Drugi etap Tour of Chongming Island dostarczył nam dużo emocji za sprawą 120-kilometrowej szarży Olgi Zabelinskayej. Uzbeczka z Tashkent City Women została jednak złapana na kilkaset metrów do mety, a o zwycięstwo walczyły sprinterki. Triumfowała Hanna Tserakh z Li Ning Star Ladies.

Dzisiejsze zmagania w ramach Tour of Chongming Island były rozgrywane na niespełna 130-kilometrowej trasie z Changxing Island Country Park do New City Park w Chongming. Po 10 kilometrach od startu ulokowano jedyną górską premię, na moście nad rzeką Jangcy. W dalszej, płaskiej części etapu, zawodniczki miały dwie okazje do walki o sekundy bonifikaty i punkty na lotnych finiszach.

W worldtourowym Tour of Chongming Island startują Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Karolina Kumięga (UAE Team ADQ), Daria Pikulik (Human Powered Health) i Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind).

Niedługo po starcie zawodniczki wspinały się na pierwszą i jedyną dziś górską premię, ulokowaną na moście nad rzeką Jangcy. Najszybciej finiszowała tam Laura Tomasi z UAE Team ADQ. Po chwili na czoło wysforowała się doświadczona Olga Zabelinskaya z Tashkent City Women, rozpoczynając długą i szaloną szarżę.

Przewaga Uzbeczki urosła do 3 minut i bez problemu mogła cieszyć się zdobyczami punktowymi na lotnych premiach. Dobrze spisywała się na nich również Daria Pikulik z Human Powered Health, która zdobyła trzy sekundy bonifikaty. Drużyna Polki przejęła inicjatywę nad pogonią, stopniowo zmniejszając przewagę liderki.

Na 30 kilometrów do mety Olga Zabelinskaya jechała 60 sekund przed peletonem i wydawało się, że już niedługo zostanie doścignięta. Ze względu na przestoje w głównej grupie, kolarka Tashkent City Women była jednak w stanie utrzymać przewagę na poziomie kilkudziesięciu sekund. Różnica zaczęła drastycznie zmniejszać się w końcówce, kiedy to na czele peletonu pracowały zawodniczki FDJ-SUEZ i Human Powered Health.

Po prawie 120 kilometrach na czele, Olga Zabelinskaya została złapana. W sprincie o zwycięstwo dość nieoczekiwanie zwyciężyła znana ze zmagań torowych Hanna Tserakh (Li Ning Star Ladies). Kolejne miejsca zajęły Martina Fidanza (Ceratizit-WNT Pro Cycling) oraz Chiara Consonni (UAE Team ADQ).

Na wysokiej, dwunastej pozycji linię mety przekroczyła najlepsza z Polek, Marta Jaskulska.

Przed ostatnim etapem Daria Pikulik plasuje się na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej, ze stratą zaledwie 4 sekund do aktualnej liderki, Hanny Tserakh.

Wyniki drugiego etapu Tour of Chongming Island 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTour of Guangxi 2023: Jonathan Milan wygrywa na pożegnanie z ekipą
Następny artykułNico Denz: „To ukoronowanie mojego sezonu”