fot. One Belt One Road Nation's Cup Hungary

Hubert Grygowski w pięknym stylu, na solo wygrał ostatni etap i zarazem klasyfikację generalną One Belt One Road Nation’s Cup Hungary – imprezy zaliczanej do juniorskiego Pucharu Narodów, najbardziej prestiżowego cyklu wyścigów dla tej kategorii wiekowej.

Ostatniego dnia rywalizacji na zawodników czekało 117km prowadzące z Vásárosnamény do miasta Nyíregyháza. Po drodze było dość płasko, a najważniejszymi elementami dnia były dwie lotne premie, gdzie można było powalczyć o sekundy bonifikat.

Rywalizacja podczas ostatniego etapu od samego startu prowadzona była w wysokim tempie. Co rusz oglądaliśmy kolejne próby ataków, acz żadnej z nich nie udawało się zbudować sobie większej niż kilkunastosekundowej przewagi. Po około godzinie zmagań rozegrany został pierwszy lotny finisz, a na nim po 3 sekundy sięgnął jadący w żółtej koszulce lidera klasyfikacji generalnej Dominik Ratajczak! W tym momencie Polak miał wirtualnie co najmniej 10 sekund przewagi nad każdym ze swoich rywali.

Nie oznaczało to jednak, że dalej będzie już łatwo. Niedługo później na czele znalazła się 13-osobowa akcja, w której mocno pracowali reprezentanci Włoch, Węgier, Danii, Słowenii czy Austrii. Było w niej także dwóch biało-czerwonych, którzy z wiadomych względów prawie nie dawali zmian swoim konkurentom. Mimo wszystko na czele funkcjonował podwójny wachlarz, a pogoń za takim odjazdem musiała być szalenie trudna.

Na 45km przed metą uciekinierzy mieli 1:30 przewagi nad peletonem. Kolejne kilometry pokazywały, że to najprawdopodobniej ta grupa powalczy o wygraną. Polakom mógł ten układ jednak paradoksalnie nadal pasować, z przodu był bowiem 3. w klasyfikacji generalnej Hubert Grygowski, toteż po rozpoznaniu sił w odjeździe jeden z naszych kolarzy włączył się do pracy. Bez zmian nadal jechał z kolei Paweł Więczkowski.

Na drugim lotnym finiszu po 3 sekundy sięgnął nie walczący o najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej Malthe Østergaard Bergenholz (Dania), dwie zgarnął dużo groźniejszy Gabriele Bessega (Włochy), zaś jedną zyskał nasz Hubert Grygowski. Polak nie poprzestał jednak na tym i na około 15km przed metą zaatakował na solo nie tylko po etap, ale i po wygraną w całej imprezie. Reszta harcowników miała wówczas niespełna minutę przewagi nad peletonem.

W finale kilku kolarzy przeskoczyło do grupy znajdującej się za plecami Huberta Grygowskiego, ale Polak nie dał się dopaść i tym samym sięgnął po swój kolejny wielki sukces w karierze. Wyścigu Pucharu Narodów to z pewnością przepustka do zawodowego kontraktu, oby 18-latek skorzystał z tejże!

Za plecami Huberta na metę wpadli kolejni kolarze z odjazdu – na 4. miejscu etap ukończył Paweł Więczkowski i dało mu to 7. pozycję w końcowym zestawieniu. Polacy wygrali także klasyfikację drużynową, zaś Dominik Ratajczak „na pocieszenie” zwyciężył w klasyfikacji punktowej.

Wyniki 3. etapu One Belt One Road Nation’s Cup Hungary 2022:

Poprzedni artykułAlberto Contador przed Vuelta a España 2022: „Najbardziej spokojne teoretycznie dni wszystko skomplikują”
Następny artykułVamos Holanda! – zapowiedź 1. etapu Vuelta a España 2022
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments