fot. Burgos-BH

Burgos-BH, Caja Rural – Seguros RGA, Equipo Kern Pharma i Euskaltel – Euskadi – oto bohaterowie kolejnego tekstu w ramach cyklu „Naszosowe podsumowanie sezonu 2022”. 4 hiszpańskie Pro Teamy osiągnęły w tym roku w sumie 15 zwycięstw, acz zdecydowana większość z nich miała miejsce w imprezach najniższych kategorii.

Najwięcej sukcesów spośród tych czterech drużyn osiągnęła ekipa Caja Rural – Seguros RGA. Problem zaczyna się jednak gdy spojrzymy na ich skalę – 6 z nich miało miejsce w imprezach drugiej kategorii, dwa pozostałe to zaś te odniesione podczas Mistrzostw Wenezueli. Tylko na najniższym poziomie UCI triumfy odnosiła zresztą także ekipa Euskaltel – Euskadi.

Lepsze jakościowo zwycięstwa przypadły Burgos-BH i Equipo Kern Pharma. Pierwsza z tych ekip, na czele której stoi Julio Andres Izquierdo, wygrała nawet etap wyścigu ProSeries, czyli odniosła najcenniejszy skalp spośród wszystkich drużyn drugiej dywizji z Hiszpanii. Druga z nich, którą zarządza Juan José Oroz, może z kolei szczycić się koszulką mistrza Hiszpanii w elicie w jeździe indywidualnej na czas.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
Caja Rural – Seguros RGA:
🇪🇸Wygrana kl. górska w Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol (2.Pro)
🇵🇹Triumf w Classica da Arrabida – Cyclin’Portugal (1.2)
🇵🇹Zwycięstwo w kl. generalnej i punktowej oraz na 2 etapach Volta ao Alentejo (2.2)
🇳🇴Wygrana kl. górska Tour of Norway (2.Pro)
🇫🇷Triumf w kl. punktowej Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo na etapie i w kl. górskiej oraz 2. miejsce w generalce Ronde de l’Oise (2.2)
🇻🇪Podwójne mistrzostwo Wenezueli
🇪🇸3. lokata w kl. generalnej i wygrana kl. górska Vuelta a Castilla y Leon (2.1)
🇵🇹Triumf na etapie GP Internacional Torres Vedras – Trofeu Joaquim Agostinho (2.2)
🇱🇺Wygrana kl. górska Skoda Tour Luxembourg (2.Pro)

Equipo Kern Pharma:
🇫🇷3. miejsce w Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise (1.1)
🇪🇸Wygrana kl. młodzieżowa oraz 7. i 8. lokata w kl. generalnej Gran Camiño (2.1)
🇪🇸Triumf w kl. młodzieżowej oraz 6. pozycja w generalce Vuelta Asturias (2.1)
🇫🇷Zwycięstwo na etapie La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi (2.1)
🇸🇮Wygrana kl. młodzieżowa oraz 5. miejsce w kl. generalnej Tour of Slovenia (2.Pro)
🇪🇸Mistrzostwo Hiszpanii w jeździe indywidualnej na czas
🇪🇸11. miejsce w Donostia San Sebastian Klasikoa

Burgos-BH:
🇷🇼4. lokata w kl. generalnej Tour du Rwanda (2.1)
🇵🇹Wygrana kl. młodzieżowa i 7. miejsce w generalce Volta ao Alentejo (2.2)
🇪🇪Mistrzostwo Estonii w wyścigu ze startu wspólnego
🇵🇹Triumf na etapie Volta a Portugal em Bicicleta (2.1)
🇲🇾Wygrany etap PETRONAS Le Tour de Langkawi (2.Pro)

Euskaltel – Euskadi:
🇵🇹2 wygrane etapy i 2. miejsce w kl. generalnej Volta ao Alentejo (2.2)
🇫🇷Triumf w kl. górskiej i 5. lokata w generalce Le Tour de Bretagne Cycliste (2.2)
🇪🇸4. i 8. pozycja w kl. generalnej Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo (2.1)
🇮🇹6. miejsce w generalce Adriatica Ionica Race / Sulle Rotte della Serenissima (2.1)
🇵🇹2. lokata w generalce GP Internacional Torres Vedras – Trofeu Joaquim Agostinho (2.2)
🇯🇵10. pozycja w Japan Cup Cycle Road Race (1.Pro)

Kluczowi kolarze hiszpańskich ProTeams w sezonie 2022:
🇪🇸Jonathan Lastra
29-latek z Caja Rural – Seguros RGA był w tym roku chyba jedynym kolarzem z tych czterech ekip, w przypadku którego można mówić o realnej konkurencyjności w walce z zawodnikami z World Touru. Hiszpan był 3. na jednym z etapów Tour of the Alps, nieźle walczył podczas Vuelta a Castilla y Leon, gdzie w generalce uległ tylko Simonowi Yatesowi i George’owi Bennettowi. Mimo niezłej postawy i drugiej wygranej w karierze w postaci etapu GP Internacional Torres Vedras – Trofeu Joaquim Agostinho wciąż jednak Jonathanowi brakuje jakiegoś bardziej spektakularnego triumfu.

🇻🇪Orluis Aular
Wenezuelczyk z Caja Rural – Seguros RGA jak już wygrywa to seriami. W 2019 roku zasłynął odnosząc aż 12 zwycięstw w różnych imprezach drugiej kategorii, w tym roku w pewnym momencie wyglądało na to, że nawiąże do tamtej formy. 26-latek w tym roku triumfował siedmiokrotnie, m.in. na dwóch etapach i w generalce Volta ao Alentejo. Nieźle pokazał się także podczas Itzulia Basque Country – w worldtourowej stawce był 5. i 6. na finiszach z okrojonego peletonu.

🇪🇸Mikel Bizkarra
33-latek był zdecydowanym liderem Euskaltel – Euskadi, ale to nie znaczy, że zapisał się jakoś specjalnie w pamięci widzów. W jego tegorocznym dorobku znajdziemy 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo czy 6. lokatę w Adriatica Ionica Race. Tyle. Podczas La Vuelta ciclista a España uciekał tylko raz i bardzo nieskutecznie, co zresztą idealnie oddawało charakter całej ekipy i jej postawy w tym roku.

🇪🇸Francisco Galván
Czy 24-latek to kolarz jednego wyścigu? Patrząc na jego dorobek to troszkę tak wygląda – rok temu był 4. w Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise, tegoroczną edycję styczniowej jednodniówki zakończył oczko wyżej. Oprócz tego w dorobku młodego kolarza z Equipo Kern Pharma dominowały w tym roku miejsca w drugich dziesiątkach, w tym na etapach podczas worldtourowych imprez.

🇪🇸Roger Adrià
Wygrany etap La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi i przede wszystkim 11. miejsce w Donostia San Sebastian Klasikoa sprawiają, że w skali miałkości hiszpańskich kolarzy w tym roku 24-latek z Equipo Kern Pharma nieco się wyróżnił na plus. Jeśli jednak Roger marzy o sportowym awansie to takie wyniki musiałyby się pojawiać dużo częściej.

🇪🇸Jesús Ezquerra
Planując cykl uznaliśmy, że wypadałoby, by z każdej ekipy pojawił się choć jeden kolarz w tym segmencie. Cóż, w Burgos-BH chyba najłatwiej wyróżnić 31-letniego Hiszpana, którego osiągnięciem są… dwa finisze w top10 etapów La Vuelta ciclista a España. Oprócz tego były rzecz jasna różne wyścigi, które Jesús kończył na przyzwoitych pozycjach co sprawiło, że nazbierał najwięcej punktów do rankingu w całej ekipie. Cóż, to chyba mocno świadczy o tegorocznym poziomie w Burgos-BH.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Wysoki sądzie, mogę nie odpowiadać na to pytanie? Niemniej na poważnie – jeśli by trzeba kogoś wyróżnić to przede wszystkim robiącą progres młodzież z Equipo Kern Pharma. Raúl García Pierna, Igor Arrieta czy Vojtěch Řepa zasłużyli na miłe słówko, choć trzeba przyznać, że przed nimi jeszcze długa droga do tego by pojawić się w gronie gwiazd swoich ekip na stałe.

Największe rozczarowania:
W przypadku Burgos-BH i Euskaltel – Euskadi to chyba powinno się po prostu napisać, że jako zbiorowość te ekipy zawiodły na całej linii. Okej, składy nie rodziły wielkich nadziei, ale nie można być jednocześnie aż tak słabym… W pozostałych dwóch drużynach również były pewne zawody, ale może nie będę już kopał leżącego w tym miejscu, bo przed nami jeszcze ostatnia sekcja tekstu.

Podsumowanie:
Zapraszam do rankingu UCI:
32. Caja Rural – Seguros RGA – 1358 punktów
48. Equipo Kern Pharma – 792pkt
61. Burgos-BH – 571pkt
63. Euskaltel – Euskadi – 528pkt

Jednocześnie:
34. HRE Mazowsze Serce Polski – 1310pkt
43. Voster ATS Team – 820pkt

Do czego piję? Gdyby nie położenie na mapie świata i flaga przy nazwie drużyny to nie byłoby praktycznie żadnych argumentów, by oglądać te zespoły w największych imprezach świata. Zaraz jakiś malkontent wypomni, że polskie zespoły to nabijają punkty czy wygrane na ogórkach, ale spójrzmy na to gdzie robią to te hiszpańskie. Z 15 zwycięstw aż 8 miało miejsce w imprezach 2.2/1.2, Caja Rural dużo zyskała na startach Orluisa Aulara w Wenezueli czy Paragwaju, a spora część sukcesów tych ekip pochodzi z dość specyficznie obsadzonych imprez w Portugalii.

Tak – gdyby zamienić dywizjami zespoły z Polski i Hiszpanii to prawdopodobnie światowe kolarstwo nie zauważyłoby żadnej różnicy, ba, jest szansa, że nasi pokazywaliby się w lepszy sposób na starcie dużych wyścigów. Stagnacja w Pro Teamach z Półwyspu Iberyjskiego jest ogromna ostatnimi laty, żeby wręcz nie powiedzieć, że mimo niskich lotów wciąż udaje im się notować rokroczny regres. Całe wyniki hiszpańskiego kolarstwa leżą zatem w kolarzach zagranicznych drużyn i Movistar Teamie, bowiem zaplecze wygląda obecnie dość blado, a na pewno zbyt słabo jak na poziom swojej licencji i kalendarz startów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments