fot. FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope

W cieniu kraksy głównych faworytek to Clara Copponi (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope) została zwyciężczynią pierwszego etapu rozgrywanego w Wielkiej Brytanii wyścigu Women’s Tour. Francuska pokonała w sprincie drugą Sofię Bertizzolo (UAE Team ADQ) oraz trzecią Elenę Cecchini (Team SD Worx). 

Pierwszy etap wyścigu Women’s Tour to raczej płaska przeprawa z Colchester do Bury St. Edmunds o długości 142 kilometrów. Wydarzenia na trasie urozmaiciły dwa lotne finisze oraz dwie premie trzeciej kategorii.

Początkowo nie było chętnych do uciekania po mokrych po porannym deszczu szosach. Dwie górskie premie padły łupem Christine Majerus (Team SD Worx), zaś lotne finisze Maike van der Duin (Le Col Wahoo). Obie te zawodniczki wystartują we wtorek w koszulkach odpowiednio najlepszej góralki oraz liderki klasyfikacji punktowej.

Zaraz po podjeździe Bildeston na samotną akcję zdecydowała się Danielle Shrosbree (CAMS-Basso). Jej maksymalna przewaga wyniosła 1:50, a w ostatniej fazie etapu stopniowo malała za sprawą drużyn, które mają w swoich składach sprinterki – Team DSM oraz innych.

35 kilometrów przed końcem wyścig został przerwany, ponieważ na trasie przed peletonem zdarzył się wypadek. Zderzył się policyjny motocykl z innym pojazdem. Kolarki ubrały dodatkową odzież, niektóre wsiadały do samochodów swoich drużyn, a jeszcze inne tańczyły, by utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Po godzinie wznowiono rywalizację i przez półtora kilometra zorganizowano restart neutralny, aby zawodniczki mogły wejść w wyścigowy rytm. Peleton stopniowo redukował stratę do Shorsbree, aż wreszcie doścignął ją 15 kilometrów przed metą.

Końcówka była bardzo trudna technicznie – na ostatnich 500 metrach znajdowały się dwa zakręty. Główną faworytką do zwycięstwa była Lorena Wiebes – prawie perfekcyjnie rozprowadzona przez swoje koleżanki. Prawie, ponieważ na jednym z ciasnych zakrętów koło uślizgnęła Charlotte Kool, pociągając za sobą Wiebes, Labecki oraz Barbarę Guarischi.

Na tych wydarzeniach najlepiej skorzystała Copponi, dla której jest to pierwsze zwycięstwo w profesjonalnej karierze kolarskiej.

Wyniki pierwszego etapu: 

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments