fot. Jumbo-Visma

Zwycięstwem Christophe’a Laporte’a zakończył się piąty, ostatni etap PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark. Francuz sięgnął także po triumf w całej 32. edycji duńskiego wyścigu.

Finałowy odcinek najważniejszej imprezy kolarskiej rozgrywanej rokrocznie na terenie Danii prowadził z Give do Velje i liczył zaledwie 126,5km. Nie była to jednak prosta przeprawa, albowiem na trasie co rusz do pokonania były kolejne pagórki, które prowadziły zawodników na niełatwą, miejską rundę. To tu miały rozegrać się losy nie tylko etapu, ale i klasyfikacji generalnej.

Ucieczkę dnia uformowała ósemka kolarzy – Tim Declercq (Quick-Step Alpha Vinyl Team), Jens Keukeleire (EF Education-EasyPost), Otto Vergaerde (Trek-Segafredo), Olav Kooij (Jumbo-Visma), Mathias Bregnhøj (Riwal Cycling Team), Nickolas Zukowsky (Human Powered Health), Mads Andersen (Team ColoQuick) oraz Anders Foldager (Reprezentacja Danii). Ich przewaga nie osiągnęła jednak nawet dwóch minut – z tyłu każdą trudność próbowali wykorzystywać do męczenia rywali kolarze Uno-X Pro Cycling Team i przede wszystkim Trek-Segafredo.

Na pierwszej lotnej premii po 5 oczek sięgnął Olav Kooij i pozwoliło to Holendrowi wirtualnie wyprzedzić w klasyfikacji punktowej Jaspera Philipsena (Alpecin-Deceuninck). Na podjazdach szalał z kolei Anders Foldager, acz nie był on w stanie dogonić w tym zestawieniu wiozącego swój trykot do mety Rasmusa Bøgha Wallina (Restaurant Suri – Carl Ras).

W miarę trwania etapu do pracy w peletonie włączały się kolejne ekipy, m.in Alpecin-Deceuninck i INEOS Grenadiers. Różnica między główną grupą a odjazdem oscylowała zaś cały czas w przedziale 20-40 sekund. 32km przed metą do przodu z ucieczki skoczył Mathias Bregnhøj, reszta zaś skapitulowała. Podjazdy dawały się w znaki nie tylko harcownikom, ale i kolarzom w peletonie, który z każdą kolejną rundą w Velje był coraz mniejszy.

15km przed końcem zmagań Geraint Thomas nadający tempo w głównej grupie złapał ostatniego z uciekinierów. Ekipa INEOS Grenadiers kontrolowała rywalizację prawie do samego końca, bowiem dopiero na 3km przed metą na czoło wysunęli się ich konkurenci z Jumbo-Visma.

Jako pierwszy na finałowej ściance przyspieszył Søren Kragh Andersen (Team DSM), poprawić próbował Magnus Sheffield (INEOS Grenadiers), ale to Christophe Laporte (Jumbo-Visma) sięgnął po wygraną zarówno na etapie, jak i w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 5. etapu 32. PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments