fot. UEC

Marlen Reusser została mistrzynią Europy w jeździe indywidualnej na czas. Podium uzupełniła mistrzyni świata w tej specjalności Ellen van Dijk i druga z Holenderek – Riejanne Markus. Najlepsza z Polek, Agnieszka Skalniak-Sójka, zajęła 10. miejsce.

Panie do pokonania miały 24-kilometrową, dość pofałdowaną w pierwszej części trasę. Runda wokół miasta Fürstenfeldbruck w drugiej części była już nieco bardziej płaska, co z pewnością sprzyjało klasycznym specjalistkom od samotnej walki z czasem. Pomiary czasu znajdowały się po 700 metrach oraz nieco za półmetkiem rywalizacji – po 15,3km.

Jako pierwsza na trasę, punktualnie o 14:00, ruszyła Islandka Silja Rúnarsdóttir. Panie ruszały co 1,5 minuty, a polscy kibice szybko mogli zacząć emocjonować się rywalizacją – już jako 4. ulokowaną w zabytkowym opactwie rampę startową opuściła Marta Lach.

Polka po 700m sklasyfikowana była całkiem wysoko, chociażby przed Holenderką Riejanne Markus, acz na czele znajdowała się przez długi czas Hiszpanka Ziortza Isasi. Różnice na podjeździe nie były jednak zbyt wielkie.

Czas pokazał, że samo otwarcie rodziło błędną iluzję na temat realnych możliwości poszczególnych pań. Hiszpanka bardzo osłabła, niestety nie najlepiej jechała też Marta Lach. Obie zawodniczki o ponad 1,5 minuty po 15,3km wyprzedzała mistrzyni Szwajcarii – Elena Hartmann. Jeszcze szybciej trasę pokonywała Juliette Labous, a następnie Riejanne Markus – to Holenderka utrzymywała się na czele stawki po połowie zawodniczek.

Pierwsze panie zbliżały się do mety w momencie, gdy ostatnie z nich jeszcze nie stawały na starcie. Bliżej końca rywalizacji na rampie pojawiła się druga z Polek – Agnieszka Skalniak-Sójka, która otworzyła bardzo mocno. Szybciej od niej pojechały tam tylko wymieniona już wcześniej Hiszpanka i broniąca tytułu Marlen Reusser. 3. czas Polki z pewnością rozpalał apetyty widzów. Dość spokojnie z kolei otworzyła mistrzyni świata w tej specjalności – Ellen van Dijk.

Jako pierwsza linię mety przecięła Rotem Gafinovitz – czas Izraelki to 33:35. To do niej porównywaliśmy kolejne panie, w tym wolniejszą o przeszło minutę Martę Lach. Podobnie jak na pomiarze czasu te same zawodniczki poprawiały czasy poprzedniczek – następnymi liderkami zostały Elena Hartmann, następnie Juliette Labous i Riejanne Markus.

Powyższe panie mogły już tylko czekać na mecie na występ rywalek, a te kolejno zbliżały się do półmetka. Nieźle jechała Julie Van de Velde (Belgia), niestety nieco osłabła Agnieszka Skalniak-Sójka – jadąca jako 8. od końca Polka na półmetku zameldowała się z 6. czasem, a po chwili wyprzedziło ją jeszcze kilka kolarek – do walki o podium włączyły się Audrey Cordon-Ragot (Francja) czy Anna Kiesenhofer (Austria).

Tymczasem na trasie jeszcze przed półmetkiem Marlen Reusser wyprzedziła startującą 1,5 minuty wcześniej Lisę Brennauer. Nadzieja gospodarzy z pewnością nie była tym pocieszona, ale z drugiej strony Szwajcarka jechała po swój drugi złoty medal z rzędu. Zagrozić mogła jej tylko tracąca 10 sekund na drugim pomiarze Ellen van Dijk.

Nic się jednak nie zmieniło na ostatnich kilometrach, a tytuł obroniła Marlen Reusser. Ta o 6 sekund pokonała aktualną mistrzynię świata w tej specjalności – Ellen van Dijk. Podium uzupełniła Riejanne Markus. Czołową dziesiątkę uzupełniła Agnieszka Skalniak-Sójka, Marta Lach zajęła 24. miejsce.

Wyniki Mistrzostw Europy 2022 w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments