Pierre Gautherat (Francja) wygrał prolog Wyścigu Pokoju Orlików i został pierwszym liderem tegorocznej imprezy. Drugie miejsce zajął Henri Uhlig (Niemcy) a trzeci był Carl-Frederik Bévort (Dania). Najlepszy z Polaków – Marek Kapela zajął 24. miejsce ze stratą 9 sekund.

Utalentowani zawodnicy do lat 23 rywalizowali dziś w czeskiej miejscowości Jeseník i mierzyli się z 3 kilometrowym technicznym prologiem po mieście. Na starcie stanęli jedni z najbardziej obiecujących kolarzy, chociażby tacy jak: Gal Glivar (Słowenia), Henri Uhlig (Niemcy) czy Gustav Wang (Dania). Polacy mieli przystąpić do rywalizacji w składzie: Mateusz Gajdulewicz, Marek Kapela, Antoni Olszar, Michał Pomorski, Igor Sęk Jakub Żurek.

Ostatecznie z czasem 3 minut i 38 sekund zwycięzcą został 20-letni Francuz z ekipy AG2R Citroën Team – Pierre Gautherat. Drugi i trzeci kolarz, czyli Henri Uhlig i Carl-Frederik Bévort stracili do Francuza sekundę, a różnica między nimi decydowała się w setnych sekundy. Nieco poniżej oczekiwań zaprezentował się były mistrz świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas – Gustav Wang – Duńczyk zajął 13. miejsce tracąc 7 sekund. Z Polaków najlepiej wypadł Marek Kapela, który ukończył z 24. czasem i stratą 9 sekund, solidnie też wypadł Michał Pomorski, który ostatecznie ze stratą 10 sekund był 31. Mateusz Gajdulewicz, obecny górski szosowy mistrz Polski miał kraksę i zakończył rywalizację na ostatnim miejscu.

Na młodych zawodników czekają teraz trzy wymagające etapy ze startu wspólnego, gdzie dominować będzie pagórkowaty, a nawet górski, teren.

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułLVM Saarland Trofeo 2023: Patrick Boje Frydkjær wygrywa na otwarcie
Następny artykułCritérium du Dauphiné 2023: Wypowiedzi po piątym etapie
Kolarstwem interesuje się ponad połowę swojego życia. Uwielbia wszystko związane z tym zakręconym sportem pisanie, mówienie czy wreszcie samo uprawianie go sprawia mu masę radości. Na szosie trenuje z różnymi skutkami od 6 lat, ścigając się jako junior a obecnie amator.