fot. Le Tour de France

Za holenderską ekipą Jumbo-Visma wybitny rok. Na przestrzeni całego sezonu 2022 zgromadzili oni 48 zwycięstw w tym aż 24 na poziomie World Touru. Zdecydowanie ich największym sukcesem był historyczny występ podczas Tour de France, kiedy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej, punktowej i górskej, a także wygrali aż 6 etapów!

Reprezentanci Jumbo-Visma byli zdolni walczyć o najwyższe cele w każdym terenie. Zdołali oni wygrać prestiżowe tygodniówki, takie jak: Paryż-Nicea czy Critérium du Dauphiné za sprawą Primoža Rogliča. Jonas Vingegaard przyniósł im triumf w najważniejszym z Wielkich Tourów – Tour de France, lecz nie znaleźli się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej ani Giro, ani Vuelty. Udało im się jednak opuścić zarówno Włochy jak i Hiszpanię z dwoma skalpami etapowymi. Mówiąc o wynikach holenderskiej formacji w imprezach jednodniowych można mieć do nich stosunek silnie ambiwalentny. Wout van Aert zdołał wygrać Omloop i E3, gdzie na dodatek drugą lokatę zajął Christophe Laporte, Belg triumfował także w Bretagne Classic – Ouest-France. Tiesj Benoot zdołał uplasować się na podium w Dwars door Vlaanderen czy Amstel Gold Race, a wcześniej wspomniany Laporte dorzucił drugą lokatę w Gent-Wevelgem. Zabrakło jednak wisienki na torcie – triumfu w monumencie: Mediolan-Sanremo to jedynie 8. miejsce, Flandria – 9. pozycja, Paryż-Roubaix – druga lokata, Liège-Bastogne-Liège – najniższy stopień podium i Il Lombardia, gdzie żaden z kolarzy Jumbo nie uplasował się w czołowej dziesiątce.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇧🇪Triumf w Omloop Het Nieuwsblad

🇫🇷Wygrana w Drôme Classic (1.Pro)
🇫🇷Klasyfikacja generalna, punktowa oraz trzy wygrane etapy wyścigu Paryż-Nicea
🇮🇹2. pozycja w „generalce” Tirreno-Adriatico
🇧🇪Dublet w klasyku E3 Saxo Bank Classic
🇧🇪2. miejsce w Gent-Wevelgem
🇧🇪2. lokata w Dwars door Vlaanderen
🇪🇸Etap oraz 6. miejsce w „generalce” Dookoła Kraju Basków
🇫🇷”Generalka”, klasyfikacja młodzieżowa oraz dwa wygrane etapy Circuit Cycliste Sarthe – Pays de la Loire (2.1)
🇳🇱3. lokata w Amstel Gold Race
🇫🇷2. miejsce w Paryż-Roubaix
🇧🇪3. pozycja w Liège-Bastogne-Liège
🇮🇹Klasyfikacja górska oraz dwa etapowe triumfy podczas Giro d’Italia
🇫🇷1. i 2. miejsce w „generalce”, klasyfikacja punktowa oraz trzy wygrane etapy wyścigu Critérium du Dauphiné
🇳🇱”Generalka”, klasyfikacja punktowa, młodzieżowa oraz trzy etapy ZLM Tour (2.Pro)
🇫🇷Triumf w klasyfikacji generalnej, punktowej oraz górskiej Tour de France + sześć etapowych wygranych
🇪🇸3. miejsce w Donostia San Sebastian Klasikoa
🇵🇱Etap wyścigu Tour de Pologne
🇩🇰Klasyfikacja generalna, punktowa oraz trzy wygrane etapy Tour of Denmark (2.Pro)
🇩🇪2. miejsce w BEMER Cyclassics
🇫🇷Wygrana w Bretagne Classic – Ouest-France
🇪🇸Dwa wygrane etapy wyścigu La Vuelta ciclista a España
🇨🇦2. miejsce w Grand Prix Cycliste de Montréal
🇭🇷2. miejsce w „generalce” i dwa wygrane etapy wyścigu CRO Race (2.1)
🇩🇪Triumf w Sparkassen Münsterland Giro (1.Pro)

Kluczowi kolarze Jumbo-Visma w sezonie 2022:
🇩🇰Jonas Vingegaard
25-letni Duńczyk wrócił po triumf w Wielkiej Pętli, gdzie w 2021 roku zajął 2. lokatę. Powrócił skutecznie, a przygotowując się do najważniejszego startu sezonu zdołał wygrać Drôme Classic (1.Pro), być drugim w Tirreno-Adriatico i Critérium du Dauphiné, gdzie przy okazji Jonas zgarnął jeden z odcinków. Podczas Tour de France Vingegaard nie pozostawił złudzeń, był zdecydowanie najsilniejszym zawodnikiem w całej stawce, wygrał dwa etapy, klasyfikację generalną z zapasem niemal 3 minut i klasyfikację górską. Sezon zamknął dwoma sukcesami etapowymi podczas CRO Race oraz 16. miejscem w monumentalnej Il Lombardii.

🇧🇪Wout van Aert
Najlepiej punktujący zawodnik całej formacji, odniósł on w tym sezonie dziewięć zwycięstw, wszystkie na poziomie World Touru. 28-letni Belg genialnie otworzył sezon – zwyciężył w Omloop Het Nieuwsblad, następnie zgarnął etap i klasyfikację punktową Paryż-Nicea, a świetną formę przełożył na doskonałe wyniki we wiosennych klasykach. Van Aert wygrał E3 Saxo Bank Classic, był 2. podczas Paryż Roubaix i 3. w Liège-Bastogne-Liège. Po krótkim odpoczynku, przygotowując się do Wielkiej Pętli, Wout wygrał jeden z odcinków i zieloną koszulkę Critérium du Dauphiné, następnie nadeszło Tour de France, gdzie utytułowany reprezentant Jumbo-Visma wygrał kolejne trzy etapy, co pozwoliło mu także cieszyć się z zielonego trykotu na mecie w Paryżu. Były przełajowy mistrz świata zamknął sezon 2. miejscem w BEMER Cyclassics, triumfem w Bretagne Classic – Ouest-France oraz 4. i 2. pozycjami w kanadyjskich klasykach. Z pewnością do idealnego sezonu Woutowi zabrakło sukcesu w jednym z pięciu najważniejszych, monumentalnych wyścigów.

🇫🇷Christophe Laporte
Dla 29-letniego Francuza miniony sezon był najlepszym w karierze. Laporte odniósł 5 wygranych, w tym debiutancką w swojej karierze na poziomie World Touru. Taki sukces Christophe osiągnął już w swoim drugim dniu startowym w barwach Jumbo-Visma, wygrał on pierwszy odcinek Paryż-Nicea po wspólnym odjeździe z klubowymi kolegami – Woutem van Aertem oraz Primožem Rogličem. Świetną dyspozycję na początku roku były kolarz Cofidisu skutecznie przełożył na występy w północnych klasykach, był on drugi w Gent-Wevelgem oraz E3 Saxo Bank Classic, gdzie ustąpił tylko swojemu liderowi – Van Aertowi. Kolarz urodzony w La Seyne-sur-Mer uratował honor całej Francji w trakcie Tour de France, gdzie jego wygrana na 19. odcinku, była jedynym triumfem Trójkolorowych podczas tej edycji. Udany sezon Laporte zamknął wygraną w Tour of Denmark oraz wicemistrzostwem świata ze startu wspólnego.

🇸🇮Primož Roglič
Za 33-latkiem słodko-gorzki sezon. Z jednej strony Słoweniec wreszcie dopiął swego wygrywając jedne z najbardziej prestiżowych tygodniówek w kolarskim kalendarzu, czyli Paryż-Nicea oraz Critérium du Dauphiné, a z drugiej strony nie ukończył żadnego z Wielkich Tourów, do których przystąpił. Roglič zmuszony był wycofać się zarówno z Tour de France, jak i z hiszpańskiej Vuelty z powodu obrażeń jakie odniósł w kraksach. Podczas Wielkiej Pętli zdołał jeszcze pomóc Jonasowi Vingegaardowi, co w ostatecznym rozliczeniu przyniosło wspaniały rezultat, lecz na Vuelcie Primož był częścią składu, który wygrał drużynową jazdę na czas i triumfował w jednym z odcinków, lecz kraksa, którą sam spowodował, odebrała ekipie Jumbo-Visma miejsce na podium całej imprezy, a może i nawet końcowy triumf.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Największym zaskoczeniem pośród kolarzy Jumbo-Visma był moim zdaniem Koen Bouwman. 28-letni Holender w przeszłości uchodził za bardzo utalentowanego wspinacza, lecz przez wiele sezonów nie zdołał tego udowodnić, teraz zdecydowanie mu się to udało. Wygrał on dwa etapy Giro d’Italia, a także klasyfikację górską całego wyścigu. Podpisani na rok 2022 Tiesj Benoot i Chrstophe Laporte to już na papierze były mocne wzmocnienia, lecz ich forma w najważniejszych wyścigach myślę, że przekroczyła nawet oczekiwania zarządzających całą organizacją. 21-letni Olav Kooij zdołał odnieść swoje pierwsze zwycięstwo na poziomie World Touru, czego na pewno nikt przed rozpoczęciem roku nie mógł od niego oczekiwać. Mówiąc o niespodziankach nie sposób nie wspomnieć o Tobiasie Fossie. Chociaż 25-letni Norweg pojechał dosyć przeciętne Giro to jego mistrzostwo świata w jeździe indywidualnej na czas było jednym z najbardziej nieprzewidywalnych momentów minionego sezonu. 

Największe rozczarowania:
Sezon do zapomnienia ma za sobą David Dekker. Dobrze zapowiadający się sprinter zmagał się z różnymi problemami, w związku z czym nie zdołał zanotować żadnych wybitnych wyników. Wyższe oczekiwania z pewnością były także wobec Rohana Dennisa. Były mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas nie złapał się do składu na Tour de France, wystartował on we Vuelcie, gdzie nie przypominał siebie ze swoich najlepszych lat, to poskutkowało brakiem powołania na światowy czempionat w jego własnej ojczyźnie. Kolejne podejście do powrotu na najwyższy poziom Toma Dumoulina także pozostawiło jego kibiców w przeciętnych nastrojach. Triumfator Giro d’Italia z 2018 roku ponownie przystąpił do włoskiej trzytygodniówki jako lider swojej drużyny, lecz szybko stracił wiele czasu i ostatecznie wycofał się z rywalizacji na 14. etapie. Zapowiadał on także walkę o mistrzostwo świata w swojej koronnej konkurencji – czasówce, lecz postanowił on w trakcie sezonu zakończyć swoją karierę. Za swego rodzaju przegrany sezon rok 2022 może uznać także Primož Roglič, chociaż, jak już wcześniej wspomniałem, Słoweniec wygrał Paryż-Nicea i Critérium du Dauphiné, ponownie przez kraksy nie ukończył Tour de France, a z hiszpańskiej Vuelty wypisał się w zasadzie na własne życzenie wjeżdżając na finiszu we Freda Wrighta. Oświadczenie jakie następnie wystosował, w którym oskarża on Brytyjczyka, iż to jego błąd to spowodował, z pewnością przyniosło mu również starty w reputacji. 

Podsumowanie:
Drużyna Jumbo-Visma ma za sobą genialny rok, ich dokonania podczas Tour de France na zawsze wpiszą się w kolarskie karty historii. Do idealnego sezonu zabrakło w zasadzie tylko triumfu w monumencie i może nieco lepszych rezultatów w Giro oraz we Vuelcie. Holenderska formacja zasłużenie wygrała ranking UCI, a ich wzmocnienia na 2023 pozwalają wnioskować, iż planują powtórzyć tak wybitne występy, a może i nawet jeszcze je poprawić.

Ocena potencjału zespołu Jumbo-Visma z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 10/10

Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 9.5/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments