fot. BikeExchange-Jayco

Ekipa Team BikeExchange – Jayco powoli odbija się od dna, którego sięgnęła w ubiegłym roku. Mimo że czasami brakowało jej szczęścia, sezon zakończyła mając na koncie ponad 20 zwycięstw, w tym triumfy na etapach wszystkich Wielkich Tourów.

W ostatnich latach Team BikeExchange – Jayco (pod różnymi nazwami) nie radził sobie najlepiej. Ciężko było mu nawiązać do najlepszych sezonów z początku istnienia formacji, gdy regularnie notowała ona około 30 zwycięstw rocznie. Zespół w szczególnym dołku był w ubiegłym roku, kiedy to jego kolarze odnieśli zaledwie 9 wygranych – drużyna Brenta Copelanda powoli odbija się jednak od dna. W tym roku zaliczyła 22 zwycięstwa, w tym 9 na szczeblu World Tour. Jest to zasługa jej liderów – Michaela Matthewsa, Dylana Groenewegena, Simona Yatesa i Kadena Grovesa – którzy łącznie triumfowali aż 20 razy, zapewniając ekipie utrzymanie w najwyższej dywizji.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇫🇷Wygrany etap i 2. miejsce w „generalce” Paryż-Nicea (2.UWT)
🇮🇹4. pozycja w Mediolan-San Remo (1.UWT)
🇧🇪2. miejsce w Brugia-De Panne (1.UWT)
🇪🇸2 etapowe zwycięstwa i triumf w klasyfikacji punktowej Volta Ciclista a Catalunya (2.UWT)
🇹🇷Wygrany etap Presidential Cycling Tour of Türkiye (2.Pro)
🇮🇹3 wygrane etapy Giro d’Italia (2.UWT)
🇨🇭Triumf w klasyfikacji punktowej Tour de Suisse (2.UWT)
🇸🇮Zwycięstwo na etapie Tour of Slovenia (2.Pro)
🇺🇸Mistrzostwo USA w jeździe na czas (NC)
🇫🇷2 zwycięstwa i 4 drugie miejsca na etapach Tour de France (2.UWT)
🇪🇸Triumf na odcinku i w „generalce” Vuelta a Castilla y Leon (2.1)
🇵🇱4. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne (2.UWT)
🇳🇴Triumf na odcinku Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇪🇸Zwycięstwo etapowe w La Vuelta ciclista a España (2.UWT)
🇨🇦2. pozycja w Grand Prix Cycliste de Quebec (1.UWT)

Kluczowi kolarze Team BikeExchange – Jayco w sezonie 2022:
🇦🇺Michael Matthews

Jeden z najbardziej regularnych zawodników na świecie w tym sezonie zdołał wrócić do wygrywania – Matthews zdążył nas już przyzwyczaić, że od dłuższego czasu odnosi tylko prestiżowe zwycięstwa i nie inaczej było tym razem. Doświadczony Australijczyk do swojego palmares dopisał etapy Volta Ciclista a Catalunya i Tour de France, a także klasyfikację punktową Tour de Suisse. Klasycznie w przypadku Michaela Matthewsa – o wiele częściej od zwycięstw, notował on miejsca w czołówkach. W tym roku meldował się wysoko między innymi w takich wyścigach, jak: Mediolan-San Remo, Grand Prix Cycliste de Quebec czy Amstel Gold Race. Dodatkowo zdobył brązowy medal mistrzostw świata rozgrywanych w Wollongong.

🇳🇱Dylan Groenewegen
Po sześciu latach spędzonych w Jumbo-Visma, dość nieoczekiwanie do australijskiej formacji dołączył Dylan Groenewegen, liczący na odbudowanie się po trudnym okresie. Ta sztuka mu się udała – Holender odnalazł się w nowym zespole i siedmiokrotnie wznosił ręce w geście triumfu. Co prawda w większości były to zwycięstwa w wyścigach pierwszej kategorii, ale pokonywał w nich znakomitych sprinterów, jak Fabio Jakobsen czy Caleb Ewan. Zdecydowanie największym sukcesem Dylana Groenewegena w tym sezonie było zwycięstwo na trzecim etapie Tour de France, gdzie – po świetnym sprincie – przeciął linię mety przed Woutem van Aertem i Jasperem Philipsenem.

🇬🇧Simon Yates
Mimo że Brytyjczyk nie powalczył w klasyfikacji generalnej żadnego Wielkiego Touru – z powodu problemów zdrowotnych wycofał się zarówno z Giro d’Italia, jak i z Vuelta a España – był bardzo ważnym ogniwem w Team BikeExchange – Jayco. Simon Yates był autorem ośmiu zwycięstw – najbardziej prestiżowymi były dwa triumfy na odcinkach Giro d’Italia, a także etapowy skalp w Paryż-Nicea, gdzie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Szczególnie dobrze szło mu na Półwyspie Iberyjskim w wyścigach pierwszej kategorii – to właśnie w nich zdobył 5 pozostałych zwycięstw.

🇦🇺Kaden Groves
Rok 2022 był przełomowy dla australijskiego sprintera – Kaden Groves pokazał, że drzemie w nim ogromny potencjał i potrafi go wykorzystać w wyścigach z bardzo dobrą obsadą. Australijczyk zdołał w tym sezonie odnieść trzy zwycięstwa – na etapach: Presidential Cycling Tour of Türkiye, Volta Ciclista a Catalunya oraz Vuelta a España. 24-letni sprinter rozwinął skrzydła i pokazał, że aspiruje do światowej czołówki, licząc na kolejne wartościowe wygrane w przyszłości. Nie będzie ich jednak odnosił w barwach Team BikeExchange – Jayco – od 2023 roku Groves będzie reprezentował Alpecin-Deceuninck.

🇮🇹Matteo Sobrero
Włoch specjalizujący się w jeździe na czas miał w tym roku spróbować się w roli lidera na klasyfikacje generalne wyścigów tygodniowych. Sprawdził się w niej w Tour de Pologne, gdzie uplasował się na wysokiej, czwartej pozycji. Nie był to jednak jego najlepszy wynik w sezonie – kilka miesięcy wcześniej odniósł zwycięstwo na ostatnim etapie Giro d’Italia, którym była indywidualna jazda na czas po ulicach Werony. Oprócz tego, Włoch zanotował kilka czołowych rezultatów na odcinkach wyścigów najwyższej kategorii.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Dużym zaskoczeniem w tym sezonie była zdecydowanie dyspozycja Kadena Grovesa, który potwierdził swoją wartość, sięgając po trzy cenne zwycięstwa w naprawdę dobrej stawce. Na uwagę zasługują też występy Kevina Colleoniego w takich wyścigach, jak Tour of Oman czy Sazka Tour, gdzie plasował się on w czołówce klasyfikacji generalnej. Młody Włoch w przyszłości może zostać liderem zespołu na tygodniowe imprezy, a może nawet na Wielkie Toury…

Jeśli chodzi o młodych zawodników – należy wspomnieć też o Kellandzie O’Brienie. Wywodzący się z kolarstwa torowego Australijczyk przez większość sezonu pełnił rolę pomocnika. Z bardzo dobrej strony pokazał się jednak w Dwars door Vlaanderen, gdzie po aktywnej jeździe zajął siódmą pozycję.

Pozytywnym zaskoczeniem było też zatrudnienie Marcelego Bogusławskiego jako stażystę – Polak przejechał w barwach Team BikeExchange – Jayco GP de Fourmies i Grand Prix de Wallonie.

Największe rozczarowania:
Sezon Team BikeExchange – Jayco mógłby wyglądać o wiele lepiej, gdyby z problemami zdrowotnymi w trakcie Giro d’Italia i Vuelta a España nie mierzył się Simon Yates. Niestety pech prześladował Brytyjczyka, ale mimo tego znacznie przyczynił się on do utrzymania zespołu w najwyższej dywizji.

Lepszych występów można było natomiast spodziewać się po Lucasie Hamiltonie, który w tym roku był bardzo niewidoczny. Jego najlepszym wynikiem było 13. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia i 9. pozycja na etapie Tour de Pologne – w pozostałych wyścigach szło mu znacznie gorzej, a przecież jest to kolarz, który w ubiegłym roku dwukrotnie plasował się w czołówkach „tygodniówek” rangi World Tour.

Podsumowanie:
Za kolarzami Brenta Copelanda solidny sezon. Nie było to maksimum ich możliwości – brakowało im wysokich miejsc w klasykach, a także w klasyfikacjach generalnych Wielkich Tourów i innych wyścigów rangi World Tour. Zawodnicy w niebiesko-białych strojach zanotowali jednak 22 zwycięstwa, w tym 9 w imprezach najwyższej kategorii – dodatkowo, odnosili oni triumfy na etapach wszystkich wyścigów trzytygodniowych. Zasłużyli więc na ocenę 5/10.

Ocena potencjału zespołu Team BikeExchange – Jayco z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 4,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 5/10

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej

To ile w końcu tych zwycięstw było?