for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl

Niesamowitych emocji dostarczyły nam zawodniczki elity w wyścigu o mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym. Przez zdecydowaną większość wyścigu prowadziła Barbara Borowiecka, jednak na finałowym wzniesieniu została ona wyprzedzona przez Zuzannę Krzystałę, która w ten sposób zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Poniżej sprawozdanie ze zmagań elity kobiet oraz młodszych kategorii wiekowych.

Zuzanna Krzystała rzutem na taśmę pokonuje Barbarę Borowiecką

Wyścig elity kobiet bardzo dobrze rozpoczęła Gabriela Wojdyła z UKS Superior Zator. W czołówce jechały także: Malwina Mul (MAT ATOM Deweloper Wrocław), Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team), Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski) oraz Barbara Borowiecka (KS 64-sto Leszno, Bike Poznań), która objęła prowadzenie i odjechała rywalkom wraz z zawodniczką MAT ATOM Deweloper Wrocław.

Nieco dalej utrzymywały się Zuzanna Krzystała oraz Antonina Białek. Na drugiej rundzie Barbara Borowiecka podkręciła tempo i zaczęła oddalać się od Malwiny Mul, prowadzącej wśród orliczek. W dalszej części wyścigu Zuzanna Krzystała zbliżała się do kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław i ostatecznie zdołała ją wyprzedzić, awansując tym samym na drugą pozycję.

Prowadzenie utrzymywała jednak jadąca mocnym, równym tempem Barbara Borowiecka. Kolarka KS 64-sto Leszno, Bike Poznań pojawiła się w zasięgu wzroku Zuzanny Krzystały dopiero na ostatniej rundzie, gdy zawodniczka Pho3nix Cycling Team szybko minimalizowała swoją stratę.

Zuzanna Krzystała dogoniła Barbarę Borowiecką na brukowanym podjeździe – w emocjonującym finiszu na wymęczenie lepsza okazała się pierwsza z zawodniczek. Srebrny medal po znakomitej jeździe wywalczyła Barbara Borowiecka, natomiast brąz powędrował do Malwiny Mul, która na kresce pokonała Antoninę Białek.

for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl

Malwina Mul została też mistrzynią Polski w wyścigu orliczek, w którym pokonała Kingę Żur (DK Gwarki) i Tatianę Gromadę (Pho3nix Cycling Team).

for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl
Pokaz siły Alicji Matuły

Wyścig juniorek był popisem Alicji Matuły z MAT ATOM Deweloper Wrocław. Jako główna faworytka, bezpośrednio po starcie wypracowała sobie sporą przewagę nad rywalkami, w tym Rozalią Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra) i Zofią Bluszcz (Pho3nix Cycling Team).

Rywalizacja toczyła się pod dyktando kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław, aż do drugiego okrążenia, gdy po upadku i defekcie musiała biec z rowerem przerzuconym przez ramię do oddalonego boksu technicznego. Wtedy wyprzedziła ją Rozalia Dutczak, jednak nie na długo – wykorzystując sportową złość, Alicja Matuła wróciła na prowadzenie i zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Srebrny medal wywalczyła Rozalia Dutczak, a brąz zawisł na szyi Zofii Bluszcz.

for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl
Dawid Lewandowski zdominował wyścig juniorów

Krótko po starcie wyścigu juniorów, na czele uformowała się prowadząca grupka w składzie: Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie), Kacper Kohnke (KS Klif Chłapowo) i Dominik Krzyśków (JEGG-DJR Academy). Z czasem pierwsza dwójka zaczęła nieznacznie odjeżdżać od kolarza holenderskiej drużyny, do którego zbliżyli się Maciej Jarosławski (Warszawski Klub Kolarski) i Kacper Doppke (KS Klif Chłapowo).

Na drugiej rundzie od Kacpra Kohnke oderwał się Dawid Lewandowski, samotnie wysuwając się na prowadzenie. Dystans do drugiego kolarza zmniejszyli natomiast Dominik Krzyśków i Kacper Doppke. Po licznych przetasowaniach, przewagę nad dwoma rywalami był w stanie wypracować Kacper Doppke, a na trzeciej pozycji utrzymał się Dominik Krzyśków. Żaden z zawodników nie był jednak w stanie dogonić świetnie dysponowanego Dawida Lewandowskiego, który został mistrzem Polski. Srebrny medal zdobył Kacper Doppke, a brązowy Dominik Krzyśków.

for. Andrzej Gucwa / Naszosie.pl
Pewne zwycięstwa Marii Ambrożkiewicz i Maksymiliana Matyasika

Zmagania juniorek młodszych znakomicie otworzyła Maria Okrucińska z UKC Copernicus CCC – SMS Toruń, która najszybciej wjechała na brukowany podjazd. Niedługo później na czoło wysforowała się Maria Ambrożkiewicz z Pho3nix Cycling Team i samotnie utrzymywała się na prowadzeniu.

Na dalszych pozycjach jechały: Antonina Kucharska (KS Klif Chłapowo), Emilia Bindacz (Grupa Kolarska Viktoria Rybnik) i Agata Sekta (Avatar Silesia Team). Różnica między prowadzącą Marią Ambrożkiewicz a drugą Anoniną Kucharską wynosiła około 10 sekund i zmniejszyła się na początku trzeciego okrążenia, gdy kolarka KS Klif Chłapowo zdecydowanie zbliżyła się do liderki.

Maria Ambrożkiewicz zachowała jednak wystarczająco dużo sił i po licznych przyspieszeniach zdołała na dobre odjechać rywalce i zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii juniorka młodsza. Podium uzupełniły Antonina Kucharska oraz Emilia Bindacz.

Najlepszy start w wyścigu juniorów młodszych zanotował Mikołaj Legieć z UKS Centrum Nowa Ruda. W sekcji leśnej na prowadzenie wysunął się Kacper Mizuro z Pho3nix Cycling Team, do którego dołączyli Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak) i Krzysztof Gdula (Pho3nix Cycling Team).

Po kilku minutach na atak zdecydował się Maksymilian Matyasik, który odjechał rywalom. Przekraczając linię mety po raz pierwszy, kolarz UKS Zawojak miał niespełna 10 sekund przewagi nad drugim Krzysztofem Gdulą. Nieco dalej jechała kilkuosobowa grupa pościgowa. Na drugiej rundzie różnice w czołówce powiększyły się – prowadził Maksymilian Matyasik, przez Krzysztofem Gdulą i Kacprem Mizuro.

W dalszej części wyścigu Maksymilian Matyasik oddalał się od rywali i miał sporo czasu, by celebrować zdobycie tytułu mistrza Polski w kategorii junior młodszy. W bratobójczej walce kolarzy Pho3nix Cycling Team o srebrny medal lepszy okazał się Kacper Mizuro, a podium uzupełnił Krzysztof Gdula.

Pełne wyniki

Poprzedni artykułTour Down Under 2024: Sarah Gigante i dyrektor Dominiki Włodarczyk o 3. etapie
Następny artykułVictor Campenaerts i Jasper De Buyst trenują w bardzo specyficznych warunkach [wideo]
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments