fot. Quick-Step Alpha Vinyl Team

Quick-Step Alpha Vinyl Team to od dekad wielka kuźnia talentów i jednym z jej nowych „wytworów” może być Ilan Van Wilder. 22-letni Belg przyznaje w rozmowie z Rouleur, że jego ambicje sięgają dużo wyżej niż w byciu pomocnikiem Remco Evenepoela.

La Vuelta a España była świetnym wyścigiem w wykonaniu młodego zawodnika Quick-Step Alpha Vinyl Team. Ilan Van Wilder brylował w rankingach najlepszych pomocników roku 2022, ale jednocześnie sam 22-letni Belg ma nieco większe ambicje i chciałby w nowym roku spróbować częstszej jazdy na własne konto.

Ludzie myślą teraz, że będę pomocnikiem przez resztę mojej kariery. Ale ja nie chcę tego, podobnie jak zespół. Wiele osób tak stwierdziło, ponieważ dobrze wykonałem swoją pracę, ale ja sam mam duże ambicje. Myślę, że mogę zrobić postępy i jeśli mogę tak powiedzieć, jestem zbyt utalentowany, aby pełnić taką rolę w tym wieku. Jeśli spróbuję być liderem i okaże się to niemożliwe, zawsze mogę przejść do roli pomocnika, gdy będę starszy. To by mnie bardzo uszczęśliwiło, ale najpierw chcę sprawdzić własne możliwości

— zdradza Ilan Van Wilder.

22-letni Belg do Quick-Step Alpha Vinyl Team trafił w listopadzie 2021 roku, kiedy to zerwał ze skutkiem natychmiastowym swoją umowę w Team DSM. Zmiana zespołu okazała się być strzałem w dziesiątkę, a urodzony w Jette kolarz w tym sezonie był m.in. 5. w klasyfikacji generalnej Vuelta a Burgos czy 13. w Il Lombardii. Teraz 22-latek spogląda w stronę wyścigów trzytygodniowych.

Podczas La Vuelty po raz pierwszy byłem w pełni zdrowia i mogłem rozpocząć Wielki Tour bez presji. Musiałem pomóc jak tylko mogłem. Myślę, że poszło mi całkiem nieźle i był to duży krok w mojej karierze Było kilka dni, kiedy myślisz, że tylko ty cierpisz, ale potem widzisz, że cierpi cały peleton. W górach jazda była ciężka, gdy pracowałem dla Remco. Ale były też takie momenty, że gdy spojrzałem wstecz, spodziewałem się wielu rywali, a ich wtedy zostało mniej niż dziesięciu. Wtedy pomyślałem: „no, dobra robota”. Mój występ w Vuelcie nie zaskoczył mnie, ponieważ znam swoją wartość, wiem, że mam predyspozycje, aby zostać kolarzem na klasyfikacje generalne. Potrzebuję tylko trochę więcej czasu, aby się rozwinąć i zdobyć doświadczenie. Wiem, że mogę to zrobić

— dodał 22-letni zawodnik Quick-Step Alpha Vinyl Team.

Czy Ilan Van Wilder już w przyszłym roku dostanie szansę jazdy w Wielkim Tourze na własne konto? Remco Evenepoel zdradził, że jego ambicje sięgają na ten moment Giro d’Italia, w belgijskiej ekipie nie ma zbyt wielu innych potencjalnych liderów co może dawać nadzieję 22-latkowi na zostanie numerem 1 być może nie na Tour de France, ale np. na La Vueltę.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments