TdP_AMATOROW5 czerwca 2013 r. podczas konferencji prasowej w Warszawie podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Lang Team (organizator Tour de Pologne), Bankiem BGŻ oraz Fundacją Ewy Błaszczyk Akogo? W ramach porozumienia stron Bank BGŻ został sponsorem głównym Tour de Pologne Amatorów.  W trakcie spotkania zaprezentowano również trasę tegorocznego wyścigu amatorów, który wystartuje 2 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

Lang Team jako organizator wyścigu zobowiązał się do przekazania części wpisowego każdego zawodnika na rzecz wsparcia finansowego fundacji Akogo? Ostateczna kwota przekazana fundacji uzależniona jest od frekwencji w zawodach. Każda osoba rejestrująca się do wyścigu wpłaca wpisowe, z którego 10 zł zostanie przeznaczone na potrzeby fundacji.

Amatorzy jak zawodowcy

2 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się już czwarta edycja wyścigu, który towarzyszy zawodowemu Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze będą mieli do pokonania dystans 38 kilometrów z licznymi wzniesieniami i słynnym podjazdem na Gliczarów. Start oraz meta zorganizowane będą przy BUKOVINA Terma Hotel Spa.

– Udział w tych zawodach to nie tylko rywalizacja między miłośnikami kolarstwa szosowego, ale przede wszystkim walka z samym sobą – dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Dla wszystkich kolarzy, którzy wystartują w Tour de Pologne Amatorów z pewnością tegoroczna trasa będzie wyzwaniem. – mówi Czesław Lang, dyrektor Lang Team, który jest organizatorem zawodów.

Mapa Tour de Pologne Amatorów 2013

Zawodnicy, którzy staną na starcie Tour de Pologne Amatorów to miłośnicy kolarstwa szosowego, ale w większości osoby, które rekreacyjnie uprawiają tę dyscyplinę. Mimo to podczas tegorocznej edycji będą traktowani jak zawodowcy. Podobnie jak kolarze z grup World Tour amatorzy pojadą tą samą, profesjonalnie zabezpieczoną trasą, a zwycięzcy będą  poddani kontroli antydopingowej. W tym roku wprowadzona zostaną dwie klasyfikacje indywidualne: dla amatorów, zawodników licencjonowanych oraz klasyfikacja drużynowa.

Zależy nam na tym, aby promować postawę fair play, która leży u podstaw kolarstwa szosowego. Dzięki wprowadzaniu kontroli również w zawodach dla amatorów, możemy skuteczniej szerzyć ideę czystej rywalizacji, która szanuje wysiłek i trud podjęty przez zawodników, przygotowujących się do startu – wyjaśnia Ryszard Szurkowski.

Zawodom będzie towarzyszył wielki piknik kolarski, podczas którego kibice będą mogli skorzystać z licznych rowerowych atrakcji i obserwować zmagania sportowców na dużym ekranie. Kilka godzin po amatorach na trasę w Bukowinie Tatrzańskiej wyruszą zawodowcy z cyklu Tour de Pologne UCI World Tour.

Kocham rower, pomagam

Tour de Pologne Amatorów to nie tylko wyścig kolarski, ale także ważna, akcja społeczna wspierania Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo? – Co roku na rzecz fundacji przeznaczana jest pewna kwota. W tej edycji już na etapie rejestracji zawodników ustaliliśmy, że 10 zł
z każdego wpisowego będzie przeznaczone na potrzeby funkcjonowania kliniki Budzik. Tym samym każdy uczestnik zawodów Tour de Pologne Amatorów ma swój wymierny wkład w pomoc dla dzieci będących pod opieką Fundacji Akogo?
– wyjaśnia Witold Okarma, Wiceprezes Zarządu Banku BGŻ.

Jeszcze przed startem zawodów na stronie www.tourdepologneamatorow.pl licytowana będzie także oficjalna koszulka kolarska Tour de Pologne Amatorów, która zyska autografy zwycięzców poszczególnych etapów Tour de Pologne UCI World Tour. Osoba, która wylicytuje koszulkę, będzie mogła w niej wystartować w wyścigu. Kopia koszulki znajdzie także swoje miejsce honorowe w klinice Budzik.

Z każdą kolejną edycją zawodów czuję jak rośnie w uczestnikach przekonanie, że oprócz rywalizacji i dobrej zabawy robią też coś ważnego. W tym roku szczególnie chcemy to podkreślać, ponieważ klinika Budzik jest już gotowa i przygotowujemy się do przyjęcia pierwszych pacjentów. – powiedziała Ewa Błaszczyk, Prezes fundacji Akogo?

Regulamin oraz szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych zawodów Tour de Pologne Amatorów można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy: www.tourdepologneamatorow.pl

Patronaty medialne nad imprezą:

TVP Sport, Onet.pl, Przegląd Sportowy, Radio Eska, Polska the Times, naszemiasto.pl, s24.pl, bikeworld.pl, Magazyn Rowerowy, kmh24.pl, naszosie.pl, gt-online.pl, pro-cycling.org, bikelife.pl, Rowertour

Oficjalni Partnerzy:  

Giant, BUKOVINA Terma Hotel Spa

Partnerzy wspierający:

Vitarade, Quest sportswear, Jaguar Eyewear, Studio55, Brunox, Harfa-Harryson.

 • Zwiastun promujący tegoroczny „Tour de Pologne Amatorów”, z częściowym dochodem na fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”.W spocie udział wzięli aktorzy, główni bohaterowie serialu „Czas honoru”, którzy zapowiedzieli również swój udział w wyścigu amatorów — 5 sierpnia, w Bukowinie Tatrzańskiej: Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny.

 • Michał

  Dobra mina do złej gry Czesława Langa – podwyższono kwotę wpisowego do 120zł (przelewem, lub 140zł gotówką w przeddzień i w dniu wyścigu) bez względu na kategorię w której się startuje, a więc amatorzy płacą tyle samo co zawodnicy startujący z licencjami kolarskimi (w osobnej kategorii oczywiście).

  Do tego skrócono trasę o prawie 20 km. (co z pewnością wielu się nie spodoba) zapewne m.in. dlatego że pozostawiono „słynny” bardzo ciężki podjazd na Gliczarów, który moim zdaniem w wyścigu amatorskim jest zupełnie bez sensu skoro nawet zawodowcy startujący w „prawdziwym” Tour de Pologne mają z nim ogromne problemy i schodzą z rowerów (podobno, tym przynajmniej chwalił się Czesław Lang przy okazji poprzednich TdP).

  Tak więc za taką cenę (pomnóżmy przez ilość startujących) zamiast możliwości pościgania na dłuższej, profesjonalnie zabezpieczonej trasie, mamy zawody w tym kto szybciej wbiegnie, kto szybciej wepchnie rower na Gliczarów (a ogromna większość uczestników schodzi tam z rowerów – i nic dziwnego przy tej stromiźnie).

 • zdziwiony

  hm to całe tdp amatorów to dziwny wyścig niby coś tam zbierają na tę fundację tylko szkoda, że w artykule nie dodano że wpisowe wynosi niebagatelne 120 PLN czyli całkiem nie mało jak na 38 km ścigania (skrócenie trasy to duży minus) – w sumie można zrobić „wyścig” nawet bez bufetów. szkoda że Pan Lang nie zrobi czegoś pod tych co chcą trochę więcej pojeździć np 2 pętle start o 8 rano a później o 10 rszta to by było już coś a tak lipa ani dłuższej jazdy a wsparcie dla fundacji globalnie spore bo ilość ludzi może być nie mała a z drugiej strony nie ma się aż tak z czym obnosić jeżeli zestawi się to z ceną za imprezę.

 • TdP amatorów to impreza towarzysko-sportowa,po prostu warto na niej być,bez względu na długość etapu czy stopień trudności.

 • Ryszard 1952

  Startuję w Tour de Pologne Amatorów od 2010 roku,awięc zaliczyłem 3 starty+jeden w Jeleniej Górze,czyli 4.W tym roku także startuję.TdPa to impreza towarzysko-sportowa,warto tam być.Ryszard 60+

 • e2rd

  Prawda! Każdej imprezie można przypisać walory towarzysko-sportowe. Ale czy każdy startujący tak naprawdę myśli? Bo w/g mnie każdy chce zająć jak najlepszzy miejsce,czyli konkurencja. Za 120zł,jechać z miejsca odległego o np.:150km i więcej,aby przejechać 38km w wyścigu,to niezbyt zachęcające. A za tą kwotę nie ma nic nawet dla zwycięzców w kategoriach.
  Jest to bardziej impreza zarobkowa niz towarzysko-sportowa. Startuję ostatni raz.

 • Bartosz

  Zawiodlem sie. I to nawet bardzo. Nie dosc ze musialbym wydac pieniadze na dojazd to jeszcze tyle $ za niecale 40 km? I tak jak mowi przedmowca. Wiekszosc ludzi ktorzy tam jada chca poprostu pozgrywac PROFESSIONALISTA CICLISTA i jade od samego poczatku. Ale oprocz tego niech to bedzie dluzsza trasa. Nawet z podjazdem. 3 dlugosci. 30 km. 60 km i 90 km. I wszystko.
  Panie Czeslawie. Niedobrze.