froome tour de france 2022
Israel-Premier Tech

Urodzony w Kenii i żyjący z tym obywatelstwem do 2007 roku Christopher Froome ma powrócić po wielu latach przerwy na Czarny Ląd i wystartować w Tour du Rwanda 2023. Informację tą potwierdził organizator wyścigu.

Dla urodzonego w Nairobi Chrisa byłaby to bardzo sentymentalna podróż. Od 2009 roku nie miał on bowiem okazji ścigać się na kontynencie, w którym stawiał swoje pierwsze kolarskie kroki. Ba, jeśli już nawet startował w Afryce to były to jedynie imprezy kategorii 1.2/2.2 w RPA czy w Egipcie oraz mistrzostwa kontynentalne w Algierii, a więc w zawodowej etapówce miałby przyjemność uczestniczyć po raz pierwszy.

To będzie nowe doświadczenie. Zapowiada się fantastyczny wyścig, a dla mnie to także okazja do obejrzenia z bliska kolarskiego projektu Fields of Dreams. Zobaczę, jak to naprawdę wygląda. Zawsze czuję, że jest to dla mnie korzystne, jeśli pojadę gdzieś w styczniu, gdzie mogę przejechać wiele kilometrów, a pogoda jest nieco bardziej podobna do europejskiego lata. Wolę upał niż zimno. Mam nadzieję, że będę uprawiał kolarstwo jeszcze przez kilka lat

— mówił portalowi Cycling News 4-krotny zwycięzca Tour de France u progu Santos Tour Down Under, gdzie 37-latek otworzy sezon.

Czym jest wspomniane Fields of Dreams? To program zespołu Israel – Premier Tech mający miejsce na terytorium Rwandy. Ekipa zainwestowała w obiekt szkoleniowy, wysłała masę sprzętu i swoich trenerów by wspomóc rozwój sportu na terenie tego afrykańskiego państwa. Więcej na temat samej akcji można było przeczytać w naszym serwisie np. w felietonie na temat Aline Uwery, prawdopodobnie najbardziej uzdolnionej zawodniczki z Rwandy.

Z kolei dla nieznajomionych aż tak z biografią Chrisa Froome’a warto przypomnieć – choć zawodnik jest obecnie Brytyjczykiem to na świat przyszedł w kenijskim Nairobi, gdzie spędził pierwsze 14 lat swojego życia. Następnie trafił do szkoły w RPA i rozpoczął na dobre swoją kolarską przygodę. Jeszcze jako reprezentant Kenii stanął na starcie mistrzostw świata w 2006 roku (i to w pamiętny sposób – staranował bowiem marshalla startu podczas jazdy na czas efektownie upadając po 50m jazdy), dopiero w 2007 zmienił obywatelstwo na brytyjskie i podpisał pierwszy zawodowy kontrakt.

Poprzedni artykułJuan Pedro López złamał obojczyk na treningu
Następny artykułKolejne zespoły inwestują w juniorów – nowe projekty Bory i EF
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments