Za nami pierwszy z czterech wyścigów ze startu wspólnego w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w portugalskiej Anadii. W stawce juniorek złoto zdobyła Eglantine Rayer, srebro zawisło na szyi Eleonory Ciabocco, a brąz wywalczyła Federica Venturelli. Najlepsza z Polek, Malwina Mul, zajęła 29. miejsce.

Panie z roczników 2004 i 2005 rywalizowały na dystansie 83,1km, na które składały się 4 rundy wokół miasta Anadia. Trasa była mocno pofalowana i sprzyjała atakom, sam finisz również poprowadzony był na krótkim podjeździe.

Na starcie stanęła reprezentacja Polski w składzie: Barbara Cywińska (Mayday Medisept Team), Anna Długaś (LARK Ziemia Darłowska), Aleksandra Grudzińska (LKS Baszta Golczewo), Agata Kowalska (UKS Copernicus CCC Toruń), Marta Marek (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa) i Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska).

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „PROFILE Anadia 98m E 250 Andara 200 150 100 Anadia 95m 50 5 10 15 20 21,4 km Anadia 95m 3 160 ( 140 120 100 80 60 2”

Niestety polityka informacyjna z tego wyścigu leżała i kwiczała. Z nielicznych komunikatów można było się dowiedzieć, że nie obserwowaliśmy „klasycznej” ucieczki dnia, za to tempo było wysokie, a peleton regularnie gubił kolejne zawodniczki. Mimo wszystko każda kolejna runda przynosiła tylko jedną wiadomość – „gruppo compacto”, czyli peleton jechał razem.

Ostatecznie o losach złotego medalu zadecydował trójkowy finisz. W nim Włoszki nie zdołały wykorzystać przewagi liczebnej i dały się ograć reprezentantce Francji – złoto dla Eglantine Rayer, srebro dla Eleonory Ciabocco, a brąz dla Federici Venturelli.

Kolejne, niewielkie grupy wpadały na metę co około pół minuty. Niestety w żadnej z nich nie było Polek. Najlepsza z biało-czerwonych wpadła na metę ze stratą 2 minut – na 29. pozycji sklasyfikowano Malwinę Mul. 59. miejsce zajęła Agata Kowalska, zaś pozostałe Polki m.in. z powodu kraks nie ukończyły zmagań.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego juniorek w ramach Mistrzostw Europy 2022:

Poprzedni artykułTour de Pologne 2022: Jumbo-Visma z Olavem Kooijem i Koenem Bouwmanem na czele
Następny artykułGiro d’Italia Donne 2022: Kristen Faulkner wygrywa swój drugi etap w tej edycji