fot. Twitter / Mathieu van der Poel

Do ścigania w błocie wraca mistrz – Mathieu van der Poel – dla którego to właśnie Vestingcross w Hulst będzie pierwszym wyścigiem w tym sezonie. Holenderski Puchar Świata będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na powrót żywej legendy kolarstwa przełajowego – z powodu meczu Belgii z Marokiem w ramach piłkarskich mistrzostw świata zmagania w Hulst odbędą się kilka godzin wcześniej niż zazwyczaj.

Holenderski wyścig Vestingcross, rozgrywany w Hulst, jest kolejną przełajową imprezą z dość krótką historią – zmagania odbywają się od sezonu 2016/2017. Poprzednia edycja była pierwszą włączoną do kalendarza Pucharu Świata i odbyła się… również w 2022 roku, tyle że w styczniu. Wtedy w rywalizacji triumfowali Tom Pidcock i Lucinda Brand.

Runda w Hulst jest wymagająca technicznie i fizycznie. Rozpoczyna się dość krótkim i wąskim fragmentem asfaltu, co z pewnością nie ułatwi wyścigu Mathieu van der Poelowi (Alpecin-Deceuninck), startującego z czwartego rzędu. Na trasie zawodnicy i zawodniczki zmierzą się z wieloma podjazdami bądź podbiegami i zjazdami, a także z błotem, które – ze względu na prognozowane opady – powinny towarzyszyć rywalizacji.

Charakterystycznym elementem trasy w Hulst jest XVIII-wieczny młyn i inne zabytkowe, przez co oglądając rywalizację w Pucharze Świata można poczuć się jak na Pucharze Polski w „Szlakiem Wsi Kieleckiej” w Tokarni.

Kto faworytem?

Wśród mężczyzn, oczy wszystkich będą zwrócone na jednego kolarza, który – tym razem – nie będzie wyróżniał się ani ze względu na koszulkę (z wyjątkiem tęczowych pasków na rękawach), ani na miejsce z przodu stawki na starcie. Mowa oczywiście o Mathieu van der Poelu – czterokrotnym mistrzu świata, który do przełajów wróci właśnie w Hulst. Spośród swoich wszystkich sezonów w elicie, Holender tylko dwukrotnie nie wygrał wszystkich wyścigów – w tym roku zamierza utrzymać ten bilans i, jak zaznacza, przyjeżdża na Vestingcross po to, żeby wygrać. Trasa w Hulst sprzyja Van der Poelowi – wygrał tu aż czterokrotnie. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy któraś trasa mu nie sprzyja?

Przeszkodzić będzie chciał mu w tym aktualny mistrz świata – Tom Pidcock (INEOS Grenadiers) – który w wyścigu X²O Badkamers Trofee sięgnął po pierwsze zwycięstwo w sezonie, czym pokazał, że jego forma rośnie z wyścigu na wyścig. W ubiegłym roku to właśnie on triumfował w Hulst. O wygraną powalczył wtedy z Elim Iserbytem (Pauwels Sauzen-Bingoal), aktualnym (wtedy i dziś również) liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po kilku tygodniach gorszej dyspozycji, spowodowanej problemami zdrowotnymi, Belg w końcu wrócił na podium, plasując się na trzeciej pozycji w wyścigu w Kortrijk.

Po krótkiej przerwie do ścigania wraca natomiast Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) – zwycięzca ostatnich dwóch odsłon Pucharu Świata – który raz zameldował się w Hulst na drugiej pozycji. Jego również należy brać pod uwagę w kontekście walki o najwyższe lokaty. Motywować może go też możliwość przejęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej całego cyklu – do Eliego Iserbyta traci zaledwie jeden punkt. Na czołowych pozycjach mogą zameldować się też niezwykle solidny Lars van der Haar czy Joris Nieuwenhuis (Baloise Trek Lions).

Wśród kobiet walka o zwycięstwo powinna natomiast rozstrzygnąć się między dwiema młodymi Holenderkami – Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal), liderką Pucharu Świata, i Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck), która wygrała ostatnią edycję cyklu, rozegraną w Overijse. Obie zawodniczki są na wyrównanym poziomie i ciężko jest wskazać wyraźną faworytkę. O podium powinny powalczyć też: Shirin van Anrooij, Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), a także Inge van der Heijden (777).

Na starcie zabraknie natomiast Blanki Vas (Team SD Worx), przebywającej na zgrupowaniu swojej drużyny w Stanach Zjednocznych, a także Marianne Vos (Jumbo-Visma). Holenderska mistrzyni świata wróciła do wygrywania, zwyciężając w X²O Badkamers Trofee w Kortrijk.

Listy zgłoszeń

Uwaga – rywalizacja w Hulst zostanie rozegrana w niestandardowych godzinach. Transmisja z wyścigu kobiet będzie dostępna w Eurosporcie 2 oraz Playerze/GCN+ od 10.50, a ze zmagań mężczyzn od 12.05.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments