fot. Jumbo-Visma

W weekend w wielu krajach rozegrano wyścigi o tytuły mistrzowskie. W jednym miejscu zebraliśmy zestawienie nowych właścicieli i właścicielek charakterystycznych trykotów.

Tegoroczne mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym zostały rozegrane w Zielonej Górze. O zmaganiach, w których, w elicie, triumfowali między innymi Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Team Wrocław) i Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), można więcej przeczytać tutaj.

Do obrony tytułów wśród mężczyzn i kobiet doszło też za naszą południową granicą, w Czechach, gdzie wyścigi padły łupem Michaela Borosa (Elkov-Kasper) i Kristyny Zemanovej (Brilon Racing Team MB).

Oczy fanów kolarstwa przełajowego były zwrócone też na Belgię i Holandię – wyścigi mistrzowskie w tych dwóch krajach stały na zdecydowanie najwyższym poziomie. W Belgii zaciętą walkę o tytuł stoczyli ze sobą Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) – ostatecznie w zmaganiach triumfował pierwszy z nich. Jako że podopieczny Jurgena Mettepenningena jest również mistrzem Europy, nie zobaczymy w przełajowej stawce trójkolorowej koszulki mistrza Belgii do listopada.

Regularnie będziemy ją oglądać w elicie kobiet, gdzie po raz 14. w karierze triumfowała Sanne Cant, pokonując swoją koleżankę z drużyny – Marion Norbert Riberolle – która w początkowej fazie wyścigu zmagała się z defektem.

W mistrzostwach Holandii elity mężczyzn, pod nieobecność Mathieu van der Poela, ponownie zwyciężył Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), który dzięki temu nie będzie musiał zmieniać trykotu na dalszą część sezonu. Drugie miejsce zajął Joris Nieuwenhuis, również kolarz Baloise Trek Lions – były zawodnik Team DSM prowadził przez lwią część wyścigu, lecz w błotnistej końcówce stracił kilka sekund do swojego kolegi z zespołu i musiał uznać jego wyższość.

Wśród kobiet byliśmy świadkami dubletu zawodniczek Alpecin-Deceuninck – triumfowała Puck Pieterse, dla której był to debiut w mistrzostwach Holandii elity, a drugie miejsce zajęła Ceylin del Carmen Alvarado. Podium uzupełniła Fem van Empel, aktualna mistrzyni Europy, a Marianne Vos (obie Jumbo-Visma), broniąca tytułu mistrzyni kraju i ścigająca się w tęczowej koszulce, zajęła odległe 10. miejsce.

Spośród pozostałych nacji, warto zwrócić uwagę na zwycięstwo Timona Rüegga (Cross Team Legendre) i zarazem porażkę Kevina Kuhna (Tormans Cyclo Cross Team) w Szwajcarii, a także triumfy: Camerona Masona (Trinity Racing), Zoe Bäckstedt (EF Education-TIBCO-SVB; Wielka Brytania), Silvii Persico (UAE Team ADQ; Włochy), Blanki Vas (Team SD Worx; Węgry), Felipe Ortsa (Burgos-BH; Hiszpania), Clémenta Venturiniego (AG2R Citroen Team) i Helene Clauzel (AS Bike Racing) we Francji oraz wygraną Marie Schreiber (Tormans Cyclo Cross Team; Luksemburg), która przełamała 13-letnią serię Christine Majerus.

Mistrzowie i mistrzynie wybranych państw w kolarstwie przełajowym 2023:
 • Polska – Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Team Wrocław)
 • Belgia – Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal), Sanne Cant (Crelan-Fristads)
 • Holandia – Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck)
 • Francja – Clement Venturini (AG2R Citroen Team), Helene Clauzel (AS Bike Racing)
 • Szwajcaria – Timon Rüegg (Cross Team Legendre), Alessandra Keller (Thömus Maxon)
 • Wielka Brytania – Cameron Mason (Trinity Racing), Zoe Bäckstedt (EF Education-TIBCO-SVB)
 • Hiszpania – Felipe Orts Lloret (Burgos-BH), Lucia Gonzalez Blanco (Nesta – MMR CX Team)
 • Włochy – Filippo Fontana (CS Carabinieri), Silvia Persico (UAE Team ADQ)
 • Luksemburg – Raphael Kockelmann (CC Chevigny), Marie Schreiber (Tormans Cyclo Cross Team)
 • Czechy – Michael Boros (Elkov-Kasper), Kristyna Zemanova (Brilon Racing Team MB)
 • Węgry – Marton Dina (ATT Investments), Blanka Vas (Team SD Worx)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments