Trzecia seria Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym została rozegrana w Koziegłowach, w ramach Wyścigu Upamiętniającego 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W zmaganiach elity zwyciężyli Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec) i Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Wrocław).

W Święto Niepodległości zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w zmaganiach z cyklu Pucharu Polski, rozgrywanych w Koziegłowach. Prowadzenie w wyścigu elity kobiet od początku objęły Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team) oraz mistrzyni Polski – Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Wrocław). Obie kolarki z każdą kolejną rundą powiększały przewagę nad jadącymi dalej Malwiną Mul (MAT ATOM Deweloper Wrocław) i Aleksandrą Andrzejewską (CST Orbea MTB Team).

W środkowej części wyścigu Dominika Włodarczyk odjechała Zuzannie Krzystale i, mimo upadku na błotnistej nawierzchni, zdołała utrzymać przewagę, sięgając po zwycięstwo. Podium uzupełniła wspomniana zawodniczka Pho3nix Cycling Team oraz Aleksandra Andrzejewska, która zachowała więcej sił na końcówkę od Malwiny Mul. Kolarka MAT ATOM Deweloper Wrocław nie wyjechała z Koziegłów z pustymi rękami – zajęła bowiem pierwsze miejsce wśród orliczek. Na kolejnych lokatach w tej kategorii wiekowej uplasowały się Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team) i Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała).

Wyrównane zmagania mężczyzn bardzo dobrze rozpoczęli: Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team), Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec), Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin Accent), Filip Helta (KTM SGR MTB), Stanisław Nowak (WKK Wieruszów / Wiśniewski MTB Team), a także Aleksander Krukowski i Szymon Pomian z GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier. Na pierwszej rundzie prowadzenie objął ostatni z wymienionych zawodników, jednak – najprawdopodobniej z powodu defektu – stracił kilka pozycji i musiał gonić oddalającą się czołówkę.

Wysokie tempo z przodu dyktował Brajan Świder, a wraz z nim na czele utrzymywał się Ksawier Garnek. Ze względu na defekt kolarza Pho3nix Cycling Team, zawodnik UKS Krupiński Suszec samotnie został na prowadzeniu, którego nie oddał do końca rywalizacji. Drugie miejsce zajął Brajan Świder, a jako trzeci linię mety przeciął Szymon Pomian. Cała trójka stanęła również na podium kategorii U23.

Z wyścigów elity w Koziegłowach dostępna była transmisja internetowa, której zapis można obejrzeć na kanale YouTube Naszosie TV:

Wyniki pozostałych kategorii:

Żakini
1. Gabriela Skrzypczak (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier)
2. Marta Sekta (UKS Avatar)
3. Maja Jona (Grupa Kolarska Gliwice)

Żak
1. Cezary Konkol (MLKS Baszta Bytów)
2. Jan Ostaszewski (UKS Wygoda Białystok)
3. Tymoteusz Bąk (LKS Bryksjusz Gościęcin)

Młodziczka
1. Natalia Piróg (Pho3nix Cycling Team)
2. Natalia Jaros (LKS POM Strzelce Krajeńskie)
3. Julia Pisiewicz (Grupa Kolarska Gliwice)

Młodzik
1. Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska)
2. Franciszek Drzewiecki (Pho3nix Cycling Team)
3. Szymon Kamiński (Trek Gdynia)

Juniorka młodsza
1. Maja Ambrożkiewicz (Pho3nix Cycling Team)
2. Klara Palagyiova (ACK Stara Ves nad Ondrejnici)
3. Antonina Kucharska (KS Klif Chłapowo)

Junior młodszy
1. Krzysztof Gdula (Pho3nix Cycling Team)
2. Kacper Mizuro (Pho3nix Cycling Team)
3. Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda)

Juniorka
1. Maja Józkowicz (KS Klif Chłapowo)
2. Milena Tokarska (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa)
3. Zofia Bluszcz (Team HB)

Junior
1. Kacper Doppke (KS Klif Chłapowo)
2. Jan Jackowiak (UKS Copernicus Toruń CCC)
3. Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie)

Masters 1
1. Paweł Lempart (Team Sport)
2. Jan Grzempa (Power of Science Jafi Team)
3. Grzegorz Mazur (MetroBikes.pl)

Masters 2
1. Marcin Mróz (niezrzeszony)
2. Bogdan Czarnota (Pho3nix Cycling Team)
3. Andrzej Kaiser (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric Team)

Masters 3
1. Ivo Kovarik (DK Bikeshop Racing Team)
2. Krzysztof Gierczak (Zryw Buszkowiczki)
3. Jacek Brzózka (JBG-2 Cryospace)

Masters 4
1. Jiri Sedlacek (S.K. Jiri Team Ostrava Z.S.)
2. Waldemar Banasiński (Browar Fortuna)
3. Krzysztof Kamiński (niezrzeszony)

Masters kobiety
1. Kinga Skrzypczak (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier)
2. Pavlina Marackova (S.K. Jiri Team Ostrava Z.S.)