W czwartek konkurencją jazdy indywidualnej na czas rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów i orlików, rozgrywane w tym roku w Portugalii.

Czapla najlepsza wśród juniorek

Jako pierwsze w europejskim czempionacie do rywalizacji przystąpiły juniorki, które walczyły w jeździe indywidualnej na czas. Do pokonania miały 22 kilometry wokół portugalskiego Sangalhos.

Najlepsza w tej kategorii okazała się reprezentująca Niemcy Justyna Czapla, która na idealnie odpowiadającej jej trasie pokonała o 45 sekund świetnie jeżdżącą na czas Eglantine Rayer (Francja). Podium uzupełniła Belgijka Febe Jooris.

Bardzo dobrze spisała się Malwina Mul (Polska), zajmując w tej rywalizacji 10. miejsce. Druga z Polek, Anna Długaś, ukończyła czwartkową jazdę indywidualną na czas na 28. pozycji.

Zacięty bój o najniższy stopień podium

O drugi komplet medali w mistrzostwach Europy rozgrywanych w Portugalii walczyli juniorzy. Trasa jazdy indywidualnej na czas była taka sama, jak wśród juniorek.

Różnice czasowe po między najlepszymi juniorami były nieco mniejsze, a na najwyższym stopniu podium w jeździe indywidualnej na czas stanął Mathieu Kockelmann (Luksemburg). Srebrny medal w tegorocznych mistrzostwach Europy wywalczył Jens Verbrugghe (Belgia), który stracił do zwycięzcy 11 sekund, podczas gdy wyjątkowo zacięta okazała się walka o 3. miejsce w tej kategorii. Dziesiąte części sekundy zadecydowały o tym, że obronną ręką wyszedł z niej Emil Herzog (Niemcy), pokonując Duarte Scholiersa (Belgia) i Jana Christena (Szwajcaria).

Najlepiej z Polaków wypadł w tej konkurencji Dominik Ratajczak, zajmując 11. miejsce, podczas gdy Marek Kapela ukończył jazdę indywidualną na czas na 28. lokacie.

Bez większych niespodzianek w kategoriach U23

Na tej samej, 22-kilometrowej trasie, z tykającym zegarem zmagali się również orlicy i orliczki.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się jeżdżąca na co dzień w barwach ekipy Trek-Segafredo Shirin van Anrooij (Niderlandy), która pokonała najbliższe rywalki o 11 sekund. Dużo bardziej zacięta była rywalizacja o srebro, które ostatecznie wywalczyła reprezentująca Włochy Vittoria Guazzini. Marie Net (Francja) musiała zadowolić się najniższym stopniem podium.

Niemal identyczny, choć drastycznie odstający od czołówki czas wykręciły w tej konkurencji Kamila Mróz i Paulina Pastuszek, zajmując odpowiednio 18. i 19. miejsce.

Z miażdżącą przewagą zakończył rywalizację wśród orlików specjalizujący się w jeździe indywidualnej na czas Alec Segaert (Belgia). Pokonał on 22-kilometrową trasę o 50 sekund szybciej od drugiego Frana Miholjevića (Chorwacja), a trzeciemu Eddy’emu le Huitouze (Francja) 19-letni Belg dołożył jeszcze 2 sekundy.

Kacper Gieryk ukończył ten akt rywalizacji na 19. miejscu, podczas gdy Mateusz Gajdulewicz musiał zadowolić się 24. pozycją.

Kolejnymi konkurencjami rozgrywanymi w ramach tegorocznych mistrzostw Europy będą sobotnie wyścigi ze startu wspólnego juniorek i juniorów.

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTour de France 2022: Dlaczego Van Aert uciekał i inne opinie po 6. etapie
Następny artykułPołczyn-Zdrój na dwa dni stał się rowerową stolicą Polski
Z wykształcenia geograf i klimatolog. Przed dołączeniem do zespołu naszosie.pl związana była z CyclingQuotes, gdzie nabawiła się duńskiego akcentu. Kocha Pink Floydów, szare skandynawskie poranki i swoje boksery. Na Twitterze jest znacznie zabawniejsza. Ulubione wyścigi: Ronde van Vlaanderen i Giro d’Italia.