Patryk Stosz (Voster ATS Team) zwycięsko rozpoczął sezon 2023 – polski zawodnik triumfował w swoim pierwszym starcie w tym roku, którym był chorwacki wyścig Trofej Poreč. W jego kobiecej odsłonie z dobrej strony zaprezentowały się natomiast Katarzyna Wilkos (MAT ATOM Deweloper Wrocław) i Karolina Perekitko (Team Groupe Abadie), które zajęły szóste i siódme miejsce.

Kolejną odsłoną bałkańskiej kampanii wyścigów był Trofej Poreč. Przed południem na rundzie w okolicach Poreč, a następnie krótkiej ściance w miejscowości Tar rywalizowały zawodniczki elity (116 km), wśród których były kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław (Katarzyna Wilkos, Monika Brzeźna, Olga Wankiewicz, Nikola Bajgerova, Nikol Płosaj, Tamara Szalińska) oraz Karolina Perekitko (Team Groupe Abadie).

W zmaganiach mężczyzn wystartowały natomiast dwie polskie drużyny – HRE Mazowsze Serce Polski (Adrian Banaszek, Marcin Budziński, Jakub Kaczmarek, Maksymilian Radosz, Tomasz Budziński, Jeppe Aaskov Pallesen) i Voster ATS Team (Krzysztof Parma, Jakub Murias, Maciej Paterski, Mateusz Kostański, Patryk Stosz, Igor Sęk). W wyścigu wzięli również udział: Bartłomiej Proć, Szymon Tracz, Piotr Pękala i Kacper Maciejuk z Santic-Wibatech.

Rywalizacja kobiet padła łupem Yaniny Kuskovej z Tashkent City Women Professional Cycling Team, która w końcówce pokonała między innymi Larę Gillespie (UAE Development Team) i Urškę Pintar (BTC City Ljubljana Scott). W czołowej dziesiątce uplasowały się trzy Polki – szóste miejsce zajęła Katarzyna Wilkos, dla której jest to kolejny dobry wynik w chorwackich wyścigach. Tuż za nią linię mety przecięła Karolina Perekitko, a na dziesiątej pozycji uplasowała się Nikol Płosaj.

Drugą dziesiątkę otworzyła inna z zawodniczek MAT ATOM Deweloper Wrocław – Olga Wankiewicz.

Obfitujący w ataki wyścig elity mężczyzn zakończył się zwycięstwem Patryka Stosza z ekipy Voster ATS Team, który triumfował tym samym w swoim pierwszym szosowym starcie w sezonie 2023. Polak był bezkonkurencyjny w sprincie z peletonu, w którym wyprzedził triumfatora Trofej Umag, Adama Toupalika (Elkov-Kasper). Na trzeciej pozycji finiszował Thibaud Gruel z rozwojowej ekipy Groupama-FDJ, a na szóstej lokacie uplasował się Bartłomiej Proć (Santic-Wibatech), prezentujący dobrą formę od początku sezonu.

Polki ścigały się też we Włoszech

Polskie zawodniczki rywalizowały dziś nie tylko w chorwackim Trofej Poreč, ale także w Trofeo Oro in Euro – rozgrywanym we Włoszech wyścigu pierwszej kategorii. Na jego starcie stanęła drużyna TKK Pacific Nestle Fitness Toruń (Maja Gondek, Natalia Krześlak, Agata Lichosyt, Patrycja Lorkowska, Kornelia Mikołajewska, Dorota Przęzak) oraz Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), która wczoraj ścigała się w worldtourowym Strade Bianche.

Na mecie w Cinquale jako pierwsze zameldowały się dwie zawodniczki Trek-Segafredo – Gaia Realini i Amanda Spratt. Młoda Włoszka, która w UAE Tour „oddała” zwycięstwo znacznie bardziej doświadczonej Elisie Longo Borghini, tym razem mogła cieszyć się z wygranej. Podium uzupełniła Martina Alzini (Cofidis Women Team), przyprowadzając peleton z ponad 2-minutową stratą.

W ostatecznej klasyfikacji na dwunastej pozycji zameldowała się Marta Lach. W głównej grupie do mety dojechała też Natalia Krześlak, zajmując 22. miejsce.

Wyniki Trofej Poreč mężczyzn 2023:

Wyniki Trofej Poreč kobiet 2023:

Wyniki Trofeo Oro in Euro 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułParyż-Nicea 2023: Tim Merlier wygrywa finisz z peletonu na otwarcie
Następny artykułTrofeo Tecnomeccanica 2023: Filip Gruszczyński trzeci w juniorskiej rywalizacji