Tim Wellens (Lotto-Soudal) po raz drugi z rzędu wygrał wyścig Eneco Tour! Na ostatnim etapie, jako pierwszy linię mety przekroczył Manuel Quinziato (BMC Racing).

Ostatni dzień ścigania w Eneco Tour to ciężki odcinek z Sint-Pieters-Leeuw do Geraardsbergen, na którym nie brakowało krótkich i interwałowych podjazdów. Do pokonania były 193 kilometry.

Decydującą ucieczkę utworzyło trzech bardzo mocnych kolarzy. “Starzy wyjadacze”, czyli Manuel Quinziato (BMC Racing) i Bjern Leukemans (Wanty Groupe Gobert) oraz młody Yves Lampaert (Etixx – Quick Step). Trójka dzielnie współpracowała i na nieco ponad 20 kilometrów przed kreską, dalej miała ponad 2 minuty przewagi!

Zasadnicza grupa nie zdołała dogonić harcowników, a kilka kilometrów przed linią mety zaatakował Quinziato. Włoski weteran pokonał Leukemansa oraz Lampaerta.

Peleton przyprowadził Greg van Avermaet (BMC Racing), ale koszulkę lidera do końca dowiózł bezpiecznie Tim Wellens (Lotto-Soudal). Dla Belga to już drugi triumf w tej imprezie z kalendarza WorldTour.

Wyniki:

1    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    4:18:18
2    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +3
3    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +8
4    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +38
5    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +38
6    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    +40
7    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +40
8    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +42
9    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +42
10    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +42
11    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    +42
12    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +42
13    Nikias ARNDT    GER    TGA    +42
14    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +42
15    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +42
16    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +42
17    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +42
18    Tim WELLENS    BEL    LTS    +42
19    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +42
20    Niki TERPSTRA    NED    EQS    +42
21    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +42
22    Marco MARCATO    ITA    WGG    +42
23    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +48
24    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +48
25    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +48
26    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +53
27    Jan POLANC    SLO    LAM    +53
28    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    +53
29    Roy CURVERS    NED    TGA    +53
30    Michael ROGERS    AUS    TCS    +53
31    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +53
32    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +53
33    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    +53
34    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +53
35    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +53
36    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +53
37    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    +53
38    Lars BOOM    NED    AST    +1:00
39    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +1:01
40    Simon SPILAK    SLO    KAT    +1:01
41    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +1:01
42    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +1:01
43    Nikolas MAES    BEL    EQS    +1:01
44    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +1:01
45    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +1:01
46    Alexander PORSEV    RUS    KAT    +1:01
47    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    +1:08
48    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +1:10
49    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +1:13
50    Tom BOONEN    BEL    EQS    +1:13
51    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    +1:13
52    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +1:19
53    Jasper STUYVEN    BEL    TFR    +1:19
54    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +1:24
55    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +1:28
56    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    +1:28
57    Leigh HOWARD    AUS    OGE    +1:45
58    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +3:04
59    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +3:06
60    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +3:06
61    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +3:06
62    Michael VALGREN    DEN    TCS    +3:06
63    Nico DENZ    GER    ALM    +3:06
64    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +3:32
65    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    +3:32
66    Tim KERKHOF    NED    ROP    +3:32
67    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +3:32
68    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +3:32
69    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +3:32
70    Johan LE BON    FRA    FDJ    +3:40
71    André GREIPEL    GER    LTS    +3:53
72    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +3:53
73    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +4:04
74    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +4:32
75    Simon GESCHKE    GER    TGA    +4:32
76    Marco COLEDAN    ITA    TFR    +7:12
77    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +8:21
78    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +8:21
79    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +8:21
80    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    +8:21
81    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +8:21
82    Rudiger SELIG    GER    KAT    +8:21
83    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +8:21
84    Rick ZABEL    GER    BMC    +8:21
85    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +8:21
86    Svein TUFT    CAN    OGE    +8:21
87    Danny PATE    USA    SKY    +8:21
88    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    +8:21
89    Martin VELITS    SVK    EQS    +8:21
90    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +8:21
91    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +8:21
92    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +8:21
93    Wesley KREDER    NED    ROP    +8:21
94    Berden DE VRIES    NED    ROP    +8:21
95    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    +8:27
96    Manuele MORI    ITA    LAM    +8:32
97    Diego ULISSI    ITA    LAM    +8:32
98    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +8:32
99    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +8:32
100    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +8:32
101    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +8:32
102    Hugo HOULE    CAN    ALM    +8:32
103    Patrick GRETSCH    GER    ALM    +17:51
104    André LOOIJ    NED    ROP    +17:51
105    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +17:51
106    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +17:51
107    Nathan EARLE    AUS    SKY    +17:51
108    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +18:06
109    Andrew FENN    GBR    SKY    +18:08
DNF    Edward THEUNS    BEL    TSV
DNF    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG
DNF    Roy JANS    BEL    WGG
DNF    Cédric PINEAU    FRA    FDJ
DNF    Adriano MALORI    ITA    MOV
DNF    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV
DNF    Enrique SANZ    ESP    MOV
DNF    Alberto BETTIOL    ITA    TCG
DNF    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG
DNF    David TANNER    AUS    IAM
DNF    Stig BROECKX    BEL    LTS
DNF    Greg HENDERSON    NZL    LTS
DNF    Danilo WYSS    SUI    BMC
DNF    Manuele BOARO    ITA    TCS
DNF    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR
DNF    Hayden ROULSTON    NZL    TFR
DNF    Danny VAN POPPEL    NED    TFR
DNF    Bernhard EISEL    AUT    SKY
DNF    Elia VIVIANI    ITA    SKY
DNF    Andrea GUARDINI    ITA    AST
DNF    Lieuwe WESTRA    NED    AST
DNF    Thomas LEEZER    NED    TLJ
DNF    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ
DNF    Robert WAGNER    GER    TLJ
DNF    Rick FLENS    NED    TLJ
DNF    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT
DNF    Sacha MODOLO    ITA    LAM
DNF    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM
DNF    Adam BLYTHE    GBR    OGE
DNS    Chad HAGA    USA    TGA
DNS    Huub DUYN    NED    ROP

Klasyfikacja generalna:
1    Tim WELLENS    Belgium    LTS    26:31:59
2    Greg VAN AVERMAET    Belgium    BMC    +59
3    Wilco KELDERMAN    Netherlands    TLJ    +1:17
4    Philippe GILBERT    Belgium    BMC    +1:40
5    Fabio FELLINE    Italy    TFR    +1:48
6    Andriy GRIVKO    Ukraine    AST    +1:54
7    Michael ROGERS    Australia    TCS    +2:02
8    Tiesj BENOOT    Belgium    LTS    +2:11
9    Christopher JUUL JENSEN    Denmark    TCS    +2:11
10    Julian ALAPHILIPPE    France    EQS    +2:11
11    Jan BAKELANTS    Belgium    ALM    +2:13
12    Tom Jelte SLAGTER    Netherlands    TCG    +2:16
13    Alexey LUTSENKO    Kazakhstan    AST    +2:52
14    Nikias ARNDT    Germany    TGA    +5:06
15    Reto HOLLENSTEIN    Switzerland    IAM    +5:08
16    Georg PREIDLER    Austria    TGA    +5:13
17    Björn LEUKEMANS    Belgium    WGG    +5:21
18    Pavel KOCHETKOV    Russia    KAT    +5:47
19    Marco MARCATO    Italy    WGG    +5:50
20    Oliver NAESEN    Belgium    TSV    +6:04
21    Jose Joaquin ROJAS GIL    Spain    MOV    +6:30
22    Jens DEBUSSCHERE    Belgium    LTS    +6:30
23    Jasper STUYVEN    Belgium    TFR    +6:51
24    Johan LE BON    France    FDJ    +7:25
25    Roy CURVERS    Netherlands    TGA    +7:28
26    Michael VALGREN    Denmark    TCS    +7:31
27    Frederik VEUCHELEN    Belgium    WGG    +7:37
28    Manuel QUINZIATO    Italy    BMC    +8:36
29    Dylan VAN BAARLE    Netherlands    TCG    +9:25
30    Lars BOOM    Netherlands    AST    +9:43
31    Gijs VAN HOECKE    Belgium    TSV    +10:13
32    Ruslan TLEUBAYEV    Kazakhstan    AST    +10:58
33    Thomas SPRENGERS    Belgium    TSV    +11:17
34    Jos VAN EMDEN    Netherlands    TLJ    +12:12
35    Laurens DE VREESE    Belgium    AST    +12:45
36    Victor CAMPENAERTS    Belgium    TSV    +12:54
37    Heinrich HAUSSLER    Australia    IAM    +12:59
38    Simon GESCHKE    Germany    TGA    +13:14
39    Jens KEUKELEIRE    Belgium    OGE    +13:40
40    Dries DEVENYNS    Belgium    IAM    +13:46
41    Francis MOUREY    France    FDJ    +15:59
42    Simon SPILAK    Slovenia    KAT    +16:43
43    Evgeny PETROV    Russia    TCS    +16:44
44    Niki TERPSTRA    Netherlands    EQS    +17:29
45    Luka PIBERNIK    Slovenia    LAM    +17:45
46    Jan POLANC    Slovenia    LAM    +19:56
47    Yves LAMPAERT    Belgium    EQS    +20:34
48    Jean-Pierre DRUCKER    Luxembourg    BMC    +21:35
49    Zico WAEYTENS    Belgium    TGA    +21:57
50    Lars Petter NORDHAUG    Norway    SKY    +22:07
51    Jérôme BAUGNIES    Belgium    WGG    +22:21
52    Nikolas MAES    Belgium    EQS    +22:49
53    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    Costa Rica    MOV    +22:51
54    Diego ULISSI    Italy    LAM    +24:16
55    Boy VAN POPPEL    Netherlands    TFR    +24:19
56    Danny PATE    United States    SKY    +25:15
57    Dmitriy GRUZDEV    Kazakhstan    AST    +27:13
58    Rick ZABEL    Germany    BMC    +27:51
59    Manuele MORI    Italy    LAM    +28:10
60    Maarten WYNANTS    Belgium    TLJ    +28:42
61    Magnus Cort NIELSEN    Denmark    OGE    +29:21
62    Fabio SABATINI    Italy    EQS    +29:29
63    Viacheslav KUZNETSOV    Russia    KAT    +29:38
64    Johnny HOOGERLAND    Netherlands    ROP    +30:05
65    Stijn VANDENBERGH    Belgium    EQS    +30:07
66    Tom BOONEN    Belgium    EQS    +30:37
67    Jelle WALLAYS    Belgium    TSV    +32:29
68    André GREIPEL    Germany    LTS    +32:53
69    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    Spain    MOV    +33:03
70    Tim KERKHOF    Netherlands    ROP    +33:39
71    Matthias BRANDLE    Austria    IAM    +33:47
72    Leigh HOWARD    Australia    OGE    +35:30
73    Jasha SÜTTERLIN    Germany    MOV    +36:01
74    Arnaud DEMARE    France    FDJ    +36:05
75    Dylan GROENEWEGEN    Netherlands    ROP    +36:08
76    Nikolay TRUSOV    Russia    TCS    +37:23
77    Moreno HOFLAND    Netherlands    TLJ    +37:27
78    Frederik BACKAERT    Belgium    WGG    +38:57
79    Jonas VANGENECHTEN    Belgium    IAM    +39:14
80    Marcel SIEBERG    Germany    LTS    +39:31
81    Nathan EARLE    Australia    SKY    +39:47
82    Pavel BRUTT    Russia    TCS    +41:19
83    Preben VAN HECKE    Belgium    TSV    +41:38
84    Filippo POZZATO    Italy    LAM    +41:45
85    Sébastien TURGOT    France    ALM    +41:51
86    Michael HEPBURN    Australia    OGE    +42:55
87    Alexander PORSEV    Russia    KAT    +42:59
88    Berden DE VRIES    Netherlands    ROP    +43:22
89    Mickael DELAGE    France    FDJ    +43:54
90    Marcel AREGGER    Switzerland    IAM    +43:58
91    Lasse Norman HANSEN    Denmark    TCG    +44:44
92    Kristijan KOREN    Slovenia    TCG    +44:55
93    Jesper ASSELMAN    Netherlands    ROP    +44:57
94    Nico DENZ    Germany    ALM    +45:02
95    Tobias LUDVIGSSON    Sweden    TGA    +45:10
96    Martin VELITS    Slovakia    EQS    +45:12
97    Jacopo GUARNIERI    Italy    KAT    +45:17
98    Svein TUFT    Canada    OGE    +49:03
99    Alan MARANGONI    Italy    TCG    +49:43
100    Hugo HOULE    Canada    ALM    +49:49
101    Marco COLEDAN    Italy    TFR    +50:18
102    Rudiger SELIG    Germany    KAT    +50:29
103    Roberto FERRARI    Italy    LAM    +51:16
104    Andrew FENN    Great Britain    SKY    +51:29
105    Wesley KREDER    Netherlands    ROP    +52:48
106    Loic VLIEGEN    Belgium    BMC    +53:16
107    Maxime DANIEL    France    ALM    +55:03
108    Patrick GRETSCH    Germany    ALM    +58:52
109    André LOOIJ    Netherlands    ROP    +1:00:08