Sobota i niedziela w kolarskim świecie była bardzo intensywna. Swoją obecność na starcie międzynarodowych imprez z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej zaznaczyli również kolarze polskich ekip kontynentalnych. Patryk Stosz, Maciej Paterski i inni kolarze Voster ATS Team walczą o dobre rezultaty w Tour of Bulgaria, a Norbert Banaszek z Mazowsze Serce Polski zajął 7. miejsce w Ronde van de Achterhoek.

Voster ATS Team w Bułgarii

Wczoraj w prologiem w Sofii rozpoczął się tegoroczny wyścig Tour of Bulgaria (2.2), w którym startuje ekipa Voster ATS Team. Drużyna Mariusza Witeckiego występuje w składzie: Artur Sowiński, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Maciej Paterski, Mateusz Grabis i Mateusz Kostański. Na trasie kilometrowego prologu najlepiej zaprezentował się Patryk Stosz, który zajął piątą pozycję, tracąc 3 sekundy do Tilena Finksta z ekipy Adria Mobil – zwycięzcy i pierwszego lidera wyścigu. Podium uzupełnili Filippo Fortin (Maloja Pushbikers) i Lukas Kubis (Dukla Banska Bystrica).

W niedzielę rano rozegrano pierwszy etap ze startu wspólnego. Zawodnicy rywalizowali na płaskiej, 70-kilometrowej trasie ze stolicy Bułgarii, Sofii, do Pirdop. Zmagania zakończyły się finiszem z dużej grupy, w którym najszybszy był Filippo Fortin. W końcówce pokonał on Michele Gazzolego (Astana Qazaqstan Development Team) – Włoch wracający po zawieszeniu za nieumyślne naruszenie przepisów antydopingowych niedawno wygrał etap Arctic Race of Norway, wyścigu ProSeries.

Trzecie miejsce na etapie zajął Patryk Stosz z ekipy Voster ATS Team.

Po południu rozegrano etap 1b – tym razem kolarze ścigali się na trasie obfitującej w podjazdy, w tym ponad 20-kilometrową wspinaczkę pod Hristo Danovo, na szczycie którego znajduje się pomnik „Łuk Wolności”. Na wymagających odcinkach etapu, uformowała się 14-osobowa grupa. Najszybszy okazał się z niej Michele Gazzolo, za którym kreskę przecięli kolejno: Tomas Jakoubek (ATT Investments), Felix Stehli (EF Education-NIPPO Development TEam) i Macieja Paterskiego z Voster ATS Team.

W czołowej dziesiątce uplasowali się także Piotr Brożyna i Mateusz Kostański, którzy zajęli szóstą i dziesiątą pozycję. Wyścig Dookoła Bułgarii zakończy się 31 sierpnia.

Mazowsze Serce Polski w Holandii

Tymczasem zawodnicy ekipy Mazowsze Serce Polski rywalizowali w holenderskim wyścigu Ronde van de Achterhoek (1.2). W niderlandzkim klasyku w czerwonych koszulkach wystartowali: Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Jakub Kaczmarek, Tomasz Budziński, Adrian Banaszek, Tobiasz Pawlak i Duńczyk Jeppe Aaskov Pallesen.

Rywalizacja odbyła się na wymagającej, 200-kilometrowej trasie z ponad dwudziestoma sektorami szutrowymi. Deszczowa pogoda w drugiej części zmagań nie ułatwiała ścigania. W trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Martijn Rasenberg (ABLOC CT), który po samotnej akcji sięgnął po zwycięstwo.

10 sekund za Holendrem, na metę dotarła główna, okrojona grupa, z której najszybciej finiszowali Martijn Budding (TDT-Unibet Cycling Team) i Noah Hobbs (Equipe continentale Groupama-FDJ). Na wysokiej, siódmej pozycji uplasował się Norbert Banaszek z drużyny Mazowsze Serce Polski.

Kolarze drużyny Dariusza Banaszka w środę wystartują w innej jednodniówce, Muur Classic Geraardsbergen (1.2), która zostanie poprowadzona przez ikoniczne, flandryjskie wspinaczki.