Foto: Dariusz Krzywański

W nowy sezon jedyna zawodowa kobieca drużyna kolarska w Polsce wkracza z nową nazwą: MAT Atom Deweloper Wrocław. Pierwsze starty ekipa ma już za sobą – I Przełajowy Wyścig Kolarskich rozegrany 7 stycznia w Tychach wygrała Nikola Bajgerová, a już w najbliższą niedzielę Dominika Włodarczyk bronić będzie tytułu mistrzyni Polski w cyklokrosie.

W ubiegłym roku w Gościęcinie Dominika wywalczyła złoto i koszulkę z orłem zarówno w kategorii elita, jak i U23. Jak podkreśla, w przygotowaniach do tegorocznych mistrzostw towarzyszył jej pech.

Nic nie szło tak, jakbym chciała. Miałam wyjątkowe „szczęście” do łapania infekcji, chorowałam na grypę, dopadł mnie też jakiś inny wirus, co oczywiście trochę odbiło się na moim organizmie

mówi „Doma”.

I zaznacza, że stanie na starcie w Drzonkowie ze świadomością, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, żeby się do tych zawodów dobrze przygotować.

Kieruję się usłyszaną kiedyś maksymą, zgodnie z którą trzeba sportowe życie dzielić na strefy, na które ma się wpływ i na te, na które się go nie ma. Kilka dni przed mistrzowskim wyścigiem mogę z całą mocą powiedzieć, że mimo wszystkich przeciwności kwestie, na które miałam wpływ wypełniłam nawet nie w stu, ale w stu dziesięciu procentach

– mówi Dominika.

I dodaje:

Mam też w głowie słowa trenera Michała Kusia, który zawsze podkreślał, że mistrzostwa Polski rządzą się swoimi prawami. Słyszałam wiele historii o kimś wygrywającym każdą imprezę na krajowym podwórku, z wyjątkiem „MP-ków”.

Trasę w Zielonej Górze zawodniczka wrocławskiej ekipy już zna:

Nie jest może moją wymarzoną, ale warunki i runda dla każdego są takie same, więc, przynajmniej teoretycznie, szanse powinny być wyrównane. Dla mnie to także nowe doświadczenie, bo nigdy wcześniej nie przystępowałam do obrony tytuły mistrzyni Polski, więc jestem bardzo ciekawa, co na to moja głowa i odczucia. Jedno jest pewnie: tanio skóry nie sprzedam!

Dominiki, mimo wszystkich przeszkód, jakie musiała pokonać przygotowując się do tego wyścigu, nie opuszcza dobry nastrój i pozytywne nastawienie:

Przede wszystkim nie mogę się doczekać kolejnego taplania w błocie i radości, którą mi to sprawia. W tych „moich” przełajach głównie o to chodzi!

Docelowymi startami Włodarczyk będą wyścigi szosowe.

Największe cele i najważniejsze zawody wciąż jeszcze przede mną

– podkreśla.

W tym sezonie tej coraz bardziej rozpoznawalnej zawodniczce, która ma za sobą wyjątkowo udany rok, na starcie towarzyszyć będą: Katarzyna Wilkos, która jest od początku w teamie Pauliny i Pawła Bentkowskich, a także Malwina Mul – pierwszoroczna orliczka i nowa zawodniczka w ekipie z Wrocławia. Podobnie jak Wilkos, Mul wywodzi się z Azalii Brzózy Królewskiej i wymienia jest wśród faworytek niedzielnego wyścigu. O medal powalczy również Wilkos, która w rozegranych dotąd przełajowych zawodach plasowała się bardzo wysoko i wciąż nie brakuje jej ani ambicji, ani motywacji. W kategorii juniorka wystartuje Karolina Chojnacka, dla której będzie to debiut w przełajowym czempionacie.

Kilka dni po mistrzostwach Polski część teamu wyjeżdża na zgrupowanie do Chorwacji, a zawodniczki specjalizujące się w kolarstwie torowym wystartują w Grand Prix Polski, który odbędzie się w dniach 27-29 stycznia. Pierwszym szosowym startem wrocławskiej ekipy, z udziałem m.in. Dominiki, będzie belgijski klasyk Le Samym Des Dames, zaplanowany na 28 lutego.

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:

Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments