fot. Voster ATS Team

Tobias Nolde (P&S Benotti) był najlepszy na pierwszym etapie Tour of Bulgaria, wygrywając dwuosobowy finisz z Francesco Di Felice (Gallina Ecotek Lucchini Colosio). Na piątej pozycji uplasował się Patryk Stosz z Voster ATS Team.

Zawodnicy ścigający się w Tour of Bulgaria rywalizowali dziś na pierwszym etapie, prowadzącym z Sofii do Płowdiwu. 166-kilometrowa trasa była w głównej mierze płaska, jednak w jej środkowym fragmencie ulokowano 7-kilometrowy podjazd, o średnim nachyleniu przekraczającym 7%.

Na starcie zmagań stanęły dwie polskie drużyny – HRE Mazowsze Serce Polski (Marcin Budziński, Tobiasz Pawlak, Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Adrian Banaszek) i Voster ATS Team (Jakub Murias, Szymon Rekita, Maciej Paterski, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Damian Papierski).

Do dzisiejszego etapu w koszulce lidera klasyfikacji generalnej, po zwycięstwie w prologu, przystąpił Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski). Od samego startu wielu zawodników liczyło na zabranie się w ucieczkę. Aktywni byli między innymi kolarze MENtoRISE Elite Team CFX, Team Novak czy Epronex-Hungary CT, jednak wszystkie akcje były kasowane – głównie przez zawodników HRE Mazowsze Serce Polski i Voster ATS Team.

Po kilkunastu kilometrach rywalizacji, na czele uformowała się trzyosobowa ucieczka, w której znaleźli się: Ioan Dobrin (MENtoRISE Elite Team CFX), Zsolt Istlstekker (Epronex-Hungary CT) i Nikolay Dynakov (Doltcini – Vereya). Harcownicy wypracowali sobie około minutową przewagę – po pewnym czasie doskoczył do nich Walter Calzoni (Gallina Ecotek Lucchini Colosio). Czteroosobowa ucieczka przejechała przez lotną premię, na której najszybszy był Zsolt Istlstekker, a następnie podzieliła się na podjeździe.

Tam do przodu wysforował się Walter Calzoni, który wygrał jedyną górską premię na dzisiejszym etapie. Po zjeździe ze wspinaczki ucieczka została doścignięta przez aktywny peletonu. Na około 85 kilometrów do mety, od grupy oderwała się niewielka grupka, w której jechali Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) i Maciej Paterski (Voster ATS Team). Niedługo później dołączyło do nich kilkunastu innych zawodników, w tym: Jakub Kaczmarek, Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Mateusz Grabis (Voster ATS Team), a także Maximilian Stedman (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM), Martin Papanov (Bułgaria), Tobias Nolde (P&S Benotti), Francesco di Felice i Kyrylo Tsarenko (Gallina Ecotek Lucchini Colosio).

Ostatnia trójka po kilkunastu kilometrach mocnej jazdy zdecydowała się na atak, co zdezorganizowało pracę w grupie. Nowa ucieczka wypracowała sobie około minutową przewagę nad pościgiem.

Na około 30 kilometrów do mety, grupa z pięcioma polskimi zawodnikami została doścignięta przez peleton. Wielu kolarzy próbowało oderwać się od rywali, co nie ułatwiało pogoni za prowadzącą trójką. Ostatecznie Tobias Nolde, Francesco Di Felice i Kyrylo Tsarenko między sobą rozstrzygnęli losy etapu. Jako pierwszy kreskę przeciął Tobias Nolde, finiszując przed Włochem.

Peleton przyprowadził Dimitar Jovanoski (Lotus Cycling Team), który wjechał na metę ponad 3 minuty za zwycięzcą. Macedończyk nie wiedział jednak, że przed grupą etap ukończyła trójka zawodników, i celebrował – jak mu się wydawało – pierwsze zwycięstwo UCI w wyścigu elity w karierze. Najwyżej z Polaków, na piątej pozycji, uplasował się Patryk Stosz (Voster ATS Team).

Liderem klasyfikacji generalnej został Tobias Nolde.

Wyniki pierwszego etapu Tour of Bulgaria 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments