fot. UCI Cyclocross World Cup

Przed świętami Bożego Narodzenia, przełajowy Puchar Świata opuścił Belgię i Holandię. Kolarzy i kolarki czekają teraz dwie rundy poza granicami krajów Beneluksu – w Dublinie oraz Val di Sole. Pierwsza z nich, debiutująca w kalendarzu Pucharu Świata, odbędzie się już dziś.

Błoto, błoto i… jeszcze raz błoto. Tak w skrócie można opisać rundę w Dublinie, na której będą rozgrywane wyścigi w ramach Pucharu Świata. Trasa w dużej mierze jest płaska i błotnista – mimo wymagających warunków, dla czołowych zawodników i zawodniczek powinna być całkowicie przejezdna. Oprócz błota, rywalizację urozmaici krótki odcinek piasku i barierki do przeskakiwania.

Standardowo zmagania w ramach Pucharu Świata, po wyścigach kategorii młodzieżowych, rozpocznie elita kobiet, wśród której zobaczymy dwie najlepsze – Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) oraz Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck), które powinny powalczyć ze sobą o zwycięstwo. Holenderki, razem, są w tym sezonie prawie niepokonane. W samym Pucharze Świata wygrały 7/8 wyścigów, tylko raz ulegając Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), której w Irlandii zabraknie.

Zawodniczka Baloise Trek Lions nie będzie jedyną nieobecną w dublińskim przełaju – na starcie stanie zaledwie 7 kolarek z czołowej „40” rankingu Pucharu Świata, a co za tym idzie, na liście zgłoszeń nie znalazły się nazwiska między innymi takich gwiazd, jak: Ceylin del Carmen Alvarado, Marianne Vos, Blanka Vas czy Lucinda Brand.

Pod ich nieobecność, chrapkę na podium mogą mieć natomiast: Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Inge van der Heijden (777), prezentujące dobrą formę. Warto zwrócić też uwagę na Manon Bakker (Crelan-Fristads) i Marie Schreiber (Tormans Cyclo Cross Team).

Na liście zgłoszeń do wyścigu elity mężczyzn w oczy rzuca się przede wszystkim absencja Mathieu van der Poela (Alpecin-Deceuninck), spowodowana zgrupowaniem jego ekipy w Hiszpanii. Do Irlandii wybrali się natomiast Wout van Aert (Jumbo-Visma) – drugi w Pucharze Świata w Antwerpii – a także inne wielkie gwiazdy męskiego kolarstwa przełajowego.

O zwycięstwo z Belgiem powinni powalczyć między innymi: Tom Pidcock (INEOS Grenadiers), ścigający się w tęczowej koszulce, Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), który prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także solidni: Michael Vanthourenhout, Eli Iserbyt czy Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal). Ostatni z Belgów w Antwerpii uplasował się na bardzo dobrej, trzeciej pozycji.

Niespodziankę będzie chciał natomiast sprawić Joris Nieuwenhuis (Baloise Trek Lions), który nie znalazł się w kadrze Holandii na Puchar Świata w Antwerpii.

Listy zgłoszeń: kobiety, mężczyźni

Transmisja z wyścigu kobiet w Dublinie będzie dostępna od 13.30 w Playerze/GCN+ (z odtworzenia o 16.15 w Eurosporcie 2), a z rywalizacji mężczyzn od 15.00 w Eurosporcie 2 i Playerze/GCN+.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments