Świeżo upieczona mistrzyni świata elity w kolarstwie przełajowym – Fem van Empel (Team Jumbo-Visma) – weźmie udział w jeszcze dwóch wyścigach w tym sezonie. Holenderkę zobaczymy w zmaganiach X²O Badkamers Trofee w Lille, a następnie w Brukseli, gdzie powalczy o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu.

W sobotę w Hoogerheide odbył się wyścig elity kobiet o mistrzostwo świata. Tęczową koszulkę po solowym rajdzie zdobyła Holenderka Fem van Empel, na co dzień ścigająca się w barwach Team Jumbo-Visma. 21-latka udowodniła tym samym, że w sezonie 2022/23 to ona była najlepszą zawodniczką – zwyciężyła ona również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, triumfując w siedmiu rundach cyklu.

Dodatkowo, na początku listopada zdobyła koszulkę mistrzyni Europy, którą zamieniła na tęczowy trykot. Holenderka po raz pierwszy wystartuje w nim w sobotnim Krawatencross w Lille, wchodzącym w skład cyklu X²O Badkamers Trofee. Ostatnim startem Fem van Empel w tym sezonie będzie finałowa runda serii znanej z charakterystycznych, żółtych kaczek, która odbędzie się w Brukseli 19 lutego.

Początkowo Holenderka nie miała w planach walki o klasyfikację generalną tego cyklu – wystartowała w Koppenbergcross, gdzie triumfowała, a następnie opuściła wyścig w Kortijk. Później, już jako zawodniczka Jumbo-Visma, wystartowała w GP Svena Nysa, jednak ominęła zmagania w Herentals. Mimo absencji w dwóch rundach, przez co do jej wyniku w klasyfikacji generalnej dopisano aż 10 minut, Holenderka po sześciu wyścigach prowadzi w cyklu X²O Badkamers Trofee i jest na znakomitej drodze, by sięgnąć w nim po zwycięstwo.

Na dwa wyścigi do końca ma bowiem 62 sekundy nad drugą Lucindą Brand. Holenderka z Baloise Trek Lions w tym sezonie tylko raz uplasowała się przed Fem van Empel – miało to miejsce w Exact Cross w Meulebeke, gdzie zwyciężyła, a aktualna mistrzyni świata zajęła drugą pozycję, po trzyosobowym finiszu, w którym brała też udział Denise Betsema.

Po ostatnich dwóch wyścigach z cyklu X²O Badkamers Trofee, Fem van Empel skupi się na przygotowaniach do sezonu szosowego. Jak poinformowała gazeta AD, pierwszymi startami Holenderki mają być „Strzały” – Brabancka i Walońska.

Na obecną chwilę nie wiadomo, czy w tym sezonie na przełajowych trasach zobaczymy jeszcze mistrza świata elity mężczyzn – Mathieu van der Poela (Alpecin-Deceuninck).