12-krotny triumfator etapowy z Wielkich Tourów, zdobywca 6 koszulek najlepszego górala, Julio Jiménez zginął dziś rano w wypadku drogowym. Miał 87 lat.

Jak informują hiszpańskie media Julio Jiménez, znany w peletonie jako „Zegarmistrz z Ávili”, zmarł dziś rano w szpitalu w swoim rodzinnym mieście. Przyczyną były obrażenia, jakie jedna z legend hiszpańskiego kolarstwa miała ponieść w wypadku drogowym w dniu wczorajszym.

Julio Jiménez podczas swojej 11-letniej zawodowej kariery trwającej w latach 1959-69 odniósł w sumie 29 zwycięstw, z których najcenniejszymi z pewnością jest 5 etapów Tour de France, 4 odcinki Giro d’Italia oraz 3 analogiczne triumfy przed własną publicznością podczas Vuelta a España. Zarówno we Francji, jak i w Hiszpanii zdołał ponadto po 3 razy zdobyć trykot najlepszego górala podczas trzytygodniowych zmagań. Nigdy nie wygrał klasyfikacji generalnej, choć najbliżej był podczas Tour de France 1967 – wówczas zajął 2. miejsce.

Hiszpański weteran starość spędzał w rodzinnej Ávili, kastylijskim mieście położonym nieznacznie na zachód od Madrytu. Co jakiś czas udzielał się medialnie, cieszył się w Hiszpanii dużą popularnością.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał

RIP (*)