3 srebrne oraz 3 brązowe medale trafiły na szyje reprezentantów Polski podczas Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym. Biało-czerwoni przez 3 dni rywalizowali na kostarykańskich szosach, a krążki wywalczyli Zuzanna Chylińska (dwukrotnie) oraz Olga Wankiewicz, Marcin Trojanowski, Konrad Czabok i Szymon Pomian.

Zmagania podczas Akademickich Mistrzostw Świata, w stosunku do tych dedykowanych elicie, składały się nie z dwóch, a trzech konkurencji indywidualnych. Do klasycznego wyścigu ze startu wspólnego i jazdy indywidualnej na czas dołożono bowiem także walkę w kryterium, które to w środę otworzyło program zawodów rozgrywanych na terytorium Kostaryki. Te nie zaczęły się najlepiej dla biało-czerwonych – po złote medale sięgali Petra Zsankó (Węgry) i Tim Wollenberg (Niemcy), zaś spośród naszych 7. była Oliwia Majewska, a 4. miejsce zajął Szymon Pomian.

Można by jednak powiedzieć, że były to złe dobrego początki. Już w czwartek podczas jazdy indywidualnej na czas polski dorobek medalowy powiększył się o aż 3 krążki. Wśród pań tylko Petra Zsankó (Węgry) zdołała pokonać Zuzannę Chylińską, zaś tuż za pozycjami medalowymi znalazły się Olga Wankiewicz (4.), Natalia Krześlak (6.) i Oliwia Majewska (7.).

Jeszcze więcej powodów do zadowolenia mieliśmy w rywalizacji mężczyzn, gdzie złoto zdobył Jakub Ťoupalík (Czechy), który jedynie o dziesiąte części sekundy pokonał Marcina Trojanowskiego, a brąz wywalczył Konrad Czabok. Szymon Pomian zajął 9. miejsce.

Na zakończenie zawodów, w piątek rozegrane zostały wyścigi ze startu wspólnego. U pań o losach wygranej zadecydował długi, 2-osobowy odjazd, z którego po złoto sięgnęła Nora Jenčušová (Słowacja), zaś swoje drugie srebro podczas Akademickich Mistrzostw Świata wywalczyła Zuzanna Chylińska. Przed grupą na 3. miejscu metę przecięła Olga Wankiewicz, 5. była Oliwia Majewska.

U panów o medalach zadecydował finisz z peletonu. Po 112-kilometrowym wyścigu, który rozgrywał się głównie w dość intensywnym deszczu, po złoto sięgnął Daniel Mráz (Czechy), srebro wywalczył Tim Wollenberg (Niemcy), a z brązu cieszyć mógł się nasz Szymon Pomian. Tym samym reprezentacja Polski kończy zmagania w Akademickich Mistrzostwach Świata z 6 medalami.

Skład reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata 2024:

• Zuzanna Chylińska (Toruński Klub Kolarski Pacific Nestle Fitness): 2 srebra
  • Marcin Trojanowski (KS AGH Kraków): srebro
  • Olga Wankiewicz (MAT Atom Deweloper Wrocław): brąz
  • Konrad Czabok (Mazowsze Serce Polski): brąz
  • Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier): brąz
  • Natalia Krześlak (Toruński Klub Kolarski Pacific Nestle Fitness)
  • Oliwia Majewska (Torelli)
Poprzedni artykułTour de France 2024: David Gaudu marzy o podium
Następny artykułJosé Matxin Fernández: „To Jonas Vingegaard jest głównym faworytem Tour de France”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.