fot. Piotr Łabaziewicz

Wyścigami elity zakończyły się tegoroczne mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Podobnie jak przed rokiem, w zmaganiach tej kategorii triumfowali Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike) i Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Wrocław).

Finałowego dnia zmagań w 86. Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym walczono o tytuły w następujących kategoriach: elita, U23, junior oraz junior młodszy. Zawodnicy i zawodniczki ścigali się na wymagającej technicznie trasie w Zielonej Górze, obfitującej w błotniste fragmenty. Dodatkowo, na trasie ulokowano: schody, przeszkody do przeskakiwania i liczne, krótkie podjazdy i zjazdy.

Dominika Włodarczyk broni tytuł w elicie kobiet

Do wyścigu elity kobiet najszybciej wystartowały zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław – Dominika Włodarczyk, broniąca tytułu w elicie i wśród orliczek, Malwina Mul oraz Katarzyna Wilkos. Druga z wymienionych kolarek szybko wypracowała sobie niewielką przewagę, a po kilku minutach wyścigu na drugą pozycję wysunęła się Aleksandra Andrzejewska (CST Orbea MTB Team), obok której jechały Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team) i Dominika Włodarczyk.

Mistrzyni Polski z Gościęcina zbliżyła się do swojej koleżanki z drużyny, jednak na wymagającym technicznie zjeździe zaliczyła upadek, przez co straciła kilka sekund. Szybko wróciła jednak na rower. Niedługo później, zawodniczka CST Orbea MTB Team zlikwidowała przewagę Malwiny Mul i za półmetkiem pierwszego okrążenia na czele plasowały się cztery zawodniczki – poza Malwiną Mul i Aleksandrą Andrzejewską były to Dominika Włodarczyk i Zuzanna Krzystała.

W końcówce rundy na czoło wysunęła się Dominika Włodarczyk, która wypracowała sobie kilka sekund przewagi po upadku Malwiny Mul i Aleksandry Andrzejewskiej na jednym z podjazdów. Wykorzystały to również Zuzanna Krzystała i Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski) – pierwsza z zawodniczek awansowała na drugą pozycję, a kolarka Warszawskiego Klubu Kolarskiego dołączyła do swoich rywalek, jadących kilka sekund za oddalającą się Dominiką Włodarczyk.

Na początku drugiej rundy swoim rywalkom urwała się Zuzanna Krzystała, udająca się w pogoń za liderką. Wjeżdżając na trzecie okrążenie, kolarka Pho3nix Cycling Team miała 22 sekundy straty do Dominiki Włodarczyk. Kilka sekund za Zuzanną Krzystałą utrzymywała się Malwina Mul, a na czwartej pozycji jechała Aleksandra Andrzejewska.

fot. Piotr Łabaziewicz

Zawodniczka CST Orbea MTB Team, najprawdopodobniej z powodu defektu, na trzeciej rundzie spadła na jedenaste miejsce. W międzyczasie, po defekcie, z rywalizacji wycofała się Antonina Białek.

Na ostatnie, piąte okrążenie Dominika Włodarczyk wjechała ponad 45 sekund przed Zuzanną Krzystałą, a na trzeciej pozycji plasowała się Barbara Borowiecka (Appetiteforsports, Bike Poznań), która wyprzedziła Malwinę Mul.

Dominika Włodarczyk obroniła tytuł mistrzyni Polski w elicie i wśród zawodniczek do lat 23. Na podium w elicie stanęły też Zuzanna Krzystała i Barbara Borowiecka, a kolejne pozycje wśród orliczek zajęły Malwina Mul i Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała).

Marek Konwa po raz jedenasty

Już po pierwszej sekcji piasku, na prowadzenie wśród kolarzy elity mężczyzn wysunął się Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), dziesięciokrotny mistrz Polski w elicie. Na kolejnych pozycjach jechali Dawid Jona (Grupa Kolarska Gliwice) i Patryk Stosz (Voster ATS Team), który, po zahaczeniu o drewniany palik, stracił kilka metrów do Jony. Czwarte miejsce zajmował Kacper Szczepaniak (Szczepan Bike Giant Gorzów), a na piątej pozycji plasował się Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), broniący tytuł wśród orlików.

Mniej więcej w połowie rundy, Konwa zaczął oddalać się od Jony i Stosza, jadących na pozycjach 2-3. Do duetu po chwili dołączyli: Kacper Szczepaniak, Karol Ostaszewski (JBG-2 Cryospace), Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin / Accent) i Szymon Pomian.

Na drugim okrążeniu podzieliła się grupka pościgowa, w której ostali się: Kacper Szczepaniak, Karol Ostaszewski, Szymon Pomian i Patryk Stosz. Po rozpoczęciu trzeciej rundy, zaatakował kolarz Voster ATS Team, ale niedługo później został on doścignięty przez zawodnika GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier i JBG-2 Cryospace.

Jak poinformowali komentatorzy w trakcie transmisji, przy wjeździe na czwarte okrążenie Patryk Stosz został zdjęty z trasy z powodu dyskwalifikacji za pomylenie i lekkie skrócenie trasy, toteż w „grupce” pościgowej za Markiem Konwą, tracącej do niego ponad minutę, pozostali tylko Szymon Pomian i Karol Ostaszewski.

Dwaj zawodniczy toczyli zaciętą walkę o drugie miejsce. Na szóstej z siedmiu rund wysokie tempo narzucił Karol Ostaszewski – Szymon Pomian był w stanie utrzymać jego koło, ale z powodu defektu stracił kilka sekund do kolarza JBG-2 Cryospace. Dodatkowo, zbliżył się do niego Kacper Szczepaniak.

Na finałowej rundzie duże prowadzenie do mety dowiózł Marek Konwa, który po raz 11 z rzędu triumfował w mistrzostwach Polski elity mężczyzn. Na drugiej pozycji uplasował się Karol Ostaszewski, a brązowego medalu nie dał sobie odebrać Szymon Pomian, który został mistrzem Polski orlików. Wśród mężczyzn do lat 23 podium uzupełnili Jakub Musialik (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Antoni Łuków (MGLKS Błękitni w Koziegłowach / Clarex Loft4U).

fot. Piotr Łabaziewicz

Dominacja Pho3nix Cycling Team w młodszych kategoriach wiekowych

Anna Gaborska mistrzynią Polski juniorek młodszych

Zmagania juniorek młodszych, inaugurujące niedzielną rywalizację, zdominowała Anna Gaborska (Szczeciński Klub Kolarski), która szybko oddaliła się od pozostałych zawodniczek i samotnie pokonywała resztę trasy. Na dystansie trzech okrążeń wypracowała sobie niespełna 30-sekundową przewagę nad Martą Sektą (UKS Avatar), która na mecie uplasowała się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajęła Emilia Bindacz z Grupy Kolarskiej Viktoria Rybnik.

Pewne zwycięstwo Kacpra Mizuro

Prowadzenie w wyścigu juniorów młodszych objęli Krzysztof Gdula (Pho3nix Cycling Team) i Bartosz Łyżwa (UKS Avatar). Po nieco gorszym starcie, do czołówki dołączył Kacper Mizuro (Pho3nix Cycling Team), który na drugiej rundzie odjechał swoim rywalom. Na trzecim okrążeniu lider wyścigu zaliczył upadek, a następnie defekt, przez co stracił kilkanaście sekund. Zdołał jednak utrzymać się na prowadzeniu, które dowiózł do mety, sięgając po tytuł mistrza Polski.

Na przedostatniej rundzie w pogoń za liderem udał się Bartosz Łyżwa, oddalając się od Krzysztofa Gduli. Kolarz UKS Avatar nie zdołał doścignąć prowadzącego Kacpra Mizuro i musiał zadowolić się srebrnym medalem mistrzostw Polski. Podium uzupełnił Krzysztof Gdula.

Brajan Świder najlepszym juniorem

Po starcie wyścigu juniorów na czoło wysforowali się dwaj faworyci do zwycięstwa – Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) i Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike). Przed schodami na atak zdecydował się pierwszy z nich i szybko zaczął oddalać się od rywali. Niedługo później, z niewiadomych przyczyn, o kilka pozycji spadł Ksawier Garnek, a przed niego wskoczyli między innymi Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team) i Kacper Doppke (KS Klif Chłapowo). Ostatni ze wspomnianych zawodników upadł na krótkim, błotnistym zjeździe – w tym samym miejscu, co kilkadziesiąt minut wcześniej Kacper Mizuro – przez co stracił kontakt z Ksawerym Adaszakiem, plasującym się na drugiej pozycji.

Na kolejnych rundach Brajan Świder powiększał swoją przewagę, ale ponad minutę za jego plecami toczyła się zacięta walka, w której brali udział między innymi: Kacper Doppke, Mikołaj Kubica (UKS Koźminianka Koźminek), Franciszek Kocur (UKS Avatar) i Ksawier Garnek.

W drugiej części wyścigu na drugą pozycję wrócił kolarz UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike i to on wywalczył dziś srebrny medal, przecinając kreskę prawie dwie minuty za nowym mistrzem Polski – Brajanem Świdrem. Podium uzupełnił Mikołaj Kubica.

Tatiana Gromada mistrzynią Polski juniorek

Minutę za elitą kobiet wystartowały juniorki. Już na pierwszym okrążeniu dużą, ponad półminutową przewagę wypracowała sobie Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), a na kolejnych pozycjach plasowały się Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team) i Zofia Krystkowiak (UKS Ratusz Maszewo). Na drugiej rundzie w pogoń za prowadzącą Alicją Matułą udała się Tatiana Gromada, która zmniejszyła przewagę starszej o rok zawodniczki do 9 sekund.

fot. Piotr Łabaziewicz

Kolarka Pho3nix Cycling Team dojechała do liderki na trzecim okrążeniu, a na kolejnej rundzie awansowała na pierwszą pozycję i sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski. Na drugie miejsce wskoczyła natomiast Zofia Krystkowiak, a trzecią lokatę w wyścigu o mistrzostwo Polski juniorek zajęła Alicja Matuła.

Wyniki trzeciego dnia zmagań 

Poprzedni artykułZmarł Lieuwe Westra
Następny artykułKto zdobył koszulki mistrzowskie za granicą? – podsumowanie mistrzostw krajowych w kolarstwie przełajowym
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zbig
zbig

mniemam ,że to taka „okręgówka” w przełajach …😀