fot. Mazowsze Serce Polski / Mario Stiehl

Zwycięzca Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z ubiegłego roku Siim Kiskonen wygrał Tour of Estonia. Na ostatnim etapie z dobrej strony pokazali się Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski) i Mateusz Kostański (Voster ATS Team), którzy uplasowali się w czołówce.

Losy klasyfikacji generalnej Tour of Estonia rozstrzygnęły się w Tartu, gdzie rozegrano ostatni etap. Zawodnicy ścigali się na 10-kilometrowej rundzie, którą pokonywali 16-krotnie. Na początku każdego okrążenia kolarze podjeżdżali pod trudny, brukowany podjazd, a cała runda była bardzo techniczna.

Bezpośrednio po wystrzale z pistoletu zawodnicy ruszyli do rywalizacji i walczyli o jak najlepsze pozycje przed podjazdem, oddalonym o zaledwie 2 kilometry od startu. Gdy zawodnicy wpadli na bruk, w radiu wyścigu od razu rozległy komunikaty dotyczące defektów kolejnych kolarzy. Ataki z przodu następowały jeden po drugim, a co chwilę na czele tworzyły się mocne grupy. W jednej z nich jechał Mateusz Kostański z Voster ATS Team, który zdobył sekundę na lotnej premii, wygranej przez Karla Patricka Lauka z Estonii. Po kilku okrążeniach z przodu uformowała się spora grupa. Znaleźli się w niej między innymi Jakub Kaczmarek, Tomasz Budziński, Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski), Kacper Maciejuk (Santic-Wibatech) i aktywny Mateusz Kostański.

Ten odjazd również został jednak złapany, jednak kolarze nie zwlekali i zawiązywali kolejne akcje. Przez chwilę z przodu jechali Martin Urianstad (Uno-X Mobility) i Rait Arm (Estonia), lecz i ich wchłonął bezwzględny, stale zmniejszający się peleton. Na 4 okrążenia przed metą na czoło wysforowała się 8-osobowa grupa, w której znaleźli się Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski) oraz Mateusz Kostański. Zawodnicy zgodnie współpracowali i wypracowali na tyle dużą przewagę, by powalczyć o zwycięstwo. W końcówce czołówka podzieliła się, a kwestię wygranej rozstrzygnął finisz z pięcioosobowej grupy. Najszybszy był Siim Kiskonen, który pokonał swoich rodaków – Karla Patricka Lauka i Raita Arma. Czwarte miejsce zajął wracający po kontuzji Alan Banaszek, a na 9 pozycji kreskę przeciął Mateusz Kostański.

Dzisiejszy zwycięzca wygrał również klasyfikację generalną wyścigu, a zanim uplasowali się ci sami zawodnicy, co na mecie dzisiejszego etapu. Alan Banaszek został sklasyfikowany na piątym, a Mateusz Kostański na 6. miejscu.

Wyniki 2. etapu Tour of Estonia 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułTour of Norway 2024: Jordi Meeus wygrywa po długiej przerwie
Następny artykułRichard Plugge o Tadeju Pogačarze: „Jego prawdziwy poziom zobaczymy podczas Tour de France”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments