Ekipa Saur-Sojasun rządzi w Hiszpanii. Po wczorajszym triumfie w prologu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol Jimmy`ego Engoulventa, 1. etap wygrał Jonathan Hivert. Drugie miejsce przypadło dla Francisco José Ventoso (Movistar Team). Trzeci był Oscar Freire Gomez (Rabobank Cycling Team). Nowym liderem jest Markel Irizar Aranburu (Team RadioShack).
2. etap wyścigu prowadził z Almuñécar do Adra i liczył sobie 161.8km. Był to ciężki odcinek, z kilkoma premiami górskimi. Bohaterami etapu stała się grupka w składzie: Marco Marcato (Vacansoleil-DCM), David De La Cruz (Caja Rural), Javier Ramirez Abeja (Andaluzja Caja Granada), Romain Sicard (Euskaltel-Euskadi) i Aritz Etxebarria (Orbea Continental). Grupka osiągnęła nawet 8 minut przewagi.
W decydujących momentach etapu prowadząca grupka została schwytana. A na wzniesieniu Puerto de Polopos peleton znacznie się podzielił. Z przodu pozostali m.in: Sammy Sanchez (Euskaltel-Euskadi), Levi Leipheimer i Haimar Zubeldia (RadioShack), Frank Schleck, Anders Lund (Saxo Bank SunGard), Sergio Pardilla, Francisco Ventoso i Luis Pasamontes (Movistar), Vicente David Armengol Bernabeu (Andaluzja Caja Granada), Thierry Hupond (Skil-Shimano), Jerome Coppela (Saur-Sojasun), Jurgen Van Den Broeck i Pujol Óscar (Omega Pharma-Lotto), Fabio Duarte i Rafael Valls (Geox-TMC), Javier Moreno i Inigo Cuesta (Caja Rural), Matteo Carrara (Vacansoleil-DCM), Laurens Ten Dam (Rabobank) i Bartosz Huzarski (NetApp).
Mimo wielu prób ataków, właśnie ta grupka walczyła między sobą o zwycięstwo. Najlepiej finiszował Jonathan Hivert, zdobywając dla Saur-Sojasun drugie zwycięstwo w tym wyścigu. Drugi był Ventoso a trzeci były Mistrz Świata Oscar Freire. Bartosz Huzarski był 15.
Dotychczasowy lider Engoulvent, został z tyłu na jednym z podjazdów i stracił do prowadzącej grupki 23 minuty. Na czoło w generalce wysunął się Markel Irizar Aranburu, który ma sekundę przewagi nad Jurgenem Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto) oraz 2 sekundy nad Levim Leipheimerem (Team RadioShack). Huzarski jest 31 ze stratą 33 sekund do lidera.
Wyniki 2 etapu:
1 | Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun | 4:20:25 | |
2 | Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team | ||
3 | Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
4 | Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
5 | Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team | ||
6 | Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team | ||
7 | Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC | ||
8 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
9 | Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
10 | Christian Knees (Ger) Sky Procycling | ||
11 | Christopher Froome (GBr) Sky Procycling | ||
12 | Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
13 | Leopold Konig (Cze) Team Netapp | ||
14 | Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC | ||
15 | Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp | ||
16 | Marcos Garcia (Spa) KTM – Murcia | ||
17 | Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
18 | Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental | ||
19 | Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek | ||
20 | Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack | ||
21 | Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun | ||
22 | Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack | ||
23 | Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team | ||
24 | Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team | ||
25 | Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack | ||
26 | Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
27 | Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
28 | Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling | ||
29 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
30 | Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack | ||
31 | Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
32 | Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team | ||
33 | Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
34 | Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
35 | Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
36 | Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling | ||
37 | Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling | ||
38 | Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC | ||
39 | Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team | ||
40 | Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
41 | Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team | ||
42 | Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
43 | Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack | ||
44 | Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:01:34 | |
45 | Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural | 0:02:00 | |
46 | Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team | ||
47 | Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack | ||
48 | Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural | ||
49 | Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC | ||
50 | Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
51 | Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental | ||
52 | Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
53 | Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
54 | Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:15:17 | |
55 | Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM – Murcia | ||
56 | David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC | ||
57 | Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
58 | Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun | ||
59 | Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano | 0:19:45 | |
60 | Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental | ||
61 | Daniel Schorn (Aut) Team Netapp | ||
62 | Thomas Bonin (Fra) Skil – Shimano | ||
63 | Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano | ||
64 | Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC | ||
65 | Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun | ||
66 | David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural | ||
67 | Egor Silin (Rus) Katusha Team | ||
68 | Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team | ||
69 | Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team | ||
70 | Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM – Murcia | ||
71 | Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek | ||
72 | Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM – Murcia | ||
73 | Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team | ||
74 | Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp | ||
75 | Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun | ||
76 | Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp | ||
77 | Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi | ||
78 | Jan Barta (Cze) Team Netapp | ||
79 | Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team | ||
80 | Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural | ||
81 | Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto | ||
82 | Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental | ||
83 | Robert Hunter (RSA) Team RadioShack | 0:22:57 | |
84 | Andy Schleck (Lux) Leopard Trek | ||
85 | Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural | ||
86 | Javier Benitez Pomares (Spa) KTM – Murcia | ||
87 | Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
88 | Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
89 | Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek | ||
90 | Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp | ||
91 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
92 | Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
93 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental | ||
94 | Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
95 | Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun | ||
96 | Jaume Rovira Pous (Spa) KTM – Murcia | ||
97 | Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek | ||
98 | Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental | ||
99 | Anders Lund (Den) Leopard Trek | ||
100 | Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling | ||
101 | Jens Voigt (Ger) Leopard Trek | ||
102 | Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental | ||
103 | Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
104 | Higinio Fernández (Spa) Caja Rural | ||
105 | Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team | ||
106 | Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
107 | Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM – Murcia | ||
108 | Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano | ||
109 | Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun | ||
110 | Feng Han (Chn) Skil – Shimano | ||
111 | Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano | ||
112 | Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano | ||
113 | Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC | ||
114 | Aitor Galdos (Spa) Caja Rural | ||
115 | José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team | ||
116 | Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
117 | Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
118 | Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling | ||
DNF | Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team |
Klasyfikacja generalna po 2 etapie:
1 | Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack | 4:29:53 | |
2 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:01 | |
3 | Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack | 0:00:02 | |
4 | Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:03 | |
5 | Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team | 0:00:08 | |
6 | Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling | ||
7 | Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling | 0:00:09 | |
8 | Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack | 0:00:10 | |
9 | Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team | ||
10 | Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack | 0:00:12 | |
11 | Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling | 0:00:13 | |
12 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:00:16 | |
13 | Leopold Konig (Cze) Team Netapp | 0:00:18 | |
14 | Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team | ||
15 | Christopher Froome (GBr) Sky Procycling | 0:00:20 | |
16 | Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
17 | Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team | ||
18 | Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek | ||
19 | Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun | 0:00:23 | |
20 | Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack | 0:00:24 | |
21 | Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
22 | Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
23 | Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team | 0:00:25 | |
24 | Christian Knees (Ger) Sky Procycling | 0:00:26 | |
25 | Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team | ||
26 | Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental | ||
27 | Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:27 | |
28 | Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
29 | Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:00:30 | |
30 | Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:00:31 | |
31 | Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp | 0:00:33 | |
32 | Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:00:35 | |
33 | Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto | ||
34 | Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team | 0:00:36 | |
35 | Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC | 0:00:40 | |
36 | Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi | ||
37 | Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC | 0:00:41 | |
38 | Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team | 0:00:42 | |
39 | Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC | 0:00:44 | |
40 | Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada | ||
41 | Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team | 0:00:49 | |
42 | Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:00:53 | |
43 | Marcos Garcia (Spa) KTM – Murcia | 0:01:05 | |
44 | Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural | 0:02:15 | |
45 | Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:02:17 | |
46 | Iñigo Cuesta (Spa) Caja Rural | 0:02:20 | |
47 | Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack | 0:02:25 | |
48 | Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:02:34 | |
49 | Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental | 0:02:37 | |
50 | Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:02:38 | |
51 | Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:02:39 | |
52 | Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC | 0:02:43 | |
53 | Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team | 0:02:55 | |
54 | Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:15:42 | |
55 | Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun | 0:15:44 | |
56 | Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:15:51 | |
57 | Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM – Murcia | 0:16:01 | |
58 | David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC | 0:16:46 | |
59 | Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun | 0:19:52 | |
60 | Jan Barta (Cze) Team Netapp | 0:19:56 | |
61 | Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team | 0:20:01 | |
62 | Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano | 0:20:03 | |
63 | Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team | 0:20:04 | |
64 | Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek | 0:20:05 | |
65 | Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team | 0:20:08 | |
66 | Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi | 0:20:12 | |
67 | Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC | 0:20:15 | |
68 | Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental | 0:20:16 | |
69 | Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp | 0:20:22 | |
70 | Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun | 0:20:25 | |
71 | Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano | 0:20:26 | |
72 | Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team | 0:20:28 | |
73 | David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural | ||
74 | Daniel Schorn (Aut) Team Netapp | 0:20:31 | |
75 | Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural | 0:20:32 | |
76 | Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp | 0:20:36 | |
77 | Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM – Murcia | 0:20:37 | |
78 | Óscar Pujol Muñoz (Spa) Omega Pharma-Lotto | 0:20:38 | |
79 | Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental | 0:20:39 | |
80 | Egor Silin (Rus) Katusha Team | 0:20:47 | |
81 | Thomas Bonin (Fra) Skil – Shimano | 0:20:58 | |
82 | Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM – Murcia | 0:21:11 | |
83 | Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun | 0:22:57 | |
84 | Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling | 0:23:10 | |
85 | Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:23:14 | |
86 | Robert Hunter (RSA) Team RadioShack | ||
87 | Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team | 0:23:19 | |
88 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:23:21 | |
89 | Andy Schleck (Lux) Leopard Trek | 0:23:22 | |
90 | Cyril Bessy (Fra) Saur – Sojasun | 0:23:23 | |
91 | Jens Voigt (Ger) Leopard Trek | ||
92 | Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team | 0:23:24 | |
93 | Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling | 0:23:25 | |
94 | Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:23:28 | |
95 | Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC | 0:23:30 | |
96 | José Vicente Garcia Acosta (Spa) Movistar Team | 0:23:32 | |
97 | Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano | ||
98 | Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek | 0:23:35 | |
99 | Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp | ||
100 | Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano | 0:23:38 | |
101 | Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi | 0:23:39 | |
102 | Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
103 | Javier Benitez Pomares (Spa) KTM – Murcia | 0:23:41 | |
104 | Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto | 0:23:42 | |
105 | Jaume Rovira Pous (Spa) KTM – Murcia | 0:23:44 | |
106 | Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
107 | Anders Lund (Den) Leopard Trek | 0:23:49 | |
108 | Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada | 0:23:50 | |
109 | Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek | ||
110 | Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural | 0:23:55 | |
111 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental | 0:23:56 | |
112 | Aitor Galdos (Spa) Caja Rural | 0:23:57 | |
113 | Beñat Urain Epelde (Spa) Orbea Continental | ||
114 | Higinio Fernández (Spa) Caja Rural | 0:23:58 |