fot. HRE Mazowsze Serce Polski / Mario Stiehl

Po wygraną na drugim etapie ze startu wspólnego w ramach austriackiego wyścigu Raiffeisen Oberösterreich Rundfahrt sięgnął Per Strand Hagenes (Jumbo-Visma Development Team). Nowym liderem wyścigu został Andreas Stokbro (Team Coop). W drugiej części etapu piękną akcją popisał się Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), jednak ostatecznie został doścignięty w końcówce.

Trzeciego dnia rywalizacji na kolarzy czekał obfitujący w niewielkie pagórki etap z Eferding do Niederkappel. Na niespełna 130km znalazło się miejsce dla trzech górskich premii, acz trudności było znacząco więcej. To taki odcinek, o którym mówi się, że można tu przegrać wyścig, choć z pewnością nie da się go w takim terenie wygrać.

Na starcie drugiego etapu stanęła ekipa HRE Mazowsze Serce Polski, w składzie: Adrian Banaszek, Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński i Jakub Kaczmarek, a także Paweł Szóstka i Piotr Pękala z Santic-Wibatech.

Od startu oglądaliśmy całkiem ciekawy kawał ścigania, albowiem wielu kolarzy chciało znaleźć się w ucieczce dnia. Tempo w peletonie było bardzo wysokie, co doprowadziło do sporej selekcji już w pierwszej części etapu. Na podjeździe pod Hofkirchen grupę porwała ekipa Elkov-Kasper, głównie za sprawą pracy Jana Barty i Michaela Kukrle. Gdy przerzedzony peleton wjechał na pierwsze z trzech okrążeń po okolicach Niederkappel, liczył niespełna 45 osób, wśród których znaleźli się między innymi: Marcin i Tomasz Budzińscy, Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski), a także główni faworyci do zwycięstwa i czołowi kolarze klasyfikacji generalnej.

W trudnym terenie od grupy próbowali oderwać się Czesi – Michael Kukrle, Jan Barta i Jakub Toupalik – ale ich akcje były szybko kasowane. Niespełna 30 kilometrów przed metą, na atak zdecydował się Marcin Budziński, do którego po chwili dojechali między innymi: Daan Soete (Team Deschacht – Group Hens – Containers Maes), Andreas Stokbro (Team Coop) czy Adam Toupalik (Elkov-Kasper). Po kilku kilometrach „peletonik” dołączył do czołówki. Wtedy zaatakował Alexis Guerin (Team Vorarlberg), a gdy został doścignięty, z grupy przyspieszyło kilku kolarzy.

Szczególnie aktywni byli zawodnicy Elkov-Kasper i HRE Mazowsze Serce Polski. Kilkanaście kilometrów przed metą, od peletonu odskoczyli Jan Barta i Tomasz Budziński, zyskując kilkudziesięciosekundową przewagę.

Polak zdołał zgubić rywala na 8,5 kilometra do mety i samotnie pognał w stronę kreski. Po kilku minutach do kolarza HRE Mazowsze Serce Polski dołączył Per Strand Hagenes (Jumbo-Visma Development Team). Norweg przez chwilę jechał razem z Tomaszem Budzińskim, ale na 2 kilometry przed kreską zostawił go za swoimi plecami. W końcówce okrojonej grupie udało się złapać Polaka, ale Hagenes pozostał nieuchwytny i sięgnął po etapowe zwycięstwo.

Grupę przyprowadził Andreas Stokbro (Team Coop), a na trzeciej pozycji finiszował Tim Torn Teutenberg (Leopard Pro Cycling). Na siódmym miejscu uplasował się Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Wyniki 2. etapu Oberösterreich Rundfahrt 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments