY Michaël 92 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
131. RIBLON Christophe 7 AG2R-LA MONDIALE 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
132. PINOTTI Marco 95 TEAM COLUMBIA – HIGH ROAD 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
133. VEELERS Tom 198 SKIL-SHIMANO 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
134. FRANZOI Enrico 104 LIQUIGAS 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
135. VAN DE WALLE Jurgen 47 QUICK STEP 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
136. AUGE Stéphane 112 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
137. VELITS Martin 178 TEAM MILRAM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
138. ARAMENDIA Javier 122 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
139. HERNANDEZ Aitor 123 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
140. IRIZAR Markel 124 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
141. PEREZ Alan 127 EUSKALTEL – EUSKADI 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
142. COZZA Steven 32 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
143. ROELANDTS Jürgen 16 SILENCE – LOTTO 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
144. CUESTA Inigo 182 CERVELO TEST TEAM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
145. BONNAIRE Olivier 132 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
146. GENE Yohann 134 BBOX BOUYGUES TELECOM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
147. LANGEVELD Sebastian 24 RABOBANK 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
148. LOWE Trent 33 GARMIN – SLIPSTREAM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
149. FLEEMAN Daniel 183 CERVELO TEST TEAM 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
150. ROY Jérémy 77 FRANCAISE DES JEUX 4h 12′ 40″ + 11′ 09″
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments