Tim Wellens (Lotto-Soudal) po raz drugi z rzędu wygrał wyścig Eneco Tour! Na ostatnim etapie, jako pierwszy linię mety przekroczył Manuel Quinziato (BMC Racing).
Ostatni dzień ścigania w Eneco Tour to ciężki odcinek z Sint-Pieters-Leeuw do Geraardsbergen, na którym nie brakowało krótkich i interwałowych podjazdów. Do pokonania były 193 kilometry.
Decydującą ucieczkę utworzyło trzech bardzo mocnych kolarzy. „Starzy wyjadacze”, czyli Manuel Quinziato (BMC Racing) i Bjern Leukemans (Wanty Groupe Gobert) oraz młody Yves Lampaert (Etixx – Quick Step). Trójka dzielnie współpracowała i na nieco ponad 20 kilometrów przed kreską, dalej miała ponad 2 minuty przewagi!
Zasadnicza grupa nie zdołała dogonić harcowników, a kilka kilometrów przed linią mety zaatakował Quinziato. Włoski weteran pokonał Leukemansa oraz Lampaerta.
Peleton przyprowadził Greg van Avermaet (BMC Racing), ale koszulkę lidera do końca dowiózł bezpiecznie Tim Wellens (Lotto-Soudal). Dla Belga to już drugi triumf w tej imprezie z kalendarza WorldTour.
Wyniki:
1 Manuel QUINZIATO ITA BMC 4:18:18
2 Björn LEUKEMANS BEL WGG +3
3 Yves LAMPAERT BEL EQS +8
4 Greg VAN AVERMAET BEL BMC +38
5 Julian ALAPHILIPPE FRA EQS +38
6 Tiesj BENOOT BEL LTS +40
7 Filippo POZZATO ITA LAM +40
8 Jan BAKELANTS BEL ALM +42
9 Philippe GILBERT BEL BMC +42
10 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +42
11 Zico WAEYTENS BEL TGA +42
12 Wilco KELDERMAN NED TLJ +42
13 Nikias ARNDT GER TGA +42
14 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +42
15 Oliver NAESEN BEL TSV +42
16 Andriy GRIVKO UKR AST +42
17 Fabio FELLINE ITA TFR +42
18 Tim WELLENS BEL LTS +42
19 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +42
20 Niki TERPSTRA NED EQS +42
21 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +42
22 Marco MARCATO ITA WGG +42
23 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +48
24 Georg PREIDLER AUT TGA +48
25 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +48
26 Arnaud DEMARE FRA FDJ +53
27 Jan POLANC SLO LAM +53
28 Luka PIBERNIK SLO LAM +53
29 Roy CURVERS NED TGA +53
30 Michael ROGERS AUS TCS +53
31 Jos VAN EMDEN NED TLJ +53
32 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +53
33 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +53
34 Gijs VAN HOECKE BEL TSV +53
35 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +53
36 Alexey LUTSENKO KAZ AST +53
37 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +53
38 Lars BOOM NED AST +1:00
39 Thomas SPRENGERS BEL TSV +1:01
40 Simon SPILAK SLO KAT +1:01
41 Johnny HOOGERLAND NED ROP +1:01
42 Lars Petter NORDHAUG NOR SKY +1:01
43 Nikolas MAES BEL EQS +1:01
44 Dylan VAN BAARLE NED TCG +1:01
45 Frederik VEUCHELEN BEL WGG +1:01
46 Alexander PORSEV RUS KAT +1:01
47 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +1:08
48 Laurens DE VREESE BEL AST +1:10
49 Maarten WYNANTS BEL TLJ +1:13
50 Tom BOONEN BEL EQS +1:13
51 Boy VAN POPPEL NED TFR +1:13
52 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS +1:19
53 Jasper STUYVEN BEL TFR +1:19
54 Jérôme BAUGNIES BEL WGG +1:24
55 Fabio SABATINI ITA EQS +1:28
56 Stijn VANDENBERGH BEL EQS +1:28
57 Leigh HOWARD AUS OGE +1:45
58 Ruslan TLEUBAYEV KAZ AST +3:04
59 Dylan GROENEWEGEN NED ROP +3:06
60 Jacopo GUARNIERI ITA KAT +3:06
61 Frederik BACKAERT BEL WGG +3:06
62 Michael VALGREN DEN TCS +3:06
63 Nico DENZ GER ALM +3:06
64 Jelle WALLAYS BEL TSV +3:32
65 Jesper ASSELMAN NED ROP +3:32
66 Tim KERKHOF NED ROP +3:32
67 Evgeny PETROV RUS TCS +3:32
68 Kristijan KOREN SLO TCG +3:32
69 Francis MOUREY FRA FDJ +3:32
70 Johan LE BON FRA FDJ +3:40
71 André GREIPEL GER LTS +3:53
72 Marcel SIEBERG GER LTS +3:53
73 Preben VAN HECKE BEL TSV +4:04
74 Dries DEVENYNS BEL IAM +4:32
75 Simon GESCHKE GER TGA +4:32
76 Marco COLEDAN ITA TFR +7:12
77 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +8:21
78 Lasse Norman HANSEN DEN TCG +8:21
79 Mickael DELAGE FRA FDJ +8:21
80 Jonas VANGENECHTEN BEL IAM +8:21
81 Michael HEPBURN AUS OGE +8:21
82 Rudiger SELIG GER KAT +8:21
83 Marcel AREGGER SUI IAM +8:21
84 Rick ZABEL GER BMC +8:21
85 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +8:21
86 Svein TUFT CAN OGE +8:21
87 Danny PATE USA SKY +8:21
88 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +8:21
89 Martin VELITS SVK EQS +8:21
90 Pavel BRUTT RUS TCS +8:21
91 Nikolay TRUSOV RUS TCS +8:21
92 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +8:21
93 Wesley KREDER NED ROP +8:21
94 Berden DE VRIES NED ROP +8:21
95 Moreno HOFLAND NED TLJ +8:27
96 Manuele MORI ITA LAM +8:32
97 Diego ULISSI ITA LAM +8:32
98 Alan MARANGONI ITA TCG +8:32
99 Roberto FERRARI ITA LAM +8:32
100 Victor CAMPENAERTS BEL TSV +8:32
101 Sébastien TURGOT FRA ALM +8:32
102 Hugo HOULE CAN ALM +8:32
103 Patrick GRETSCH GER ALM +17:51
104 André LOOIJ NED ROP +17:51
105 Loic VLIEGEN BEL BMC +17:51
106 Maxime DANIEL FRA ALM +17:51
107 Nathan EARLE AUS SKY +17:51
108 Matthias BRANDLE AUT IAM +18:06
109 Andrew FENN GBR SKY +18:08
DNF Edward THEUNS BEL TSV
DNF Enrico GASPAROTTO ITA WGG
DNF Roy JANS BEL WGG
DNF Cédric PINEAU FRA FDJ
DNF Adriano MALORI ITA MOV
DNF Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV
DNF Enrique SANZ ESP MOV
DNF Alberto BETTIOL ITA TCG
DNF Ramunas NAVARDAUSKAS LTU TCG
DNF David TANNER AUS IAM
DNF Stig BROECKX BEL LTS
DNF Greg HENDERSON NZL LTS
DNF Danilo WYSS SUI BMC
DNF Manuele BOARO ITA TCS
DNF Giacomo NIZZOLO ITA TFR
DNF Hayden ROULSTON NZL TFR
DNF Danny VAN POPPEL NED TFR
DNF Bernhard EISEL AUT SKY
DNF Elia VIVIANI ITA SKY
DNF Andrea GUARDINI ITA AST
DNF Lieuwe WESTRA NED AST
DNF Thomas LEEZER NED TLJ
DNF Maarten TJALLINGII NED TLJ
DNF Robert WAGNER GER TLJ
DNF Rick FLENS NED TLJ
DNF Vladimir ISAYCHEV RUS KAT
DNF Sacha MODOLO ITA LAM
DNF Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM
DNF Adam BLYTHE GBR OGE
DNS Chad HAGA USA TGA
DNS Huub DUYN NED ROP
Klasyfikacja generalna:
1 Tim WELLENS Belgium LTS 26:31:59
2 Greg VAN AVERMAET Belgium BMC +59
3 Wilco KELDERMAN Netherlands TLJ +1:17
4 Philippe GILBERT Belgium BMC +1:40
5 Fabio FELLINE Italy TFR +1:48
6 Andriy GRIVKO Ukraine AST +1:54
7 Michael ROGERS Australia TCS +2:02
8 Tiesj BENOOT Belgium LTS +2:11
9 Christopher JUUL JENSEN Denmark TCS +2:11
10 Julian ALAPHILIPPE France EQS +2:11
11 Jan BAKELANTS Belgium ALM +2:13
12 Tom Jelte SLAGTER Netherlands TCG +2:16
13 Alexey LUTSENKO Kazakhstan AST +2:52
14 Nikias ARNDT Germany TGA +5:06
15 Reto HOLLENSTEIN Switzerland IAM +5:08
16 Georg PREIDLER Austria TGA +5:13
17 Björn LEUKEMANS Belgium WGG +5:21
18 Pavel KOCHETKOV Russia KAT +5:47
19 Marco MARCATO Italy WGG +5:50
20 Oliver NAESEN Belgium TSV +6:04
21 Jose Joaquin ROJAS GIL Spain MOV +6:30
22 Jens DEBUSSCHERE Belgium LTS +6:30
23 Jasper STUYVEN Belgium TFR +6:51
24 Johan LE BON France FDJ +7:25
25 Roy CURVERS Netherlands TGA +7:28
26 Michael VALGREN Denmark TCS +7:31
27 Frederik VEUCHELEN Belgium WGG +7:37
28 Manuel QUINZIATO Italy BMC +8:36
29 Dylan VAN BAARLE Netherlands TCG +9:25
30 Lars BOOM Netherlands AST +9:43
31 Gijs VAN HOECKE Belgium TSV +10:13
32 Ruslan TLEUBAYEV Kazakhstan AST +10:58
33 Thomas SPRENGERS Belgium TSV +11:17
34 Jos VAN EMDEN Netherlands TLJ +12:12
35 Laurens DE VREESE Belgium AST +12:45
36 Victor CAMPENAERTS Belgium TSV +12:54
37 Heinrich HAUSSLER Australia IAM +12:59
38 Simon GESCHKE Germany TGA +13:14
39 Jens KEUKELEIRE Belgium OGE +13:40
40 Dries DEVENYNS Belgium IAM +13:46
41 Francis MOUREY France FDJ +15:59
42 Simon SPILAK Slovenia KAT +16:43
43 Evgeny PETROV Russia TCS +16:44
44 Niki TERPSTRA Netherlands EQS +17:29
45 Luka PIBERNIK Slovenia LAM +17:45
46 Jan POLANC Slovenia LAM +19:56
47 Yves LAMPAERT Belgium EQS +20:34
48 Jean-Pierre DRUCKER Luxembourg BMC +21:35
49 Zico WAEYTENS Belgium TGA +21:57
50 Lars Petter NORDHAUG Norway SKY +22:07
51 Jérôme BAUGNIES Belgium WGG +22:21
52 Nikolas MAES Belgium EQS +22:49
53 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA Costa Rica MOV +22:51
54 Diego ULISSI Italy LAM +24:16
55 Boy VAN POPPEL Netherlands TFR +24:19
56 Danny PATE United States SKY +25:15
57 Dmitriy GRUZDEV Kazakhstan AST +27:13
58 Rick ZABEL Germany BMC +27:51
59 Manuele MORI Italy LAM +28:10
60 Maarten WYNANTS Belgium TLJ +28:42
61 Magnus Cort NIELSEN Denmark OGE +29:21
62 Fabio SABATINI Italy EQS +29:29
63 Viacheslav KUZNETSOV Russia KAT +29:38
64 Johnny HOOGERLAND Netherlands ROP +30:05
65 Stijn VANDENBERGH Belgium EQS +30:07
66 Tom BOONEN Belgium EQS +30:37
67 Jelle WALLAYS Belgium TSV +32:29
68 André GREIPEL Germany LTS +32:53
69 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Spain MOV +33:03
70 Tim KERKHOF Netherlands ROP +33:39
71 Matthias BRANDLE Austria IAM +33:47
72 Leigh HOWARD Australia OGE +35:30
73 Jasha SÜTTERLIN Germany MOV +36:01
74 Arnaud DEMARE France FDJ +36:05
75 Dylan GROENEWEGEN Netherlands ROP +36:08
76 Nikolay TRUSOV Russia TCS +37:23
77 Moreno HOFLAND Netherlands TLJ +37:27
78 Frederik BACKAERT Belgium WGG +38:57
79 Jonas VANGENECHTEN Belgium IAM +39:14
80 Marcel SIEBERG Germany LTS +39:31
81 Nathan EARLE Australia SKY +39:47
82 Pavel BRUTT Russia TCS +41:19
83 Preben VAN HECKE Belgium TSV +41:38
84 Filippo POZZATO Italy LAM +41:45
85 Sébastien TURGOT France ALM +41:51
86 Michael HEPBURN Australia OGE +42:55
87 Alexander PORSEV Russia KAT +42:59
88 Berden DE VRIES Netherlands ROP +43:22
89 Mickael DELAGE France FDJ +43:54
90 Marcel AREGGER Switzerland IAM +43:58
91 Lasse Norman HANSEN Denmark TCG +44:44
92 Kristijan KOREN Slovenia TCG +44:55
93 Jesper ASSELMAN Netherlands ROP +44:57
94 Nico DENZ Germany ALM +45:02
95 Tobias LUDVIGSSON Sweden TGA +45:10
96 Martin VELITS Slovakia EQS +45:12
97 Jacopo GUARNIERI Italy KAT +45:17
98 Svein TUFT Canada OGE +49:03
99 Alan MARANGONI Italy TCG +49:43
100 Hugo HOULE Canada ALM +49:49
101 Marco COLEDAN Italy TFR +50:18
102 Rudiger SELIG Germany KAT +50:29
103 Roberto FERRARI Italy LAM +51:16
104 Andrew FENN Great Britain SKY +51:29
105 Wesley KREDER Netherlands ROP +52:48
106 Loic VLIEGEN Belgium BMC +53:16
107 Maxime DANIEL France ALM +55:03
108 Patrick GRETSCH Germany ALM +58:52
109 André LOOIJ Netherlands ROP +1:00:08