fot. Groupama-FDJ

Lenny Martinez odniósł piąte zwycięstwo w tym sezonie, wygrywając górską jednodniówkę Mercan’Tour Classic Alpes-Maritimes. Młody kolarz Groupama-FDJ pokonał Clementa Berthet i Harma Vanhoucke.

Mało jest w kalendarzu tak górskich klasyków. Organizatorzy francuskiej jednodniówki przygotowali dla kolarzy nie lada gratkę w postaci 170 kilometrów po długich podjazdach. Po drodze z Puget-Theniers do Valbergu zawodnicy wspinali się między innymi pod Col de la Porte (7 km; 7,1%), La Colmiane (16 km; 5,4%) czy Col de la Coulliole (16 km; 7,3%). Zmagania kończyły się 3-kilometrowym podjazdem pod Valberg.

Rywalizacja o zabranie się w odjazd trwała kilkadziesiąt kilometrów. Udało się to pięciu zawodnikom – ucieczkę utworzyli Melvin Crommelinck, Andrea Mifsud (Nice Metropole – Côte d’Azur), Lucas Benetau (St Michel-Auber93), Pierre Henry Basset (CIC U Nantes Atlantique) oraz Valentin Retailleau z Decathlon AG2R La Mondiale.

Worldtourowy zawodnik naturalnie okazał się najlepszy z czołowej grupy i odjechał rywalom na 100 kilometrów przed metą. W międzyczasie z peletonu zaatakował Pierre Latour z TotalEnergies, który dogonił Retailleau, jednak był w stanie utrzymać się z nim przez kilkadziesiąt kilometrów.

Niedługo później złapany został również zawodnik Decathlon AG2R La Mondiale, którego na podjeździe pod La Colmiane wchłonęła główna grupa, napędzana przez zawodników Groupama-FDJ. Na kolejnej istotnej wspinaczce – Col de la Coulliole – zaatakował Lenny Martinez, jednak został doścignięty.

Kilka kilometrów dalej Francuz zaplątał się w kraksę z Lukasem Nerurkarem z EF Education-EasyPost, lecz obaj kolarze zdołali wrócić do niewielkiej głównej grupy. Chwilę później upadek zaliczyli również Guillaume Martin (Cofidis) oraz Ivan Ramiro Sosa (Movistar Team), a na atak zdecydował się David Gaudu (Groupama-FDJ), z którym do przodu pognał George Bennett.

Zawodnik Israel – Premier Tech wypracował sobie przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Nowozelandczyka dogoniła grupa Lenny’ego Martineza – wraz z nim jechali Clement Berthet (Decathlon AG2R La Mondiale), Matthew Riccitello (Israel – Premier Tech) i Harm Vanhoucke (Lotto Dstny). Wydawało się, że najwięcej sił z czołówki zachował Berthet, który odjechał rywalom.

Lenny Martinez zdołał jednak dołączyć do swojego rodaka, z którym stoczył walkę o zwycięstwo. Młody zawodnik Groupama-FDJ okazał się silniejszy i przeciął linię mety 10 sekund przed Clementem Berthet. Podium uzupełnił Harm Vanhoucke, a czwarte miejsce zajął Ivan Ramiro Sosa.

Wyniki Mercan’Tour Classic Alpes-Maritimes 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułReprezentacja Polski na starcie Wyścigu Pokoju orlików 2024
Następny artykułParyż 2024: Mocne składy reprezentacji Holandii
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments