fot. Eolo Kometa Cycling

Fran Contador, brat Alberto Contadora i przed wszystkim menadżer włoskiej formacji EOLO-Kometa w obszernym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety sportowej Marca zapowiada, że jego drużyna chciałaby się znaleźć w World Tourze od sezonu 2027.

EOLO-Kometa zaczynało jako projekt skupiający się głównie na młodzieży. Miała to być włosko-hiszpańska akademia, która z każdym kolejnym rokiem zaczęła się rozrastać. W 2021 roku Lorenzo Fortunato w barwach tej drużyny wygrał etap Giro d’Italia, a zespół ten zyskał za sprawą tego sukcesu globalną sławę w kolarskim świecie. Do World Touru jest jednak wciąż bardzo daleko, czego świadom jest Fran Contador.

Licencje na kolejne trzy sezony zostały już wydane, ale chciałbym, abyśmy byli częścią World Tour od 2027 roku. Będziemy potrzebować większego budżetu, dlatego będziemy musieli pojawić się na starcie Giro d’Italia i Vuelta a España, a może nawet i Tour de France. Ważne jest, aby nadal się rozwijać, przyciągać lepszych kolarzy i zdobywać więcej punktów UCI, jeśli chcemy zrobić krok na szczyt kolarskiego świata. Od teraz będziemy musieli liczyć się również z naszą pozycją w rankingu. Musimy nad tym popracować. W zeszłym roku zajęliśmy 26. miejsce i naprawdę będziemy musieli to poprawić, jeśli chcemy być na starcie Giro i Vuelty w 2024 roku, a docelowo w World Tourze

— opowiada Fran Contador.

W wywiadzie rodzi się pewna nieścisłość – licencje bowiem zostały rzeczywiście rozdane na podstawie trzyletniego rankingu za lata 2020-22 na sezony 2023-25, a to oznacza, że następny cykl będzie wypadał na lata 2026-28. Jak zatem EOLO-Kometa miałoby się znaleźć w World Tourze akurat w 2027 roku? Tego nie wiadomo, ale bardziej realna wydaje się być perspektywa jakże odległego na dziś sezonu 2029.

Mamy co najmniej trzyletnie kontrakty ze sponsorami. Istnieje wzajemne zaufanie i bardzo nas to cieszy. Dlatego chcemy nadal się rozwijać, aż staniemy się częścią najwyższej dywizji kolarskiej. Wierzymy w to, co robimy i nie planujemy zmiany naszej wizji

— odważnie zapowiada menadżer EOLO-Kometa.

Dziś gwiazdami włoskiej ekipy są Vincenzo Albanese, Lorenzo Fortunato czy Giovanni Lonardi. Fran Contador, a także Alberto Contador i Ivan Basso, którzy są mocno zaangażowani w projekt, muszą zatem poczynić poważne wzmocnienia by ekipa ta mogła walczyć o czołowe miejsce w rankingu Pro Teamów, które mogłyby ją premiować awansem do World Touru.

Poprzedni artykułMistrzostwa Świata w e-kolarstwie 2023: Loes Adegeest i Bjørn Andreassen w tęczy
Następny artykułTour du Rwanda 2023: Ethan Vernon po raz pierwszy
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments