fot. Dwars door Vlaanderen

Nieco po mężczyznach, których wyścig zakończył się zwycięstwem Christophe’a Laporte’a, do rywalizacji z metą w Waregem przystąpiły także panie. 6. edycja kobiecego Dwars door Vlaanderen padła łupem Demi Vollering, a na podium stanęły także Chiara Consonni oraz Marianne Vos. 15. miejsce zajęła Marta Jaskulska.

Zawodniczki miały dziś do pokonania 115km ze startem i metą w Waregem. Po drodze czekało na nie 15 różnych trudności terenowych – podjazdów, bruków, a także mieszanek obu tych utrudnień. W stawce znalazła się jedna Polka – Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind).

Panie od samego startu ruszyły bardzo mocno, a stawka już po kilkunastu kilometrach była niesamowicie rozciągnięta, a wręcz porwana. Wysokie tempo sprawiło, że nie obejrzeliśmy klasycznej ucieczki dnia, a w zamian za to jeszcze przed półmetkiem na czele znalazła się grupa z jedną z faworytek.

60km przed metą na czele kręciły Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ-SUEZ), Francesca Barale (Team DSM), Victoire Berteau (Cofidis) i Eva van Agt (Team Jumbo-Visma). Za nimi z niewielką stratą jechały Marianne Vos (Team Jumbo-Visma), Marlen Reusser i Demi Vollering (Team SD Worx), Évita Muzic (FDJ-SUEZ), Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo), Liane Lippert i Floortje Mackaij (Movistar Team), Juliette Labous (Team DSM) oraz Ashleigh Moolman-Pasio (AG Insurance – Soudal Quick-Step).

Po kilku kolejnych podjazdach nastąpiły małe przetasowania między grupami, a na czele pozostały Cecilie Uttrup Ludwig i Victoire Berteau, które dogoniły Marianne Vos i Marlen Reusser. Czwórka utrzymywała na 40km przed metą 30 sekund przewagi nad grupą, do której dojechało kilkanaście zawodniczek.

Na 30km przed końcem Marianne Vos i Marlen Reusser zgubiły pozostałą dwójkę, a za ich plecami uformowała się nowa grupa pościgowa, w skład której wchodziły Demi Vollering, Shirin van Anrooij, Liane Lippert, Floortje Mackaij i Ashleigh Moolman-Pasio. Piątka traciła niespełna pół minuty – różnice przez cały dzień były minimalne, a sytuacja dynamiczna.

Wszystko połączyło się na 16km przed metą. W peletonie kręciło wówczas niespełna 30 zawodniczek, a wśród nich nadal była jedyna Polka w stawce, czyli Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind). Niedługo później przyspieszyła Demi Vollering, na której kole przez chwilę znajdowała się Marianne Vos, ale której to tempa nie wytrzymał nikt. 26-letnia Holenderka z Team SD Worx pomknęła tym samym po swoje drugie zwycięstwo w tym sezonie w ledwie trzecim starcie – wcześniej wygrała już Strade Bianche Donne.

Za plecami Holenderki po 2. miejsce najlepiej zafiniszowała Chiara Consonni (UAE Team ADQ), która pokonała w pojedynku sprinterskim Marianne Vos (Team Jumbo-Visma). 15. miejsce zajęła Marta Jaskulska.

Wyniki 6. Dwars door Vlaanderen kobiet:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułDwars door Vlaanderen 2023: Christophe Laporte wygrywa, waleczni Lazkano i Kristoff
Następny artykułSoda oczyszczona zyskuje na popularności w peletonie
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments