fot. Commonwealth Games

Aaron Gate wygrał wyścig ze startu wspólnego mężczyzn rozgrywany podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2022 w Birmingham. To było jego czwarte złoto podczas tegorocznej imprezy.

Poprzednie osiągnął na torze – w wyścigu punktowym, a także obu wyścigach na dochodzenie – indywidualnym i drużynowym. Złoto na szosie wywalczył pomimo tego, że na liście startowej znaleźli się zdecydowanie bardziej renomowani rywale. Wśród nich można wymienić przede wszystkim znanych z World Touru: Daryla Impeya, Bena Turnera, Freda Wrighta, Gerainta Thomasa czy Marka Cavendisha.

Mapa trasy

Trasa rozgrywana była wokół Warwick – 30-tysięcznego miasteczka oddalonego o około 40 minut jazdy samochodem od Birmingham. Jej relatywnie łatwy profil (około 700 metrów przewyższenia) teoretycznie dedykowany był najszybszym zawodnikom, jednak przebieg wyścigu daleki był od sprinterskiego.

Już w połowie trasy pozostałym odjechała piętnastka, w której nie było teoretycznie najszybszego Cavendisha. Byli jednak inni m.in. wspomniani już Turner, Impey, Thomas, a także Ben Swift oraz Luke Plapp. To właśnie ta grupka rozstrzygnęła losy rywalizacji – nad pozostałymi osiągnęła 8 minut przewagi.

Na 2 kilometry przed metą szczęścia próbował wolniejszy od wielu rywali Thomas – bez powodzenia. Jego starania zostały pogrzebane przez pracę Anglików. O zwycięstwie zadecydował finisz, na którym najlepiej poradził sobie Aaron Gate. Podium uzupełnili Daryl Impey oraz, dość niespodziewanie, Finn Crockett.

Zdecydowanie bardziej standardowy przebieg miał wyścig kobiet – tam do mety w peletonie dojechała większość stawki. Po złoto sięgnęła Georgia Baker, a pozostałe medale przypadły Neah Evans oraz Sarah Roy.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn na Igrzykach Wspólnoty Narodów 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego kobiet na Igrzykach Wspólnoty Narodów 2022:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments