Rowerzyści w Polsce to liczna grupa uczestników ruchu drogowego, którzy pomimo wysokiego ryzyka uczestnictwa w wypadku drogowym nie są ustawowo zobligowani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC ani żadnego ubezpieczenia rowerowego. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy rowerzysta spowoduje szkody lub dozna obrażeń w wyniku wypadku, a jego rower zostanie uszkodzony bądź zniszczony, nie może liczyć na jakiekolwiek świadczenie – chyba, że posiada wykupione we własnym zakresie odpowiednie ubezpieczenie rowerowe. O to, na jaką ochronę ubezpieczeniową można liczyć wykupując ubezpieczenie roweru, jaki zakres OC będzie najlepszy dla rowerzysty oraz jakie jeszcze inne opcje ubezpieczenia są dostępne dla rowerzystów w Polsce, zapytaliśmy ekspertów z Towarzystwa Ubezpieczeniowego Generali SA. Zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie roweru – jak działa?

Aktualna sytuacja rynkowa w zakresie możliwości wykupienia ubezpieczenia rowerowego jest dość dobra – coraz większa liczba ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie rowerzysty bądź ubezpieczenie roweru w różnych wariantach. Jak jednak zwracają uwagę specjaliści z Generali, dostępne dla posiadaczy rowerów opcje to zazwyczaj oferty łączone, wymagające zakupu określonego rodzaju ubezpieczenia lub pakietu ubezpieczeń.

Co ważne, wielu ubezpieczycieli posiadających w ofercie jakąś formę ubezpieczenia dla rowerzysty, umożliwia wykupienie ochrony roweru wyłącznie dla rowerów relatywnie nowych. Limity wiekowe są różne, ale nigdy nie przekraczają okresu do kilku lat od daty zakupu – najczęściej wynoszą one ok. 4 lata. W praktyce oznacza to, że właściciele starszych rowerów w większości przypadków nie mają możliwości skorzystania z takich ofert i nie mogą objąć ochroną swoich jednośladów wykupując typowe ubezpieczenie rowerowe.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od ekspertów z Generali, rowerzyści mają na szczęście kilka innych możliwości – przedstawiamy je poniżej.

niezabezpieczony przed kradzieżą rower stoi przy drzwiach do domu lub mieszkaniaUbezpieczenie roweru od kradzieży w ramach ubezpieczenia nieruchomości – na czym polega?

Ubezpieczenie roweru wraz z nieruchomością to pierwsza z alternatyw dla klasycznego ubezpieczenia rowerowego. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono pewne ograniczenia i ma zastosowanie wyłącznie w bardzo konkretnych sytuacjach – przede wszystkim w przypadku kradzieży roweru z miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej.

Jak podkreślają specjaliści, podstawowy zakres ochrony da się rozszerzyć o różnego rodzaju ryzyka dodatkowe – w Generali można np. rower ubezpieczyć jako ruchomość domową i wtedy jest on chroniony ubezpieczeniem, gdy dojdzie do kradzieży lub pożaru. Możliwe jest również ubezpieczenie roweru jako rzeczy osobistej – w takim przypadku ubezpieczenie obejmuje rower także poza miejscem zamieszkania. A co najważniejsze z perspektywy właściciela roweru, w żadnym z wymienionych rozszerzeń ochrony wiek roweru nie ma znaczenia. Dzięki temu ubezpieczenie roweru jako ruchomości domowej lub ubezpieczenie go jako rzeczy osobistej od rabunku pozwala skorzystać z ubezpieczenia posiadaczowi roweru niezależnie od wieku jednośladu – zgodnie z limitami wskazanymi w OWU.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że  zdecydowanie się na tego rodzaju ubezpieczenie roweru nie zapewnia ochrony samemu rowerzyście w trakcie jazdy, jak również np. w sytuacji gdy osoba ubezpieczona spowoduje szkody majątkowe bądź osobowe u osób trzecich.. Co równie ważne, podobnie sytuacja wygląda w przypadku awarii roweru albo nieszczęśliwego wypadku – jeżeli wykupione ubezpieczenie nieruchomości nie zapewnia możliwości rozszerzenia ochrony o wspomniane ryzyka, osoba ubezpieczona będzie ponosić koszty z własnej kieszeni.

Assistance rowerowy i ubezpieczenie OC rowerzysty – dlaczego warto?

Drugą alternatywą dla standardowego ubezpieczenia rowerowego jest dobrze dobrany assistance rowerowy oraz odpowiedni zakres OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenia te, , zapewniają znacznie bardziej kompleksową ochronę ubezpieczeniową niż dowolna inna oferta przeznaczona dla rowerzystów. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że OC w życiu prywatnym działa cały czas, a nie tylko podczas jazdy na rowerze, a zakres ochrony i warunki OC w życiu prywatnym są też zwykle znacznie korzystniejsze niż w przypadku typowych ubezpieczeń rowerowych.

Warto mieć na uwadze, że choć w ofercie niektórych ubezpieczycieli możemy znaleźć OC na rower albo OC rowerowe, tak naprawdę chodzi tu o OC rowerzysty, obejmujące ochroną ubezpieczeniową właścicieli bądź użytkowników jednośladów. OC dla rowerzysty zaś to nic innego jak OC w życiu prywatnym, tylko o okrojonym zakresie, obejmującym zazwyczaj tylko sytuacje związane z użytkowaniem roweru. Z tego względu znacznie bardziej opłaca się postawić na pełnoprawne OC w życiu prywatnym, z zakresem oraz sumą ubezpieczenia optymalnie dobranymi do potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla rowerzystów

Assistance rowerowy w Generali – kompleksowa ochrona i korzystne warunki

mężczyzna w kasku jedzie na rowerze po ścieżce rowerowej

Z perspektywy ubezpieczonego jedną z najważniejszych cech pakietu „Assistance – Auto i Rower” z oferty Generali jest fakt, że zapewnia on możliwość uzyskania pomocy nie tylko w czasie jazdy samochodem, ale również podczas poruszania się rowerem. Dotyczy to nie tylko terytorium Polski, ale również Europy, zależnie od wybranego i wykupionego wariantu ubezpieczenia. Pakiet ten jest dostępny w ubezpieczeniach „Generali, z myślą o aucie” i „Generali, z myślą o pomocy drogowej”.

W przypadku, gdy dalsza jazda rowerem jest niemożliwa w wyniku jego uszkodzenia, awarii lub nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej, dla ubezpieczonego dostępne są następujące świadczenia – zgodnie z limitami i warunkami określonymi w OWU.

Transport ubezpieczonego, obejmujący organizację i pokrycie kosztów przetransportowania właściciela ubezpieczonego pojazdu wraz z jego bliskimi z miejsca zdarzenia do miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej albo do najbliższego serwisu rowerowego. Podobnie jak w przypadku transportu rowerowego, także i transport ubezpieczonego odbywa się wyłącznie po drogach publicznych i na odległość do 100 km.

Transport roweru, polegający na organizacji oraz pokryciu kosztów transportu roweru z miejsca zdarzenia do najbliższego serwisu rowerowego albo do miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Co ważne, transport jest realizowany wyłącznie po drogach publicznych i na odległość nie przekraczającą 100 km.

Transport medyczny z miejsca zdarzenia do najbliższej jednostki medycznej, czyli organizacja oraz pokrycie kosztów przewiezienia osoby ubezpieczonej z miejsca zdarzenia do szpitala albo innej placówki medycznej posiadającej wyposażenie zapewniające możliwość udzielenia ubezpieczonemu pomocy w wymaganym zakresie.

W tym kontekście warto dodać, że Generali oferuje również Assistance rowerowy w ubezpieczeniu „Generali, z myślą o domu i rodzinie”, w wariancie All-Risk. W tym przypadku ubezpieczony może skorzystać z następujących świadczeń (zgodnie z limitami i warunkami wskazanymi w OWU):

  • naprawa roweru – dostępna tylko w przypadku uszkodzenia roweru. Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty naprawy roweru lub dokonuje zwrotu poniesionych przez ubezpieczonego kosztów naprawy
  • transport roweru – dostępny w przypadku uszkodzenia lub awarii roweru. Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty transportu roweru oraz osoby ubezpieczonej z miejsca zdarzenia do miejsca zamieszkania albo do najbliższego serwisu rowerowego. Transport odbywa się wyłącznie po drogach publicznych na odległość do 50 km od miejsca zdarzenia.

OC w życiu prywatnym z oferty Generali – najlepsze OC dla rowerzysty!

czteroosobowa rodzina w kaskach na wycieczce rowerowej

Eksperci Generali podkreślają, że bardzo dobrym wyborem dla rowerzysty chcącego kompleksowo zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, jest uzupełnienie ochrony zapewnianej przez pakiet Assistance o właściwie dobrane OC w życiu prywatnym.

Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które zapewnia ubezpieczonej osobie ochronę w bardzo szerokim zakresie i działa nie tylko podczas jazdy rowerem, ale przede wszystkim w codziennym życiu. W przypadku OC w życiu prywatnym z oferty Generali, dostępnym   jako rozszerzenie ochrony w ubezpieczeniu „Generali, z myślą o aucie”, do czynności życia codziennego zwykle zaliczane są między innymi:

  • amatorskie uprawianie sportu
  • opieka nad niepełnoletnimi dziećmi
  • użytkowanie małych jednostek pływających oraz innych pojazdów niepodlegających rejestracji na terytorium RP
  • użytkowanie hulajnóg, wózków inwalidzkich lub pojazdów typu segway, segway shoes czy skymaster.

Wymienione czynności życia prywatnego to jedynie kilka przykładów – pełna lista jest znacznie szersza i dostępna w OWU, podobnie jak lista wyłączeń odpowiedzialności, z którą zawsze należy się zapoznać przed zawarciem umowy.

Potrzebne Ci dobre ubezpieczenie rowerzysty? Sprawdź ofertę Generali!

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w połączeniu z pakietem Assistance pozwala każdemu rowerzyście zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i w sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się jednośladem. Tego rodzaju wsparcie pomoże uchronić posiadane oszczędności przed uszczupleniem w przypadku, gdy osoba ubezpieczona wyrządzi szkody osobom trzecim bądź będzie zmuszona do wykonania kosztownych napraw.

Poprzedni artykułVolta ao Algarve 2024: 13 World Teamów zmierzy się z doskonale znaną trasą
Następny artykułTamara Szalińska na dłużej w MAT Atom Deweloper Wrocław
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments