fot. UCI Cyclocross WC

W sobotę poznamy finałowe rozstrzygnięcia w cyklu Telenet Superprestige. Zmagania zakończą się wyścigiem w belgijskim Middelkerke, gdzie zobaczymy między innymi: Larsa van der Haara, Lucindę Brand (Baloise Trek Lions), Michaela Vanthourenhouta, Eliego Iserbyta (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Laurensa Sweecka (Crelan-Fristads).

W sobotę w nadmorskim Middelkerke odbędzie się Nordzee Cross. Trasa zmagań nie będzie ulokowana na wybrzeżu, ale nie zabraknie na niej odcinków piasku. Ze względu na brak opadów deszczu, runda powinna być sucha, lecz nie oznacza to prostej przeprawy dla zawodniczek i zawodników – trasa obfituje bowiem w liczne, krótkie podjazdy, które ulokowane są praktycznie w każdej jej części.

W ubiegłym roku w Middelkerke rywalizowano o medale w mistrzostwach Belgii, przez co nie odbyły się tu zmagania z cyklu Telenet Superprestige. Nordzee Cross wraca więc po rocznej przerwie i – ponownie jak w poprzednich sezonach – będzie wieńczyć prestiżową serię wyścigów. Ostatnie dwie edycje zmagań w Middelkerke padły łupem Laurensa Sweecka (Crelan-Fristads). Belg na wymagającej trasie czuje się bardzo dobrze, a dodatkowo w ostatnim czasie prezentował solidną formę, więc można spodziewać się, że powalczy jutro o zwycięstwo.

Nie można skreślać też Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen-Bingoal). Mistrz Europy wygrał niedawno Parkcross Maldegem, a w Middelkerke trzykrotnie finiszował na podium. W klasyfikacji generalnej Telenet Superprestige Belg ma 84 punkty – o 6 mniej od lidera cyklu, Larsa van der Haara (Baloise Trek Lions). Wydaje się mało prawdopodobne, by mistrz Holandii ukończył wyścig o 6 pozycji niżej od Belga, jednak należy zwrócić uwagę, że jeszcze nigdy nie stał on na podium w wyścigach elity w Middelkerke.

Trzecie miejsce w „generalce” zajmuje Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal; 83 punkty), brązowy medalista mistrzostw świata w Hoogerheide, który pod koniec sezonu prezentuje bardzo solidną formę i powinien włączyć się w walkę o zwycięstwo. O dobre pozycje mogą pokusić się też tacy zawodnicy, jak: Kevin Kuhn (Tormans Cyclo Cross Team), Niels Vandeputte (Alpecin-Deceuninck), Joris Nieuwenhuis (Baloise Trek Lions) czy Gerben Kuypers (Proximus-Alphamotorhomes-Doltcini).

Wśród kobiet można spodziewać się równie zaciętej rywalizacji. Jedną z faworytek do zwycięstwa będzie Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), prowadząca w cyklu Telenet Superprestige z dorobkiem 95 oczek. Była mistrzyni świata dwukrotnie finiszowała w Middelkerke na drugiej pozycji, a raz okazała się najlepsza.

Na nadmorskiej trasie dobrze czuje się też Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal; 89 punktów). Trzecia zawodniczka „generalki” Telenet Superprestige wygrywała tu dwukrotnie (zwycięstwo z 2019 zostało skreślone z powodu naruszenia przepisów antydopingowych). Niedawno Holenderka zajęła trzecie miejsce w Parkcross Maldegem. Zawodniczki z Niderlandów w klasyfikacji generalnej rozdziela ich rodaczka – Inge van der Heijden (777; 91 punktów), która, dzięki solidnej jeździe, wciąż ma szanse na triumf w Telenet Superprestige. Musiałaby jednak wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.

Oprócz wspomnianego tercetu, o zwycięstwo mogą powalczyć też Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) czy Annemarie Worst (777), triumfatorka Parkcross Maldegem.

Mimo obecności na liście zgłoszeń, w wyścigu nie wystartują między innymi Silvia Persico czy Zoe Backstedt.

Listy zgłoszeń: mężczyźni, kobiety

Wyścigi Telenet Superprestige będą transmitowane w GCN+ i Eurosporcie Extra (kobiety od 13.35, mężczyźni od 15.05). Zmagania kobiet będzie można również oglądać na antenie Eurosportu 2.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments