Ilse Pluimers złotą medalistką Mistrzostw Europy – Drenthe 2023 w wyścigu ze startu wspólnego orliczek! Podium rywalizacji do lat 23 wraz z Holenedrką uzupełniły Anna Shackley (Wielka Brytania) oraz Linda Zanetti (Szwajcaria). Dominika Włodarczyk zajęła 10. miejsce.

Na orliczki czekało dziś tylko 106,4 kilometra, na które składał się 36-kilometrowy dojazd z Coevorden oraz 5 niespełna 14-kilometrowych rund z słynnym podjazdem pod Col du VAM. Finałowa ścianka, pokryta kocimi łbami, mierzyła około 400 metrów, zaś maksymalne nachylenie wynosiło na niej nawet do 15%.

Długo czekaliśmy na pierwsze ataki i zawiązanie się ucieczki, wobec czego tempo nie było za wysokie. Na czele peletonu mogliśmy oglądać Holenderki i Polki pracujące na rzecz swoich liderek już od dojazdu do rund z Col du VAM. Tam, na 5 okrążeń przed końcem, zameldowało się w pierwszej grupie aż 80 pań, w tym wszystkie reprezentantki Polski.

Profil wysokościowy Col du VAM / VAM-berg przez Ronde van Drenthepad

Druga runda również nie przyniosła ataków, a jedynie drobną selekcję w peletonie. Jej ofiarą zaczęła padać Zuzanna Chylińska, która podczas Col du VAM traciła kontakt z grupą, a następnie do niej dochodziła. Kolejny przejazd przez Vamberg był jednak jeszcze bardziej destruktywny dla peletonu – zostało w nim jedynie 45 pań, w tym tylko 2 Polki – cały czas wysoko jadąca Dominika Włodarczyk oraz pomagająca jej Malwina Mul. Niewiele traciła Olga Wankiewicz.

Niestety relacje z wyścigu opierały się jedynie o pomiar czasu na linii mety oraz filmy wrzucane przez internautów, które również były kręcone głównie na Col du VAM. Nie wiadomo zatem kiedy zaatakowała Zoe Bäckstedt, ale 18-letnia Brytyjka samotnie przecięła linię mety na dwie rundy przed końcem z przewagą 22 sekund nad 32-osobowym peletonem, w którym spośród Polek pozostała już tylko Dominika Włodarczyk.

Mistrzyni Europy w jeździe indywidualnej na czas zbudowała sobie maksymalnie półminutową przewagę, ale została złapana pod koniec płaskiego odcinka i przedostatni przejazd przez Vamberg faworytki ponownie pokonały razem.

Na ostatniej rundzie zaczęły się ruchy. Na ostatnie kilometry przed główną grupą wpadły Julie De Wilde (Belgia), Anna Shackley (Wielka Brytania) i Ilse Pluimers (Holandia), ale ich przewaga była minimalna. Jak się jednak okazało to wystarczyło i Ilse Pluimers została nową mistrzynią Europy. Srebro dla Anny Shackley, zaś brąz zdobyła Linda Zanetti (Szwajcaria).

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego orliczek o mistrzostwo Europy 2023:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułBracia znów razem – Gorka Izagirre przenosi się do Cofidisu
Następny artykułSkoda Tour de Luxembourg 2023: Kolejne solowe zwycięstwo Healy’ego!
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.