fot. UCI Cyclo-cross World Cup

Przełajowy debiut – i to od razu w Pucharze Świata – zaliczy w niedzielę malownicza, belgijska miejscowość Maasmechelen. Organizatorzy wyścigu zapewniają, że będzie to pierwszy w historii przełaj zero-waste.

Areną zmagań kolejnej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym będzie Maasmechelen – flandryjska miejscowość, debiutująca jako jeden z gospodarzy cyklu. Runda zostanie poprowadzona po terenie byłej kopalni węgla – Eisden, w okolicach jedynego parku narodowego w Belgii – Hoge Kempen.

Organizatorzy podkreślają bliskość natury – w trakcie wydarzenia zamierzają wyprodukować jak najmniej odpadów (między innymi: będą promowali korzystanie z kubków wielokrotnego użytku, wykorzystają toalety próżniowe, by zmniejszyć zużycie wody, a także zachęcają ludzi do przyjazdu na trasę rowerami i kupienia biletów przez internet) a dodatkowo przeznaczą 1 euro z każdego zakupionego biletu na fundusz Parku Narodowego Hoge Kempen, zajmujący się ochroną przyrody.

Głównym punktem niedzielnego święta kolarstwa przełajowego w Maasmechelen, mimo licznych wydarzeń pobocznych, będą jednak wyścigi wchodzące w skład Pucharu Świata. Będzie to ostatnia impreza na takim poziomie przed mistrzostwami Europy, które na początku listopada odbędą się w belgijskim Namur.

Z tego powodu, na starcie zobaczymy wszystkich zawodników i zawodniczki, które zamierzają się liczyć w walce o trykot mistrza i mistrzyni Europy. Do rywalizacji mężczyzn przystąpi aktualny lider Pucharu Świata – Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) – który, rzecz jasna, będzie głównym faworytem do sięgnięcia po kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Przeszkodzić mogą mu w tym między innymi: Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal), Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), a także Quinten Hermans (Tormans Cyclo Cross Team).

Wśród kobiet, w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie zadebiutuje aktualna mistrzyni świata – Marianne Vos (Jumbo-Visma), która w niedawnym wyścigu Nacht van Woerden uległa tylko Blance Vas (Team SD Worx). Węgierka również stanie na starcie w Maasmechelen. Oprócz tej dwójki, w Belgii zobaczymy liderkę Pucharu Świata – Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) – która, podobnie jak Eli Iserbyt, zwyciężała w zawodach wchodzących w skład tegorocznego cyklu trzykrotnie.

W kontekście walki o czołowe pozycje, warto wspomnieć też o: Puck Pieterse, Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Denise Betsemę (Pauwels Sauzen-Bingoal), Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions), Clarę Honsinger (EF Education-TIBCO-SVB) czy Annemarie Worst (777).

Na listach zgłoszeń kategorii juniorskiej do Pucharu Świata w Maasmechelen znaleźli się Ksawery Adaszak i Maja Józkowicz z Akademii Kolarskiej Bonecki Team.

Listy zgłoszeń: junior, juniorka, mężczyźni U23, elita kobiety, elita mężczyźni.

Runda w Maasmechelen jest wymagająca fizycznie i technicznie – nie zabraknie na niej trudnych podjazdów, ale pojawią się także sektor piasku i sztuczne przeszkody.

Wyścigi elity w Maasmechelen będą transmitowane na antenie Eurosportu 1 od 13.30 (kobiety) i 15.00 (mężczyźni).

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
klm
klm

To tak jakby wielorazowe bidony miały zmniejszyć ślad ekologiczny kawalkady samochodów na TdF 🤣