fot. Ceratizit Challenge by La Vuelta

Górzysty etap Ceratizit Challenge by La Vuelta padł łupem Annemiek van Vleuten (Movistar Team) po długiej, solowej szarży. Na szóstym miejscu finiszowała Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing).

Organizatorzy kobiecej Vuelty nie odłożyli selektywnych etapów na koniec wyścigu. Już drugiego dnia zmagań zawodniczki rywalizowały na górzystym odcinku ze startem i metą w Colindres. Po drodze pokonywały takie podjazdy, jak: Fuente las Varas (6,4 km; 5,5%), Cruz de Usano (3,1 km; 5,8%), Campo Layal (6,6 km; 6,1%), ponownie Fuente las Varas, a następnie Campo la Cruz (3,2 km; 8%), który był oddalony od mety o 14 kilometrów.

Po kilkudziesięciu kilometrach rywalizacji, na czele utworzyła się kilkuosobowa grupa, w której znalazły się między innymi: Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Lucinda Brand (Trek-Segafredo) oraz Sarah Roy (Canyon//SRAM Racing). Dwie ostatnie zawodniczki zdecydowały się na atak, odrywając się od rywalek.

Dwuosobowy odjazd wypracował sobie ponad 2-minutową przewagę nad dzielącym się peletonem. Na niespełna 50 kilometrów do mety, z powodu kraksy, kontakt z główną grupą straciła liderka wyścigu – Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo). Przy pomocy koleżanek z drużyny, Włoszka zdołała wrócić do peletonu po kilku minutach.

Główna grupa, między innymi za sprawą zawodniczek Movistar Team, stale zbliżała się do prowadzącej dwójki i wchłonęła ją na 30 kilometrów do mety, na początku podjazdu pod Fuente las Varas. Wtedy z peletonu zaatakowała Annemiek van Vleuten (Movistar Team), za którą było w stanie podążyć tylko kilka zawodniczek. Holenderka narzucała wysokie tempo, przez co wszystkie zawodniczki stopniowo odpadały z jej koła – zostawiła ona w tyle między innymi: Demi Vollering (Team SD Worx), Liane Lippert (Team DSM) czy Elisę Longo Borghini.

Te trzy zawodniczki na zjeździe utworzyły grupę pościgową, jednak mimo dużego wysiłku wkładanego w pogoń, cały czas traciły kolejne sekundy do gnającej w stronę mety liderki rankingu UCI Women’s WorldTour. Annemiek van Vleuten zdołała powiększyć przewagę i przecięła linię mety z rękami w górze ponad dwie minuty przed Elisą Longo Borghini, która wygrała finisz o drugie miejsce. Podium uzupełniła Liane Lippert.

Kilkadziesiąt kilometrów za trójką kolarek, w Colindres zameldowała się kolejna, kilkunastoosobowa grupka, z której najszybciej finiszowała Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ – SUEZ – Futuroscope) – tylko mistrzyni Danii była szybsza od Katarzyny Niewiadomej (Canyon//SRAM Racing), która uplasowała się dziś na szóstej pozycji.

W klasyfikacji generalnej z dużą przewagą prowadzi Annemiek van Vleuten, a Katarzyna Niewiadoma zajmuje 11. miejsce.

Wyniki drugiego etapu Ceratizit Challenge by La Vuelta 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments