Elisa Balsamo (Lidl – Trek) o błysk szprychy pokonała Lorenę Wiebes (Team SD Worx) na trasie pierwszego etapu Simac Ladies Tour. Liderką pozostała triumfatorka prologu, Charlotte Kool (Team dsm-firmenich). 

Po wczorajszym prologu dzisiaj na panie walczące w holenderskiej „etapówce” czekał odcinek wokół Gennep liczący 139 kilometrów. Na płaskiej trasie były dwa kategoryzowane, krótkie podjazdy.

Na liście startowej wyścigu były cztery Polki: Katarzyna Niewiadoma i Agnieszka Skalniak – Sójka (obie Canyon//SRAM Racing), Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind) i Karolina Kumięga (UAE Team ADQ).

Bardzo długo nie mógł się zawiązać skuteczny odjazd. Nie obyło się bez kraks, a w jedną z nich zaplątała się Wilma Aintila (Lotto Dstny Ladies). Dopiero po ponad 30 kilometrach z peletonu zaatakowały Carina Schrempf (Fenix-Deceuninck), Quinty Ton (Liv Racing TeqFind) i Femke Gerritse (Parkhotel Valkenburg).

Na pierwszej dziś górskiej premii Mookerheide (2.1 km długości; średnie nachylenie 3.3%) pięć punktów zdobyła Gerritse.

Tuż po tym podjeździe peleton dogonił trójkę. Niestety na skutek kraksy z wyścigu wycofały się Maeve Plouffe (Team dsm-firmenich) i Kathrin Schweinberger (CERATIZIT-WNT Pro Cycling).

Kolejną ucieczkę utworzyły Amalie Lutro (Uno-X Pro Cycling Team), Margaux Vigie (Lifeplus Wahoo) i Femke de Vries (GT Krush Rebellease Pro Cycling). W połowie dystansu miały one minutę przewagi.

Jednak peleton cały czas kontrolował ten odjazd. Praca zawodniczek Team dsm-firmenich spowodowała, że ucieczka została doścignięta 28 kilometrów przed metą. Drugi podjazd pod Mookerheide spowodował, że mieliśmy kolejne ataki. Premię wygrała Lieke Nooijen (Parkhotel Valkenburg).

Na krótki atak zdecydowała się Lucinda Brand (Lidl – Trek), a to spowodowało naciągnięcie się peletonu. 15 kilometrów przed metą ponownie skoczyła do przodu Femke de Vries.

Holenderka ambitnie kręciła, ale nie miała szans z rozpędzonym peletonem, który dogonił ją osiem kilometrów przed metą. Po kolejnych trzech kilometrach z grupy odjechały Quinty Ton (Liv Racing TeqFind) i Christina Schweinberger (Fenix-Deceuninck).

Jednak także i tym razem peleton okazał się mocniejszy. O zwycięstwie zadecydował więc sprinterski finisz. Najszybsza okazała się Elisa Balsamo (Lidl – Trek), która o błysk szprychy pokonała Lorenę Wiebes (Team SD Worx). Trzecia była Charlotte Kool (Team dsm-firmenich), która utrzymała koszulkę liderki.

Wyniki pierwszego etapu Simac Ladies Tour 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułWout Van Aert celuje w dublet na Mistrzostwach Europy
Następny artykułTour of Britain 2023: Olava Kooija wyliczanki ciąg dalszy
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments