W zeszłym tygodniu rozegrano finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Gospodarzem zawodów były położone w Małopolsce Dobczyce, a o krążki w jeździe indywidualnej na czas i wyścigach ze startu wspólnego walczyli najlepsi juniorzy młodsi i juniorki młodsze w kraju.

Rywalizację otworzyły czwartkowe czasówki w miejscowości Szczyrzyc. Na zawodniczki czekało 9200 metrów, które najszybciej pokonała Kinga Tyszkiewicz. Kolarka reprezentująca MKS Środa Wielkopolska pokonała o 13 sekund Annę Gaborską (Szczeciński Klub Kolarski) i Weronikę Wąsaty (Starogardzkie Towarzystwo Cyklistów) – między tą dwójką były ledwie cztery dziesiąte sekundy. Rywalizowało 40 zawodniczek.

Panowie również mieli do pokonania 9200 metrów, a złotym medalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży został Patryk Goszczurny z KTK Kalisz. 10 sekund wolniej trasę pokonał srebrny medalista Marceli Pera (również KTK Kalisz), a podium uzupełnił Jan Jackowiak z UKS Copernicus CCC Toruń. Rywalizowało 51 chłopców.

PEŁNE WYNIKI JAZDY INDYWIDUALNEJ NA CZAS

W sobotę zmagania przeniosły się do Dobczyc, a juniorkom młodszym przyszło zmierzyć się z dystansem 58km. Z tym samym czasem sklasyfikowane zostało pierwszych 7 zawodniczek, spośród których jako pierwsza kreskę przecięła zdobywająca swój drugi złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Kinga Tyszkiewicz (MKS Środa Wielkopolska). Za jej plecami zameldowały się dwie pozostałe medalistki z czasówki, acz tym razem w odwrotnej kolejności – srebro dla Weroniki Wąsaty (Starogardzkie Towarzystwo Cyklistów), brąz zaś zawisł na szyi Anny Gaborskiej (Szczeciński Klub Kolarski).

Duży peleton stanął z kolei na starcie wyścigu ze startu wspólnego juniorów młodszych. Do rywalizacji na dystansie 87km zgłoszono 118 zawodników, a na metę wpadła całkiem liczna grupa. Z niej najlepiej zafiniszował Bartosz Łyżwa (UKS Avatar), a pozostałe medale zdobyli Michał Strzelecki (LUKS Dwójka Progroup Danielo Stryków) i Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie).

PEŁNE WYNIKI WYŚCIGÓW ZE STARTU WSPÓLNEGO

Poprzedni artykułTour de France Femmes 2022: Katarzyna Niewiadoma liderką Canyon//SRAM Racing