fot. Amstel Gold Race

Pierwszy etap Itzulia Women zakończył się zwycięstwem Demi Vollering z Team SD Worx. Podium uzupełniły Marlen Reusser, również zawodniczka holenderskiej drużyny, i Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing). Aktywnie jechała dziś także inna Polka – Aurela Nerlo (Massi – Tactic Cycling Team).

Kolejny worldtourowy wyścig elity kobiet – Itzulia Women – rozpoczął się pagórkowatym etapem z Etxebarrii do Markina-Xemein. Trasa mierzyła niespełna 125 kilometrów i ulokowano na niej dwa kategoryzowane podjazdy – Gontzagaraigana (2,7 km; 6,4%) i Urkaregi (4,9 km; 6,1%). Szczyt ostatniej wspinaczki był oddalony od mety zmagań o niespełna 10 kilometrów. Zawodniczki ścigały się w rzęsistym deszczu, utrudniającym rywalizację.

fot. procyclingstats.com

Na starcie Itzulia Women stanęły cztery Polki: Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing), Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team), Alicja Ulatowska (Soltec Team) i Karolina Perekitko (Team Groupe Abadie).

W początkowej fazie pierwszego etapu Itzulia Women, wiele zawodniczek starało się oderwać od peletonu, jednak żadna z akcji nie zakończyła się powodzeniem. Na czele głównej grupy pracę wykonywały kolarki Movistar Team i Team SD Worx, w barwach których jechały odpowiednio Annemiek van Vleuten i Demi Vollering – główne aktorki niedawno zakończonej Vuelty.

Niespełna 90 kilometrów przed metą, do przodu wyrwała się Miryam Nunez z Massi – Tactic Cycling Team, która wypracowała sobie kilkadziesiąt sekund przewagi. Jeszcze przed pierwszą górską premią, gdzie komplet punktów zdobyła Niamh Fisher-Black, zawodniczka z Ekwadoru została doścignięta. Nie zamierzała się jednak poddawać i ponownie przyspieszyła, lecz po chwili znów wróciła do peletonu.

Na zjeździe, około 50 kilometrów przed metą, na czoło wysforowała się Anna Kiesenhofer (Israel Premier Tech Roland). Do mistrzyni olimpijskiej po kilku kilometrach dołączyła Aurela Nerlo (Massi – Tactic Cycling). W pogoń za prowadzącym duetem, mającym minutę przewagi nad peletonem, udały się Giorgia Vettorello (Bepink) i Kathrin Hammes (EF Education-TIBCO-SVB), jednak nie dały one rady dogonić ucieczki.

Gdy Aurela Nerlo i Anna Kiesenhofer były w zasięgu peletonu, Polka spróbowała oderwać się od Austriaczki, lecz ostatecznie, po chwili, obie zawodniczki zostały wchłonięte przez główną grupę.

Na wspinaczce pod Urkaregi, w swoim stylu, tempo zaczęła dyktować Demi Vollering (Team SD Worx), której koło była w stanie utrzymać tylko Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing). Niedługo później Holenderka odjechała od Polki, do której dołączyły Marlen Reusser (Team SD Worx) i Annemiek van Vleuten (Movistar Team).

Do końca zmagań w sytuacji na czele wyścigu nie doszło do żadnych zmian – prowadzenie utrzymała Demi Vollering, sięgając po pewne zwycięstwo na pierwszym etapie. W finiszu o drugie miejsce szybsza od Katarzyny Niewiadomej, trzeciej na kresce, była Marlen Reusser, a kilka sekund później linię mety przecięła Annemiek van Vleuten.

Wyniki pierwszego etapu Itzulia Women 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Kolejne przypadki koronawirusa w peletonie
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Davide Bais zaskakującym triumfatorem na Campo Imperatore, faworyci na zero
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

I po co wykrzyknik!! ???

Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

Ten wynik nic nie jest warty 😉😉😉

Ja1
Ja1

Bo to wynik warty wykrzyknika!

Bez kropki wyglądałby zgrabniej, nie mówiąc o poprawności.

Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

Ale to nie jest wynik warty wykrzyknika