fot. UAE Team Emirates

Drugi, płaski etap PETRONAS Le Tour de Langkawi 2022 pierwotnie padł łupem Juana Sebastiána Molano, ale po dyskwalifikacji Kolumbijczyka zwycięstwo przypadło drugiemu na mecie Craigowi Wigginsowi. Liderem 26. edycji malezyjskiego wyścigu pozostaje wczorajszy triumfator Gleb Syritsa.

Oryginalny profil wskazywał, że etap z Kuala Klawang do Raub nie należał do idealnie płaskich, ale warto zwrócić uwagę, że to kwestia skali na tymże. W praktyce każda z tych zmarszczek była praktycznie niezauważalna, a sumaryczne przewyższenie tego 179-kilometrowego odcinka nie przekraczało 1000 metrów. Wszystko zapowiadało zatem finisz z dużego peletonu.

Zdjęcie

W odjazd dnia ruszyła niemal po samym starcie siódemka kolarzy, a byli to Jambaljamts Sainbayar i Muhammad Nur Aiman Mohd Zariff (Terengganu Polygon Cycling Team), Didier Munyaneza (ProTouch), Marco Lumanog (7 Eleven Cliqq – Air21 by Road Bike Philippines), Ratchanon Yaowarat (Thailand Continental Cycling Team), Nik Mohamad Azman Zulkifli (Reprezentacja Malezji) oraz Muhammad Andy Royan (MULA). Tuż po pierwszej górskiej premii odjazd opuścił prowadzący w tej klasyfikacji Mongoł i na czele kręciła szóstka kolarzy.

Pozostali panowie utrzymywali góra 3 minuty nad peletonem, który miał dziś wyraźnie wszystko pod kontrolą. Muhammad Nur Aiman Mohd Zariff wygrał drugi górski finisz i tym samym przejął koszulkę od swojego kolegi z Terengganu Polygon, lotne premie były nieistotne dla wyścigu – każdy z uciekinierów miał już duże straty w klasyfikacji generalnej.

Już na 50km przed metą odjazd mocno się rozpadł, a na czele pozostał samotnie Ratchanon Yaowarat. To sprawiło, że peleton zwolnił i dał Tajowi przeszło 2 minuty przewagi. 23-latek długo i dzielnie się bronił, a jego harce zakończyły się dopiero na 10km przed końcem zmagań.

W końcówce długo na czele grupy jechali zawodnicy Alpecin-Deceuninck, którym zmianę dały dopiero rozprowadzające swoich sprinterów pociągi całej masy ekip. Szeroka szosa sprzyjała bardzo dynamicznej rywalizacji, w której najlepiej odnalazł się Juan Sebastián Molano (UAE Team Emirates), który odniósł dość pewne zwycięstwo w Raub. Kolumbijczykowi po przeszło 6 godzinach od zakończenia rywalizacji odebrano jednak to zwycięstwo za nieregulaminowe przepychanki na ostatnich kilkuset metrach, a życiowy sukces odniósł drugi na mecie Craig Wiggins (ARA Pro Racing Sunshine Coast). Trzeci (czyli na 2. miejscu) kreskę przeciął lider całego wyścigu – Gleb Syritsa (Astana Qazaqstan Team).

Wyniki 2. etapu 26. Le Tour de Langkawi:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments