fot. Le Tour de France

Ion Izagirre (Cofidis) wygrał bardzo pasjonujący, dwunasty etap Tour de France. Liderem pozostał Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). 

Pięć kategoryzowanych podjazdów, jedna lotna i jedna bonusowa premia, 3120 metrów przewyższenia – tak wyglądał dwunasty etap „Wielkiej Pętli” prowadzący z Roanne do Belleville-en-Beaujolais. Kolarze mieli do przejechania niespełna 169 kilometrów.

Od samego początku mieliśmy spore tempo i wiele ataków. Próbował się zabrać w akcję między innymi Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers). Górską premię Cote de Thizy-les-Bourgs (4,4 km, śr. 5,6%) wygrał Daniel Felipe Martínez (INEOS Grenadiers).

Niestety na zjeździe upadł David de la Cruz (Astana Qazaqstan Team) i musiał wycofać się z rywalizacji. Na Col des Ecorbans (2,0 km, śr. 5,9%) odjechali Omar Fraile (INEOS Grenadiers), Matteo Jorgenson (Movistar Team) i Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), ale szybko zostali doścignięci przez kolejne ataki. Premię górską wygrał Giulio Ciccone (Lidl – Trek).

Mocno zdeterminowany dziś Wout van Aert (Jumbo-Visma) próbował kolejnych ataków, ale także szybko został doścignięty. Uważać musieli kolarze walczący o najwyższe lokaty w klasyfikacji generalnej.

96 kilometrów przed metą na czele byli Dylan Teuns (Israel-Premier Tech), Tiesj Benoot (Jumbo-Visma) oraz Mads Pedersen (Lidl – Trek). W „peletonie” jechało około 12 kolarzy. Do prowadzącej trójki dołączyli natomiast kolejni zawodnicy.

Natomiast do grupki faworytów także dojechali kolejni zawodnicy. Wyglądało na to, że po prawie dwóch godzinach utworzyła się ucieczka dnia. Na lotnej premii 20 punktów wywalczył Mads Pedersen. Tuż po tej premii do czołówki dojechali jeszcze Julian Alaphilippe (Soudal – Quick Step) i Jasper Stuyven (Lidl – Trek).

75 kilometrów przed metą piętnastoosobowa ucieczka miała ponad dwie minuty przewagi nad grupką lidera wyścigu. Nie zabrali się do tej grupy między innymi Ben O’Connor (AG2R Citroën Team) i Sepp Kuss (Jumbo-Visma). Mimo tego w grupie faworytów tempo dyktowała ekipa AG2R Citroën Team pracująca na rzecz Felixa Galla.

Przed kolarzami była sekwencja trzech podjazdów, które miały zadecydować o wynikach dzisiejszej rywalizacji. Najpierw Col de la Casse Froide (5,2 km, śr. 6,0%), na którym kolarze z czołówki odpuścili ataki, a premię wygrał Guillaume Martin (Cofidis).

Na zjeździe na atak zdecydował się Mathieu van der Poel, a na jego kole znalazł się Andrey Amador.

Podczas pokonywania Col de la Croix Montmain (5,5 km, śr. 6,2%) ucieczka zaczęła się dzielić, a odpadli z niej między innymi Pedersen i Alaphilippe. Natomiast mocno nacisnął MvdP i zostawił Amadora.

Holender wypracował sobie na podjeździe ponad 30 sekund przewagi nad kolejną grupką i oczywiście wygrał górską premię. Na zjeździe MvdP tradycyjnie ryzykował, bo z tyłu naciskali mocni górale.

Przed Mathieu van der Poelem był jeszcze najtrudniejszy dziś podjazd, czyli Col de la Croix Rosier (5,4 km, śr. 7,7%). Do piekielnie zmęczonego Holendra dojechali kolejni zawodnicy, a na solo zaatakował Ion Izagirre (Cofidis). Przez kolejne ataki „odcięło” MvdP i jego szanse na zwycięstwo etapowe przeszły do historii.

W grupie lidera natomiast pracę zaczęli kolarze INEOS Grenadiers. Izagirre na szczycie miał 20 sekund przewagi nad grupą sześciu kolarzy: Benoot, Pinot, Martin, Jorgenson, Johannessen i Burgaudeau.

Hiszpan nie zwalniał tempa i sukcesywnie powiększał przewagę nad konkurentami. Szóstka niezbyt ze sobą współpracowała i Izagirre miał coraz większe szanse na etapowy skalp.

Szarpane tempo pościgu zdecydowanie sprzyjało kolarzowi Cofidisu. Ion Izagirre nie dał się już doścignąć i mógł się cieszyć z drugiego zwycięstwa etapowego w Tour de France w swojej karierze.

Drugi był Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), a trzeci Matteo Jorgenson (Movistar Team).

Wyniki dwunastego etapu Tour de France 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułMark Cavendish z małymi perturbacjami przeszedł operację obojczyka
Następny artykułGiro Valle d’Aosta 2023: Joshua Golliker z etapem i koszulką lidera
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments