fot. Bahrain Victorious / Sprint Cycling

Słoweniec Matevž Govekar z ekipy Bahrain – Victorious wygrał finisz z kilkuosobowej grupy, który zadecydował o zwycięstwie na czwartym etapie Vuelta a Burgos. Liderem wyścigu pozostał Pavel Sivakov (INEOS Grenadiers).

Czwarty etap Vuelta a Burgos został rozegrany na pofałdowanej trasie Torresandino do Ciudad Romana de Clunia, na którym nie ulokowano żadnych premii górskich i lotnych. Rywalizacja kończyła się krótkim, 2-kilometrowym podjazdem o średnim nachyleniu 5%. W koszulce lidera klasyfikacji generalnej do etapu przystąpił Pavel Sivakov (INEOS Grenadiers).

fot. procyclingstats.com

W początkowej części etapu uformowała się bardzo mocna, 14-osobowa ucieczka, w której znaleźli się: Matevž Govekar (Bahrain – Victorious), Patrick Gamper (BORA-hansgrohe), Lluis Mas (Movistar Team), Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Pieter Serry (Quick-Step Alpha Vinyl), Brandon Rivera (INEOS Grenadiers), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), Dario Cataldo (Trek-Segafredo), David de la Cruz (Astana Qazaqstan Team), Fernando Barcelo (Caja Rural – Seguros RGA), Omer Goldstein (Israel – Premier Tech), David Martin (EOLO-Kometa), Xabier Mikel Azparren (Euskaltel-Euskadi) i Valentin Retailleau (AG2R Citroen Team).

Odjazd pasował prawie wszystkim ekipom – wyjątek stanowiły Burgos–BH i Equipo Kern Pharma, które przegapiły moment utworzenia się ucieczki i bezskutecznie starały się trzymać ją na krótkiej smyczy. Przewaga 14-osobowej grupy ustabilizowała się na poziomie trzech minut.

Na 40 kilometrów do mety w ucieczce doszło do pierwszych ataków, co doprowadziło do jej podzielenia. Na czele wyścigu znaleźli się wtedy: Matevž Govekar, Omer Goldstein, Xabier Mikel Azparren, Pieter Serry, Patrick Gamper, Valentin Retailleau oraz Lluis Mas. Siódemka kolarzy zaczęła szybko oddalać się od dotychczasowych współuciekinierów. W międzyczasie peleton pogodził się z porażką na czwartym etapie, przez co przewaga odjazdu wzrosła do czterech minut.

O etapowym zwycięstwie zadecydował finisz z siedmioosobowej grupy. Jako pierwszy rozpoczął go Omer Goldstein, który w końcówce został jednak wyprzedzony przez Matevža Govekara i Valentina Retailleau. Ostatecznie szybszy był Słoweniec, który odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Pavel Sivakov (INEOS Grenadiers).

Dziś odbędzie się ostatni etap Vuelta a Burgos, zakończony wspinaczką pod Lagunas de Neila.

Wyniki czwartego etapu Vuelta a Burgos 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments