fot. Anadia2022.eu

Ostatnim aktem Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2022 rozgrywanych w portugalskiej Anadii był wyścig ze startu wspólnego orlików. Najlepszym zawodnikiem do lat 23 okazał się być Felix Engelhardt, a jego wyższość w finiszu z odjazdu uznać musieli Mathias Vacek oraz Davide De Pretto. Najlepszy z Polaków, Kacper Smreczek, zajął 98. miejsce.

Finałowy akcent tych zawodów był zarazem najdłuższym z wyścigów – na orlików czekało 147,3km, na które składało się 7 okrążeń wokół Anadii. Trasa była mocno pofalowana, sumarycznie wychodziło około 2500 metrów przewyższenia, do tego nie oferowała cienia, a temperatury w słońcu przekraczały miejscami 50 stopni Celsjusza. O zwycięstwo dziś musiał powalczyć nie tylko najsilniejszy, ale i najwytrwalszy z zawodników.

Reprezentacja Polski stanęła na starcie w składzie: Damian Papierski (Voster ATS Team), Kacper Gieryk, Mateusz Gajdulewicz i Michał Pomorski (całą trójka HRE Mazowsze Serce Polski), Kacper Smreczek (Telco’m On Clima) i Kamil Szymacha (LKS Baszta Golczewo).

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „PROFILE Anadia 98m E 250 Andara 200 150 100 Anadia 95m 50 5 10 15 20 21,4 km Anadia 95m 3 160 ( 140 120 100 80 60 2”

Ucieczkę dnia zawiązało trzech kolarzy, a byli to José Marín (Hiszpania), Gal Glivar (Słowenia) i Joonas Kurits (Estonia). W szczytowym momencie mieli oni ponad 4 minuty przewagi nad peletonem, w którym ogromny pech trapił kolejnych Polaków. Informacje z trasy powiedziały jedno – niestety panowie mieli liczne defekty, a nie wszyscy dotarli na Mistrzostwa w pełni zdrowia. W pewnym momencie, po kolejnej gumie, w głównej grupie pozostawał już tylko Kacper Smreczek.

Tymczasem peleton, w którym główną pracę wykonywali Francuzi i Holendrzy, złapał uciekinierów na 2 okrążenia przed końcem wyścigu. W pewnym momencie wydawało się, że niektóre reprezentacje polują na przyprowadzenie na metę dużej grupy, co nie zdarzało się w poprzednich kategoriach wiekowych, acz przeszkadzać próbowały im z kolei inne nacje. Na przedostatnim okrążeniu do przodu ruszyli Felix Engelhardt (Niemcy), Davide De Pretto (Włochy), Mathias Vacek (Czechy) i Erik Fetter (Węgry). Czwórka szybko zyskała pół minuty.

To właśnie ta akcja okazała się być kluczową dla losów wyścigu. Harcownicy dotarli do mety, a po złoty medal sięgnął Felix Engelhardt. Dla reprezentującego na co dzień Tirol KTM Cycling Team zawodnika to największy sukces w dotychczasowej karierze.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego orlików w ramach Mistrzostw Europy 2022:

Poprzedni artykułTour de France 2022: Bob Jungels triumfuje po samotnym rajdzie!
Następny artykułDistrictenpijl – Ekeren-Deurne 2022: Daria Pikulik wygrywa belgijski klasyk!
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments